Współpraca barterowa – co to jest i jak z niej skorzystać?

Data aktualizacji: 18.07.2023

Współpraca barterowa to coraz popularniejsza metoda współpracy w świecie marketingu, a szczególnie w kontekście influencer marketingu. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, czym jest współpraca barterowa, jakie są jej zalety, oraz na jakich platformach można ją wykorzystać. Zaczynamy!

Czym jest współpraca barterowa?

Współpraca barterowa, inaczej zwana barterem, to prosta zamiana rzeczy lub usług między dwoma osobami bez używania pieniędzy. W przypadku influencer marketingu może to oznaczać wymianę produktów lub usług firmy na promocję u influencera na jego kanałach społecznościowych. W jaki sposób?

Reklamodawca dostarcza produkt lub usługę, a influencer promuje go na swoich kanałach społecznościowych. Promocja ta może przybierać różne formy, na przykład posty na Instagramie, vlogi na YouTube lub recenzje na blogach. Warto wiedzieć, że przedmiotem umowy barteru może być także wykonanie usługi.

Oto 3 szybkie przykłady wymiany barterowej marki z influencerem:

  1. Influencer otrzymuje od firmy kosmetycznej zestaw produktów do pielęgnacji twarzy w zamian za stworzenie recenzji na swoim blogu lub kanale YouTube.
  2. Restauracja zaprasza influencera na kolację, a w zamian influencer tworzy post na Instagramie promujący lokal.
  3. Marka odzieżowa udostępnia influencerowi ubrania, które ten nosi na swoich zdjęciach na Instagramie, a w zamian influencer oznacza markę na swoim profilu.

barter co to jest

Jak zacząć współpracę barterową?

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia współpracy barterowej jest znalezienie odpowiedniego influencera, który pasuje do marki i produktów lub usług, jakie chce się promować. Wyszukaj influencerów, którzy mają grupę docelową odpowiadającą Twojej, a następnie zaproponuj im wymianę barterową. Wymiana ta polega na tym, że firma dostarcza produkt lub usługę, a influencer promuje je na swoich kanałach społecznościowych.

Platformy, na których można wykorzystać współpracę barterową

Współpraca barterowa może być wykorzystana na różnych platformach social media, takich jak Instagram, Facebook, YouTube czy TikTok. Platformy te pozwalają influencerom na tworzenie różnorodnych treści, takich jak posty, zdjęcia, filmy czy recenzje produktów. Wybór platformy zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji marek oraz influencerów. Istotne jest jednak, aby pamiętać o dostosowaniu treści do charakterystyki danej platformy oraz odbiorców, którzy z niej korzystają.

Współpraca barterowa to niezwykle interesująca i korzystna metoda współpracy dla marek i influencerów. Umożliwia osiągnięcie wzajemnych korzyści bez konieczności wydawania pieniędzy, a jednocześnie pozwala na budowanie długotrwałych relacji. Wykorzystanie barteru na różnych platformach social media daje influencerom możliwość tworzenia atrakcyjnych treści, które będą docierać do szerokiej grupy odbiorców.

Kluczowe jest jednak, aby pamiętać o etyce oraz przejrzystości w tego typu współpracach. Warto zawsze informować odbiorców o tym, że dana treść powstała w wyniku współpracy barterowej, aby budować zaufanie i autentyczność w oczach swojej społeczności.

W miarę jak influencer marketing będzie się rozwijać, współpraca barterowa z pewnością będzie odgrywać coraz ważniejszą rolę. Warto zatem zastanowić się, jakie możliwości niesie ze sobą barter i jak można go wykorzystać w celu zwiększenia sprzedaży.

Przykłady współpracy barterowej

Przykłady współpracy barterowej można znaleźć na różnych platformach internetowych. Jednym z przykładów jest współpraca pomiędzy marką ubrań a influencerkami modowymi. Wymiana ta polegała na dostarczeniu influencerkom zestawu ubrań, a w zamian influencerka promowała produkty na swoim profilu na YouTube.

umowa barterowa

Innym przykładem jest współpraca pomiędzy producentem sprzętu sportowego a influencerem fitness. W ramach tej współpracy influencer otrzymał profesjonalny sprzęt fitness, a w zamian promował go na swoich kanałach społecznościowych, takich jak Instagram czy YouTube.

Kolejny przykład to współpraca youtuberki ze sklepem meblowym. W zamian za reklamę marki na swoim kanale twórczyni otrzymała kolekcje mebli do urządzenia pokoju dla jej synka.

umowa barterowa

Jak wyglądają współprace barterowe naszych partnerów?

