Przygotowując tekst na bloga, warto urozmaicić go grafikami, zwłaszcza jeżeli jest dłuższy niż zazwyczaj. Poniżej przedstawimy kilka źródeł, z których możesz legalnie korzystać!

O czym zawsze musisz pamiętać

Internet jest miejscem, w którym użytkownicy umieszczają wiele najróżniejszych treści. Znaczna większość z nich, chroniona jest prawem autorskim, a więc nie możesz skorzystać z nich bez uprzedniej zgody autora. Więcej o tym zagadnieniu dowiesz się tutaj. Dlatego nie powinieneś w swoim wpisie wykorzystywać, na przykład, przypadkowych zdjęć z Google Grafika. Zanim zdecydujesz się na publikację, zawsze upewnij się możesz skorzystać z danej grafiki. Lepiej zawczasu uniknąć nieprzyjemności!

A może własna twórczość?

To zdecydowanie najbezpieczniejsze rozwiązanie. Zanim przystąpisz do poszukiwania odpowiedniego obrazka, zastanów się czy sam nie możesz go przygotować. Zrobienie zdjęcia smartfonem nie wymaga przecież niebywałych umiejętności fotograficznych! Możesz przecież skorzystać z wielu programów do obróbki fotografii, takich jak VSCO, które potrafią zdziałać prawdziwe cuda, a ich obsługa jest dziecinnie prosta. Nawet kiepskiej jakości zdjęcia łatwo ,,uratować” w ten sposób!

darmowe grafiki

Stosując proste narzędzia, z łatwością poprawimy nasze zdjęcia!

Dlatego, jeżeli masz możliwość samemu przygotować grafiki do swojego wpisu, warto z tego skorzystać!

No to, stock!

Oczywiście, często zdarza się, że nie jesteśmy w stanie własnoręcznie stworzyć zdjęcia czy obrazka, który pasowałby do naszego wpisu, wtedy musimy skorzystać z innych źródeł.

Stocki, czyli strony z grafikami, do których możemy nabyć prawa za odpowiednią opłatą, są szalenie popularne. Często nie zdajemy sobie sprawy, z tego jak często oglądamy je na plakatach, w reklamach, facebookowych postach czy okładkach gazet. Wiele stockowych zdjęć zaczęło żyć własnym życiem i funkcjonują jako memy, a ich bohaterowie na dobre zadomowili się w social mediowym contencie.

Jednak żarty na bok, ponieważ korzystanie z takich grafik jest niedozwolone bez wykupienia licencji! Każda stockowa fotografia zawiera w sobie znak wodny, oznaczający, że nie można wykorzystać jej legalnie do swojej działalności.

darmowe grafiki

W takiej formie ze zdjęć stockowych nie korzystamy!

Popularne portale stockowe, takie jak Shutterstock, nie należą jednak do najtańszych. Dlatego korzystają z nich głównie duże firmy, które wykupują odpowiedni abonament. Warto, zatem, poznać kilka innych sposobów na zdobycie atrakcyjnych wizualnie grafik, bez wysokich opłat!

Stock za darmo?

Na szczęście, dla internautów, istnieje wiele portali, które działają na zasadzie stocka, ale grafiki z ich bazy możemy pobierać bez żadnych opłat! Wybór jest, co prawda, nieco bardziej ograniczony niż w przypadku płatnych platform, ale jeśli dobrze poszukasz, na pewno znajdziesz coś interesującego!

darmowe grafiki

Pexels, to przykład darmowego stocka

W internecie, możemy znaleźć wiele tego typu serwisów, które oferują wysokiej jakości grafiki. Do najpopularniejszych należą: Unsplash, StockSnap, Pixabay czy wspominany wyżej Pexels. Korzystając z tych portali nie musisz przejmować się prawem autorskim czy płatnymi licencjami, a zdjęcia pobierasz bez ograniczeń!

No, a Google Grafika?

No właśnie! To przecież pierwsze miejsce do jakiego zaglądamy, aby znaleźć interesujące obrazki czy zdjęcia. Należy jednak pamiętać, że w googlowskich zbiorach znajdują się najróżniejsze pliki, również te ochronione prawem autorskim, dlatego warto zachować tu szczególną ostrożność.

Na szczęście, Google poszedł na rękę tym, którzy potrzebują darmowych grafik i stworzył bardzo przydatną opcję, która na pewno przyda się każdemu internaucie! Wystarczy tylko skorzystać z zaawansowanego wyszukiwania grafik!

darmowe grafiki

Dzięki zaawansowanemu wyszukiwaniu mamy pewność, że możemy korzystać z konkretnego obrazka

Co jednak oznaczają poszczególne opcje?

Do darmowego użytku lub udostępniania – możemy korzystać i udostępniać treści, ale w niezmienionej formie.

Do swobodnego użytku, udostępniania lub modyfikowania – możemy korzystać i udostępniać treści, a także zmieniać je w sposób określony w licencji.

Do użytku komercyjnego – tę opcję wybieramy, jeżeli chcemy wykorzystać daną treść w celu komercyjnym.

Zapamiętaj!

Nie ze wszystkich grafik dostępnych w internecie możemy korzystać. Na szczęście, jest mnóstwo sposobów, żeby zdobyć darmowe zdjęcia, które będą ozdobą blogowych wpisów. Zachęcamy też do własnej twórczości, zabawy programami i aplikacjami, co również może przynieść satysfakcjonujące wyniki!

dołacz do sieci i zarabiaj na polecaniu

Absolwent dziennikarstwa, pasjonat literatury, teatru i muzyki rockowej. Praktycznie nie rozstaje się z klawiaturą, czy to w biurze, czy w domu. W webePartners opiekuje się wydawcami, dba aby ich współpraca z reklamodawcami na każdym etapie przebiegała sprawnie i efektywnie . W zespole webe znany z przygotowywania mocnej i pysznej kawy.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić artykuł!

Średnia ocena / 5. Oddanych głosów:


Data publikacji: 08.06.2018