Barter – na czym polega i jakie niesie korzyści?

W dobie rosnącej popularności mediów społecznościowych influencer marketing stał się nieodłącznym elementem strategii promocyjnych wielu firm. Jednym z interesujących aspektów tej metody współpracy jest barter, który może przynieść korzyści zarówno dla influencerów, jak i marek. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej temu zjawisku, wyjaśnimy, na czym polega i jakie korzyści może przynieść obu stronom.

Co to jest barter i na czym polega?

Barter to forma współpracy polegająca na wymianie dóbr lub usług bez przepływu gotówki pomiędzy stronami. W kontekście influencer marketingu barter oznacza, że influencer promuje produkt lub usługę marki na swoich kanałach społecznościowych w zamian za otrzymanie tego produktu lub usługi. Barter może być atrakcyjną opcją dla marek, które chcą zaangażować się w influencer marketing, ale mają ograniczone budżety. Z drugiej strony, influencerzy mogą korzystać z barteru, aby poszerzyć swoją ofertę, zdobyć doświadczenie oraz zbudować swoją sieć kontaktów.

barter co to jest

Dlaczego barter jest korzystny dla marek?

  1. Oszczędność kosztów: Barter pozwala firmom zaangażować się w influencer marketing bez konieczności wydawania dużej ilości pieniędzy. W zamian za produkty lub usługi, marka otrzymuje promocję na kanałach społecznościowych influencera.
  2. Wiarygodność: Współpraca z influencerami na zasadzie barteru może zwiększyć wiarygodność marki w oczach odbiorców. Kiedy influencer promuje produkt, który sam otrzymał w ramach współpracy, jego opinia jest postrzegana jako bardziej autentyczna.
  3. Budowanie relacji: Barter może być świetnym sposobem na nawiązanie długotrwałych relacji z influencerami. Marka, która oferuje wartościowe produkty lub usługi w zamian za promocję, może zdobyć lojalność influencera oraz jego społeczność.

Jak influencer zyskuje na współpracy barterowej?

  1. Poszerzenie oferty: Barter pozwala influencerom poznać i przetestować nowe produkty lub usługi, które później mogą zostać włączone do ich oferty.
  2. Doświadczenie: Współpraca z markami na zasadzie barteru daje influencerom możliwość zdobycia doświadczenia w marketingu, co może przyczynić się do rozwoju ich kariery.
  3. Sieć kontaktów: Barter może być doskonałą okazją do nawiązania nowych kontaktów biznesowych, które mogą przynieść korzyści w przyszłości.

Jakie są wady współpracy barterowej?

Warto jednak zwrócić uwagę na pewne wady związane z barterem w influencer marketingu:

  1. Brak konkretnych wartości finansowych. Barter nie generuje bezpośrednich wpływów finansowych dla influencerów, co może być dla nich problematyczne, zwłaszcza gdy mają wydatki związane z prowadzeniem swojego biznesu.
  2. Trudność w ustalaniu wartości wymiany. Czasami ustalenie wartości barterowej może być trudne, zwłaszcza gdy obie strony mają różne oczekiwania. Mogą pojawić się konflikty związane z postrzeganą wartością produktów lub usług wymienianych w ramach barteru.
  3. Brak ochrony prawnej. Barter nie jest uregulowany prawnie w takim samym stopniu, jak umowy finansowe. Może to prowadzić do nieporozumień i sporów między stronami, zwłaszcza gdy nie ma jasnych warunków dotyczących współpracy.

Połączenie barteru z marketingiem afiliacyjnym

Aby jeszcze bardziej zwiększyć efektywność współpracy opartej na barterze, można połączyć go z marketingiem afiliacyjnym. W takim przypadku influencer otrzymuje nie tylko produkty lub usługi za darmo, ale także specjalny link afiliacyjny, którym dzieli się ze swoimi obserwującymi. Gdy ktoś z obserwujących dokona zakupu, korzystając z tego linku, influencer otrzymuje prowizję od sprzedaży.

Takie połączenie ma wiele zalet.

Po pierwsze, influencer ma dodatkową motywację do promowania produktów, gdyż jego zarobki zależą od efektów tej promocji.

Po drugie, marka zyskuje możliwość precyzyjnego mierzenia efektów współpracy, gdyż może śledzić, ile sprzedaży zostało zrealizowanych dzięki linkom afiliacyjnym.

I po trzecie, współpraca barterowa może być korzystna dla obserwujących influencerów, gdyż często otrzymują oni zniżki na produkty, korzystając z linków afiliacyjnych.

Jak zacząć łączyć barter z marketingiem afiliacyjnym?

Jeśli jesteś firmą lub marką zainteresowaną połączeniem barteru z marketingiem afiliacyjnym, warto zacząć od zapoznania się z ofertą uruchomienia programu partnerskiego w naszej sieci afiliacyjnej webePartners. Następnie w naszej bazie wydawców należy wyszukać influencerów, którzy są zainteresowani taką formą współpracy i przedstawić im propozycję współpracy opartą na barterze i/lub linkach afiliacyjnych.

Jeśli jesteś influencerem i chciałbyś połączyć barter z marketingiem afiliacyjnym, warto zwrócić się do marek, z którymi już współpracujesz lub do marek, które są dla Ciebie interesujące i zapytać o możliwość wdrożenia takiej współpracy.

Podsumowanie

Barter w influencer marketingu staje się coraz popularniejszy, a jego połączenie z marketingiem afiliacyjnym i linkami afiliacyjnymi może przynieść korzyści zarówno dla marek, jak i influencerów. Pozwala zaoszczędzić koszty, zwiększyć wiarygodność oraz nawiązać długotrwałe relacje. Warto zatem eksperymentować z takimi formami współpracy, aby osiągnąć lepsze rezultaty promocyjne i budować długotrwałe relacje między marką a influencerem.