Nasi wydawcy i reklamodawcy dołączają do sieci webePartners głównie w celu rozpoczęcia współpracy w modelu Cost Per Sale. Jednak nasza platforma umożliwia influencerom, instagramerom i blogerom również współpracę barterową. Poniżej prezentujemy przykładowe materiały sponsorowane naszych afiliantów, które zrealizowali w ramach współpracy barterowej.

współpraca barterowa

Czy wymiana barterowa jest legalna?

Tak, wymiana barterowa jest legalna. Jednakże obie strony muszą być jasno i precyzyjnie informowane o zasadach współpracy, w tym o wartości produktu lub usługi, która będzie wymieniona za promocję. Ponadto warto pamiętać, że w przypadku promocji produktów lub usług, influencer powinien oznaczyć swoją treść jako reklamę.

Czy barter jest opłacalny?

Wymiana barterowa może być opłacalna dla obu stron. Reklamodawca otrzymuje promocję swojego produktu lub usługi, a influencer otrzymuje produkt lub usługę, której potrzebuje lub którą może wykorzystać w swojej pracy. Warto jednak pamiętać, że wartość produktu lub usługi musi być odpowiednio ustalona, aby była korzystna dla obu stron.

Co powinna zawierać umowa barterowa?

Umowa barteru to porozumienie między dwiema stronami, które obejmuje bezgotówkową wymianę towarów. To oznacza, że nie ma rozliczeń pieniężnych między stronami. Umowa barteru jest umową należącą do katalogu umów nienazwanych i nie jest uregulowana w Kodeksie Cywilnym, co czyni ją bardzo elastyczną. Można ją porównać do umowy zamiany, ale jedną z różnic między umową barterową a umową zamiany jest przedmiot wymiany. W przypadku umowy barterowej dotyczy on własności rzeczy lub usługi, podczas gdy umowa zamiany dotyczy jedynie własności rzeczy.

Podobnie jak w przypadku umowy zamiany, do umów barterowych stosowane są przepisy dotyczące sprzedaży. Różnicą względem umowy sprzedaży jest bezgotówkowy charakter umowy barterowej, gdzie równoważnikiem przeniesienia własności jest inna rzecz lub usługa. Wobec tego, jeśli dochodzi do wymiany towarów czy usług, powinny mieć one równą wartość.

Z uwagi na brak przepisów bezpośrednio regulujących umowę barteru, nie ma też żadnych wymogów co do jej formy. Zgodnie z przyjętą zasadą, forma umowy barterowej może być dowolna, także ustna. Jednakże, w przypadku form ustnych, mogą wystąpić trudności dowodowe. Dlatego zaleca się zawarcie umowy barterowej w formie pisemnej, co pozwoli na wyraźne i jednoznaczne określenie warunków wymiany. Zastosowanie formy pisemnej zmniejszy także ryzyko powstania sporu odnośnie wzajemnych zobowiązań między stronami.

Czy współpracę barterową trzeba oznaczać?

Tak, warto pamiętać o oznaczeniu współpracy barterowej jako reklamy. Jest to ważne, aby informować swoich obserwatorów o tym, że dany post lub treść jest wynikiem współpracy z reklamodawcą. W ten sposób unikniemy nieporozumień i zyskamy zaufanie naszych obserwatorów.

Zalety współpracy barterowej w influencer marketingu

Wymiana barterowa ma wiele korzyści zarówno dla marek, jak i influencerów. Przede wszystkim, pozwala zaoszczędzić pieniądze, gdyż obie strony otrzymują wartość, która zastępuje płatność gotówkową. Ponadto pozwala na budowanie relacji pomiędzy marką a influencerem, co może prowadzić do długotrwałej współpracy. Dla influencerów współpraca barterowa może być również sposobem na zdobycie ekskluzywnych produktów lub usług, które później mogą wykorzystać na swoich kanałach.

Podsumowanie

Podsumowując, współpraca barterowa może być skuteczną formą promocji produktów lub usług. Wymiana barterowa umożliwia osiągnięcie celów marketingowych, jednocześnie pozwalając na zaoszczędzenie pieniędzy na tradycyjnej reklamie. Wymiana ta jest legalna, ale wymaga jasnych i precyzyjnych zasad współpracy, aby uniknąć nieporozumień.

Warto również pamiętać, że wartość produktu lub usługi musi być odpowiednio ustalona, aby była korzystna dla obu stron. W przypadku influencerów wartość produktu lub usługi może być wyższa niż zwykła cena rynkowa, ponieważ otrzymują oni możliwość promowania marki, co może mieć pozytywny wpływ na ich wizerunek i pozycję na rynku.

Oznaczanie współpracy barterowej jako reklamy jest również istotne z punktu widzenia etyki i uczciwości. W ten sposób informujemy naszych obserwatorów o tym, że dany post lub treść jest wynikiem współpracy z reklamodawcą. W ten sposób unikniemy nieporozumień i zachowamy zaufanie naszych obserwatorów.