Jak pisać bloga? To pytanie na pewno zadaje sobie wielu początkujących blogerów. Ale… treść to jednak nie wszystko! Ważne są również wrażenia wizualne! Dlatego, pamiętaj, że zawsze dobre treści powinny iść w parze z atrakcyjnym wyglądem bloga lub serwisu! W pięciu prostych krokach pokażemy Ci jak pisać bloga i sprawić, że zyska zainteresowanie czytelników!

1. Jak pisać bloga? Pierwsze wrażenie ma znaczenie!

Zasada ta jest stosowana w każdej dziedzinie życia, również blogosferze. Nawet jeżeli wydaje się, że pierwsze wrażenie bywa mylne, to jednak po wejściu na bloga, te kilka sekund, ma kluczowe znaczenie dla dalszej przygody czytelnika z serwisem. Dlatego zadbaj o to, żeby po pierwszej wizycie został z Tobą na dłużej. Przede wszystkim, pamiętaj, żeby strona startowa od razu zachęciła go do lektury. Niech nie będzie przeładowana treścią, przedstawia najważniejsze informacje, a także intryguje wyglądem i estetyką. Zanim zaczniesz zastanawiać się jak pisać bloga, pomyśl jak ma wyglądać. Nawet najlepsze treści mogą umknąć, jeżeli strona nie będzie wystarczająco estetyczna i przejrzysta dla czytelnika!

Potencjalnych czytelników często odstrasza nieczytelność czy chaos komunikacyjny, czyli sytuacja, w której treści jest zbyt dużo, a hierarchia informacji nie zostaje zachowana. Poza tym, nawet najlepszej jakości wpisy zginą z kretesem, jeżeli wygląd Twojego bloga nie wyda się atrakcyjny. Pamiętaj, że jest to bardzo istotne i często lepiej zainwestować w specjalistę, który pomoże w postawieniu atrakcyjnej strony niż samotne próby poprawy wizualnego aspektu serwisu.

Jeżeli po kilku sekundach od pierwszej wizyty zatrzymasz czytelnika na dłużej, będziesz mieć pewność, że Twój blog zainteresował go i na pewno powróci.

jak pisać bloga haart strona startowa plastry drewna na ścianie

Ważne, aby po pierwszej wizycie na blogu, czytelnik został z nami na dłużej

2. Jak pisać bloga? Kontrola długości wpisów

Wśród blogerów i czytelników toczą się dyskusje czy w dzisiejszych czasach, gdy panuje trend masowego skracania komunikatów, warto jeszcze inwestować swój czas w dłuższe i bardziej wymagające treści. Jedno jest pewne, to jak długi wpis przygotujemy, ma znaczenie. Dlatego, zanim zaczniemy stukać w klawiaturę, należy zadać sobie kilka podstawowych pytań:

afiliacja wykonane   jaki jest cel wpisu?

afiliacja wykonane   do kogo go kierujemy?

afiliacja wykonane   jaką główną myśl chcesz przekazać czytelnikom?

Dzięki takiemu ,,stargetowaniu”, łatwiej będzie Ci podjąć decyzję jak długi tekst przygotować. Warto wykorzystać tu konkretną podgrupę czytelników i skierować wpis do nich, nawet jeżeli miałby być obszerniejszy. To znacznie łatwiejsze niż napisanie uniwersalnego tekstu dla wszystkich. Na pewno przyciągniesz uwagę tych bardziej zainteresowanych tematem, a przy okazji, nie zrazisz pozostałych, którzy z pewnością docenią pracę włożoną przez Ciebie w przygotowanie wymagającej i merytorycznej treści. Nie ma sensu pytać, jak pisać bloga dla wszystkich. Jeżeli staramy się robić coś dla wszystkich, to ostatecznie robimy to dla nikogo. Spersonalizuj swoją grupę docelową, sprawdzaj jakie treści ich interesują i bądź z nimi w stałym kontakcie.

Pamiętaj, że przed przystąpieniem do pracy warto zastanowić się nad samym tekstem i tym do kogo jest skierowany. Ułatwi Ci to podjęcie decyzji i pomoże proces pisania.

motheratorka artykuł na błogu oddzielony nagłówkami

W przypadku dłuższego tekstu, warto pamiętać o odpowiednim układzie akapitów, aby stał się jak najbardziej czytelny

3. Jak pisać bloga? Bądź na bieżąco (pod każdym względem)

Aktualność treści jest wartością kluczową dla każdej działalności blogerskiej, o tym chyba nie musimy nikomu przypominać. 🙂 Często jednak blogerzy nie przykładają należnej uwagi nowinkom ze swojej dziedziny, co bywa poważnym błędem. Warto śledzić najświeższe publikacje, być na bieżąco z wynikami badań, fachową literaturą czy opiniami ekspertów. Przygotowując kolejny wpis na dany temat należy się w niego zagłębić, wówczas nasi czytelnicy potraktują nas jako autorytet w tej dziedzinie, a autorytetu nie da się zbudować z dnia na dzień. Wymaga to dużego nakładu pracy oraz stałego trzymania ręki na pulsie. We wpisach warto powoływać się na zdanie innych osób, których użytkownicy mogą darzyć zaufaniem. Takie działania sprawią, że czytelnicy potraktują poważnie blogerską pracę i poświęcenie. A to każdemu wyjdzie na dobre! 🙂 Dlatego zanim zaczniesz zastanawiać się jak pisać bloga, zacznij od wyczucia tematów, w których czujesz się najlepiej. Następnie, sprawdź swoją wiedzę i jej poprawność. Budując wizerunek eksperta, na pewno zyskasz uwagę czytelników.

