Przygotowując tekst na bloga, warto urozmaicić go grafikami, zwłaszcza jeżeli jest dłuższy niż zazwyczaj. Wspominaliśmy już, że dane osobowe i prawo autorskie są ściśle chronione, dlatego zabronione jest bezprawne korzystanie z prac innych autorów, nawet jeżeli znajdują się w internecie. Na szczęście, są jeszcze inne sposoby! Poniżej przedstawimy kilka źródeł, z których możesz legalnie pobierać darmowe grafiki.

O czym zawsze należy pamiętać wykorzystując darmowe grafiki

Internet jest miejscem, w którym użytkownicy umieszczają wiele najróżniejszych treści. Znaczna większość z nich, chroniona jest prawem autorskim, a więc nie można skorzystać z nich bez uprzedniej zgody autora. Dlatego nie powinniśmy w swoich wpisie wykorzystywać, na przykład, przypadkowych zdjęć z Google Grafika. Zanim zdecydujemy się na publikację, zawsze należy upewnić się możemy skorzystać z danej grafiki. Lepiej zawczasu uniknąć nieprzyjemności! Darmowe grafiki dostępne są często za pośrednictwem wielu stron, o których opowiemy później. Nie ma sensu ryzykować, w najlepszym wypadku, obrazek po prostu zniknie ze strony, natomiast, stałe i nadmierne wykorzystywanie, zwłaszcza w celach marketingowych, pracy innych osób może skończyć się bardzo poważnymi konsekwencjami. Na szczęście, darmowa grafika również jest dostępna w sieci.

Skąd brać darmowe grafiki?

Na szczęście, dla internautów, istnieje wiele portali, które działają na zasadzie stocka, ale grafiki z ich bazy możemy pobierać bez żadnych opłat! Wybór jest, co prawda, nieco bardziej ograniczony niż w przypadku płatnych platform, ale jeśli dobrze poszukamy, na pewno znajdziemy coś interesującego! Takie darmowe grafiki możesz wykorzystać dowolnie w celach komercyjnych i niekomercyjnych, dlatego warto poznać możliwości jakie dają strony z bezpłatną bazą obrazków.

Przedstawimy Wam kilka stron, z których możecie korzystać, abyście nie musieli tracić czasu wpisywanie w Googlach frazy „darmowa grafika”. 🙂

Darmowa grafika od Pexels

darmowe grafiki pexels strona startowa

Pexels to darmowa baza grafik, w której użytkownicy (są to najczęściej profesjonalnie fotografowie) udostępniają swoje prace innym. Wystarczy wpisać odpowiednią frazę i znaleźć odpowiednie zdjęcie (pamiętajcie, że strona obsługuje tylko język angielski). Każda darmowa grafika na Pexels może zostać pobrana w odpowiedniej rozdzielczości. Do wyboru mamy aż pięć opcji, z czego jedna pozwala na wpisanie własnych preferencji, co może być bardzo przydatne!

Darmowa grafika od Unsplash

darmowe grafiki unsplash zrzut ekranu

W tym przypadku sprawa wygląda bardzo podobnie jak w Pexels. Też posługujemy się tylko językiem angielskim, zdjęcia są natomiast skategoryzowane, więc, jeżeli poszukujemy konkretnej tematyki, możemy od razu zobaczyć wszystkie darmowe grafiki z danej kategorii. W przypadku Unsplash mamy możliwość pobrania zdjęcia tylko w jednym rozmiarze.

Darmowa grafika na StockSnap

darmowe grafiki stocksnap zrzut ekranu

Kolejną stroną, która umożliwia pobieranie darmowych grafik jest StockSnap. Mechanizm działania jest tu praktycznie identyczny jak Unsplash, również pobieramy zdjęcia w jednej rozdzielczości oraz możemy skorzystać z kategorii lub opcji segregacji obrazków pod względem popularności.

Darmowa grafika w Pixabay

darmowe grafiki pixabay zrzut ekranu

Pixabay to prawdopodobnie najbardziej zaawansowany portal, który udostępnia darmowe grafiki. W bazie ponad miliona zdjęć oraz ilustracji na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Ale ten serwis to nie tylko darmowa grafika, ale również szeroki wybór bezpłatnych video w jakości 4K!

Korzystając z tych portali nie musisz przejmować się prawem autorskim czy płatnymi licencjami, a zdjęcia pobierasz bez ograniczeń!

Czy istnieje darmowa grafika w Google?

No właśnie, przecież pierwsze miejsce do jakiego zaglądamy, aby znaleźć interesujące obrazki czy zdjęcia to Google Grafika. Należy jednak pamiętać, że w googlowskich zbiorach znajdują się najróżniejsze pliki, darmowe grafiki oraz te ochronione prawem autorskim, dlatego warto zachować tu szczególną ostrożność.

Na szczęście, Google poszedł na rękę tym, którzy potrzebują darmowych grafik i stworzył bardzo przydatną opcję, która na pewno przyda się każdemu internaucie! Wystarczy tylko skorzystać z zaawansowanego wyszukiwania grafik!

darmowe grafiki w wyszukiwarce google, jak znaleźć grafiki bez licencji

Dzięki zaawansowanemu wyszukiwaniu mamy pewność, że możemy korzystać z konkretnego obrazka

Co jednak oznaczają poszczególne opcje?

Do darmowego użytku lub udostępniania – możemy korzystać i udostępniać treści, ale w niezmienionej formie.

Do swobodnego użytku, udostępniania lub modyfikowania – możemy korzystać i udostępniać treści, a także zmieniać je w sposób określony w licencji.

Do użytku komercyjnego – tę opcję wybieramy, jeżeli chcemy wykorzystać daną treść w celu komercyjnym.

Darmowe grafiki czy własna twórczość?

Zanim przystąpimy do poszukiwania odpowiedniego obrazka, zastanówmy się czy sami nie możemy go przygotować. Zrobienie zdjęcia smartfonem nie wymaga przecież niebywałych umiejętności fotograficznych! Można przecież skorzystać z wielu programów do obróbki fotografii, które potrafią zdziałać prawdziwe cuda, a ich obsługa jest dziecinnie prosta. Nawet kiepskiej jakości zdjęcia łatwo ,,uratować” w ten sposób!

darmowe grafiki, dwie zdjęcia płyty winylowej zespołu deep purple, przed i po obróbce w programie graficznym

Stosując proste narzędzia, z łatwością poprawimy nasze zdjęcia!

VSCO, czyli darmowa grafika stworzona przez ciebie

darmowe grafiki vsco zrzut ekranu

Zdecydowanie jednym z najpopularniejszych narzędzi do obróbki zdjęć za pomocą smartfona jest aplikacja VSCO, która cieszy się bardzo dużą popularnością. Za pomocą różnego rodzaju narzędzi możemy przerobić dowolne zdjęcie, zmieniając jego nasycenie, ekspozycje, kadrując etc. Możemy również skorzystać z gotowych filtrów, które aplikacja automatycznie zaproponuje do kolorystyki zdjęcia. Aplikacja jest darmowa, natomiast, jeżeli chcemy uzyskać dostęp do bardziej zaawansowanych opcji, należy wówczas je wykupić. Jednak do działalności w internecie, opcja podstawowa zupełnie wystarczy.

Snapseed – zmieniaj swoje zdjęcia szybko i prosto

darmowe grafiki snapseed zrzut ekranu

Konkurencyjną dla VSCO aplikacją jest Snapseed, który również umożliwia szybką i prostą obróbkę zdjęć. Interfejs jest bardzo zbliżony do poprzedniczki. Również możemy nadać zdjęciu własny charakter lub wykorzystać, któryś z gotowych filtrów. Aplikacja jest w całości darmowa oraz posiada polską wersję językową, co na pewno ułatwi pracę tym, dla których anglojęzyczne serwisy są problematyczne.