Nie zapominajmy jednak, że aktualne treści to jedno, ale pozostają jeszcze kwestie technologiczne. Warto śledzić również współczesne trendy w designie stron internetowych czy różnego rodzaju rozwiązań technicznych, które ułatwią nam pracę i spodobają się czytelnikom. Zmiana logo, kolorystyki czy fontu wcale nie musi być rewolucyjna! A może, zanim zdecydujesz się na taki krok skonsultuj się z czytelnikami za pomocą ankiety? Będę wiedzieć, że o nich myślisz i zależy Ci na ich komforcie!

jak pisać bloga top 10 najlepsze wózki dla dzieci na domowa.tv

Najnowsze trendy, nowinki, rankingi pomagają zdobyć uwagę i zaufanie czytelników

4. Jak pisać bloga? Dbaj o swoich czytelników

To, że nie piszesz bloga dla siebie jest oczywiste. Dlatego bardzo ważna jest interakcja z użytkownikami i utrzymywanie z nimi dobrych relacji. Pamiętaj, przede wszystkim, że musisz liczyć się z ich zdaniem, nawet jeżeli zdarzy im się Cię skrytykować. Konstruktywna krytyka jest motywująca, a obrażania się i usilne bronienie własnego zdania nigdy nie powinno być jednym rozwiązaniem!

Kiedy pod Twoim wpisem pojawiają się komentarze, staraj się odpowiedzieć na większość z nich. Dzięki temu, czytelnicy będą wiedzieć, że liczysz się z ich zdaniem i interesuje Cię ich opinia. To bardzo ważne, ponieważ wytworzenie partnerskiej relacji stanowi klucz do sukcesu bloga. Dodatkowo, staraj się również być na bieżąco w Twoich mediach społecznościowych, odpisuj na komentarze i wiadomości prywatne, pokaż, że Ci na nich zależy i są nieodłączną częścią pracy, którą wykonujesz. Im lepszy kontakt złapiesz z czytelnikami, tym łatwiej będzie zainteresować ich polecanymi produktami! Oprócz tego jak pisać bloga, musisz się też nauczyć jak pisać komentarze! Warto, żeby były one merytoryczne i odpowiadały bezpośrednio na pytanie zadawane przez czytelników.  Staraj się unikać odpowiadanie jedynie emotkami albo pojedynczymi słowami, wypracuj odpowiedni system odpowiedzi i pamiętaj, że zawsze masz kontakt z żywym człowiekiem!

jak pisać bloga komentarze na blogu piggypeg

Stały kontakt z czytelnikami jest kluczowym elementem blogowego sukcesu

5. Jak pisać bloga i na nim zarabiać? Polecaj, nie namawiaj

Każdy bloger marzy o tym, żeby jego strona zaczęła przynosić dochody. Zanim jednak osiągniesz satysfakcjonujące wyniki, czeka Cię mnóstwo pracy, aby zebrać bazę wiernych czytelników oraz pozyskać nowych. Nic jednak tak nie irytuje użytkowników jak przeładowanie strony reklamami i bezpośrednie, agresywne nakłanianie do zakupu produktów.

Ogranicz zatem powierzchnię reklamową Twojej strony do niezbędnego minimum! Często zmieniaj banery reklamowe, korzystaj z widgetów, których wygląd możesz dopasować do estetyki swojego bloga, a linki afiliacyjne niech stanowią delikatną sugestię, a nie namowę! Dzięki takim działaniom nie zniechęcisz obecnych i przyszłych czytelników, a przy okazji osiągniesz lepsze wyniki! Rozsądne prowadzenie kampanii reklamowej na dłuższą metę jest znacznie bardziej opłacalne, a przecież prowadzisz bloga, a nie sklep internetowy! Dlatego od samego początku zadbaj o racjonalny rozkład reklam i nie przesadzaj z ich ilością. Jeżeli zdobędziesz zaufanie swoich użytkowników, na pewno chętnie skorzystają z Twoich poleceń!

jak pisać bloga strona startowa dandycore

Zachowanie umiaru w umieszczaniu treści reklamowych jest bardzo ważne!

Zapamiętaj jak pisać bloga!

Pięć prostych kroków opisanych powyżej, na pewno, pomoże Ci sprawić, aby blog stał się atrakcyjniejszy dla użytkowników. Pamiętaj, aby zawsze stawiać w centrum swoich czytelników, to podstawowa zasada, o której nie wolno Ci zapomnieć. A poza tym:

afiliacja wykonane   dbaj o estetykę i jakość treści swojej strony

afiliacja wykonane   staraj się być na bieżąco z nowinkami i trendami

afiliacja wykonane   utrzymuj dobre relacje z czytelnikami na wszystkich kanałach

afiliacja wykonane   nie przesadzaj z reklamami

Jeżeli zastosujesz się do naszych wskazówek, jak pisać bloga,  sukces z pewnością będzie tylko kwestią czasu! 🙂

atrakcyjność bloga

Absolwent dziennikarstwa, pasjonat literatury, teatru i muzyki rockowej. Praktycznie nie rozstaje się z klawiaturą, czy to w biurze, czy w domu. W webePartners opiekuje się wydawcami, dba aby ich współpraca z reklamodawcami na każdym etapie przebiegała sprawnie i efektywnie . W zespole webe znany z przygotowywania mocnej i pysznej kawy.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić artykuł!

Średnia ocena / 5. Oddanych głosów:


Data publikacji: 08.07.2019