Aplikacji takich jak Snapseed czy VSCO jest oczywiście znacznie więcej i na pewno każdy trafi na swoją ulubioną. Dlatego, jeżeli mamy możliwość samemu przygotować grafiki do wpisu, warto z tego skorzystać! Własnoręcznie wykonane zdjęcia, nie tylko zabezpieczą przed różnymi konsekwencjami, ale przede wszystkim, nadadzą wpisom unikalnego, personalnego charakteru. Użytkownicy potrafią odróżnić zdjęcie z internetu od zrobionego samemu. Dlatego, nawet jeżeli wykorzystujemy darmowe grafiki, nigdy nie podpisujmy się jako ich autorzy, gdyż czytelnicy czy obserwujący w social media szybko wykryją fałsz.

Stock, czyli (nie) darmowe grafiki

Oczywiście, często zdarza się, że nie jesteśmy w stanie własnoręcznie stworzyć zdjęcia czy obrazka, który pasowałby do naszego wpisu, wtedy musimy skorzystać z innych źródeł.

Stocki, czyli strony z grafikami, do których możemy nabyć prawa za odpowiednią opłatą, są szalenie popularne. Często nie zdajemy sobie sprawy, z tego jak często oglądamy je na plakatach, w reklamach, facebookowych postach czy okładkach gazet. Wiele stockowych zdjęć zaczęło żyć własnym życiem i funkcjonują jako memy, a ich bohaterowie na dobre zadomowili się w social mediowym contencie.

Jednak żarty na bok, ponieważ korzystanie z takich grafik jest niedozwolone bez wykupienia licencji! Każda stockowa fotografia zawiera w sobie znak wodny, oznaczający, że nie można wykorzystać jej legalnie do swojej działalności. Korzystając ze stocków musimy pamiętać, że nie są to darmowe grafiki i korzystanie z nich, zwłaszcza w celach reklamowych, jest niezgodne z prawem!

darmowe grafiki mężczyzna pływajacy w kartonie na zdjęciu logo shutterstock

W takiej formie ze zdjęć stockowych nie korzystamy!

Popularne portale stockowe, takie jak Shutterstock, nie należą jednak do najtańszych. Dlatego korzystają z nich głównie duże firmy, które wykupują odpowiedni abonament. Warto, zatem, poznać kilka innych sposobów na zdobycie atrakcyjnych wizualnie grafik, bez wysokich opłat! Zdarzyło Ci się zobaczyć tę samą postać w reklamach różnych marek? Nic dziwnego! Wykorzystując fotografie ze stockowego banku zdjęć, często jeden wizerunek powielany jest przez różne marki czy instytucje.

Darmowe grafiki – zapamiętaj

Nie ze wszystkich zdjęć dostępnych w internecie możemy korzystać. Na szczęście, jest mnóstwo sposobów, żeby zdobyć darmowe grafiki, które będą ozdobą blogowych wpisów. Zachęcamy też do własnej twórczości, zabawy programami i aplikacjami, co również może przynieść satysfakcjonujące wyniki! Natomiast, jeżeli musisz znaleźć jakąś grafikę w internecie, pamiętaj, żeby upewnić się, że nie jest ona objęta prawem autorskim! Darmowa grafika jest dostępna przez żadnego problemu, a po co robić sobie kłopot?

Pamiętaj!

ważne zapamiętaj

  zawsze sprawdzaj źródło, z którego pobierasz zdjęcie, aby mieć pewność, że nie chroni je prawo autorskie

ważne zapamiętaj

  aby sięgnąć po darmowe grafiki, warto skorzystać ze specjalnych serwisów, takich jak Pexels czy Pixabay

ważne zapamiętaj

  zdjęcia zawsze można przygotować na własną rękę i obrobić za pomocą aplikacji, takich jak VSCO czy Snapseed

ważne zapamiętaj

  przed pobraniem zdjęć z Google grafika, należy upewnić się czy można je dowolnie wykorzystać


dołacz do sieci i zarabiaj na polecaniu

Absolwent dziennikarstwa, pasjonat literatury, teatru i muzyki rockowej. Praktycznie nie rozstaje się z klawiaturą, czy to w biurze, czy w domu. W webePartners opiekuje się wydawcami, dba aby ich współpraca z reklamodawcami na każdym etapie przebiegała sprawnie i efektywnie . W zespole webe znany z przygotowywania mocnej i pysznej kawy.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić artykuł!

Średnia ocena / 5. Oddanych głosów:


Data publikacji: 26.11.2019