Dochód pasywny – sposób na życie czy dodatkowy zastrzyk gotówki?

Data aktualizacji: 18.07.2023

Na czym to polega dochód pasywny? Jak się za to zabrać i ile można zarobić pasywnie? O tym wszystkim napisaliśmy w poniższym artykule!

Dochód pasywny to sposób na życie, który jest marzeniem większości osób. Co powiesz na sytuację, w której jesteś na wakacjach, spacerujesz po górach albo nawet śpisz, a pieniądze same wpływają na Twoje konto? Brzmi bajkowo, ale wbrew pozorom taki stan rzeczy jest nie jest aż tak trudny do zrealizowania. Wraz z rozwojem Internetu i technologii pojawiło się mnóstwo opcji zarabiania pasywnego.

Dochód pasywny – co to jest?

Dochód pasywny to zarobek generowany przez procesy, które nie wymagają bezpośreniego zaangażowania osoby, odnoszącej korzyści z tych procesów. Oznacza to, że nie musisz ciągle angażować się w jakąś pracę, aby pieniądze spływały na Twoje konto. Oczywiście do zarabiania pasywnego trzeba się przygotować i mocno zaangażować się w różne działania, ale istota tkwi w tym, że tę pracę należy wykonać tylko raz, a później przez wiele dni a nawet miesięcy można od niej „odcinać kupony”. Wiele osób porównuje dochód pasywny do emerytury i faktycznie, jest to dość zbliżone, ponieważ otrzymujemy pieniądze za pracę wykonaną wcześniej.

W modelowym przykładzie idea dochodu pasywnego, to sytuacja w której po wypracowaniu sobie tzn. “wolności finansowej” nie musimy angażować swojego czasu, ani pracy, by czerpać zyski finansowe z naszych działań. Wystarczy, że raz na pewien czas „przypilnujemy biznesu”, jednak nie musimy wkładać w dochód pasywny swojej energii każdego dnia, jak w pracę na etacie.

Afiliacja – sposób na dochód pasywny bez wkładu pieniężnego

Sposobów na dochód pasywny jest bardzo wiele, jednak na potrzeby tego artykułu wskażemy tylko te, które można wykorzystywać na najlepiej znanym nam podwórku, czyli w Internecie, a szczególnie w afiliacji. Dochód pasywny można zatem generować poprzez:

 • Dochód pasywny – blogowanie

  Konkretniej rzecz ujmując, chodzi o umieszczanie linków afiliacyjnych w treści postów czy grafik bloga, a także banerów i widgetów polecających produkty, które korespondują z tematyką jaką poruszasz na blogu. To najszybszy sposób aby zacząć zarabiać pasywnie, gdyż w momencie gdy treści na bloga i tak tworzysz, to zarabianie na tym dzięki afiliacji jest niejako “efektem ubocznym”. 

2021_darmowy ebook afiliacja

2021_darmowy ebook linki afiliacyjne

Jeśli jesteś blogerem i zawsze bałeś się utraty wiarygodności przez takie działania, to zdecydowanie stwierdzamy, że nie ma się czego obawiać! Afiliacja jest na tyle sprytnym narzędziem, że daje Ci wybór tego, co rzeczywiście chcesz zarekomendować. Niejednokrotnie sposób ten nazywany jest „zarabianiem przez polecanie”. To Ty decydujesz, jakie produkty Ci się sprawdziły i co chcesz przekazać swoim odbiorcom. Nie ma tu mowy o „wciskaniu” czytelnikom niesprawdzonych przez Ciebie rzeczy. Możesz polecać tylko to, co do czego masz pewność, że jest warte polecania.

 

jak zarabiać w internecie

dochód pasywny

 

Jeżeli na przykład prowadzisz bloga o książkach, to na pewno recenzujesz książki, które warto przeczytać i kupić! Cykliczne zestawienia wartościowych książek robi na swoim blogu m.in. Klaudyna Maciąg. Jest to świetna okazja, aby linki odprowadzające do księgarni zastąpić linkami afiliacyjnymi. I w ten sposób działa Klaudyna. Jej czytelnicy korzystają na tym podwójnie, gdyż nie tylko mają gotowy zestaw informacji na temat książek, które warto przeczytać, ale od razu linki do sprawdzonych miejsc, gdzie można je od razu kupić. Jednocześnie Klaudyna zyskuje prowizje od zakupów jej czytelników.

dochód pasywny na linkach afiliacyjnych
Przykład: 100 najlepszych książek biznesowych – Klaudyna Maciąg

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej jak zarabiać na blogu od osoby, która z sukcesem robi to już od lat, koniecznie przeczytaj naszą rozmowę z Dawidem Tymińskim  Jak zarobić na blogu? Opowiada bloger Dawid Tymiński (Dandycore.pl)

 • Dochód pasywny – rankingi produktów, prezentowniki

To również sposób, który często łączy się blogowaniem, ponieważ takie zabiegi są stosowane właśnie w witrynach należących do bloggerów. Oczywiście posiadanie akurat tego typu strony nie jest konieczne, aby stworzyć przydatny ranking. Mając jakąkolwiek płaszczyznę w Internecie, możesz przygotowywać różnego rodzaju zestawienia, w których załączysz linki afiliacyjne. Pamiętaj, ze w afiliacji to zawsze ty decydujesz jakie produkty polecasz i uwzględniasz w swoich rankingach.

Dobrym przykładem tworzenie pomocnych zestawień produktowych jest Wikilistka. Systematycznie tworzy je na swoijej stronie. Poniżej przykład,  gdzie pomaga rodzicom wybrać odpowiednią wyprawkę dla Pierwszaków. Wspominając konkretny produkt linkuje do niego, dzięki czemu, czytelnicy z łatwością mogą przejść na stronę sklepu i dokonać zakupu.

 

dochód pasywny zestawienia produktów
Przykład: Wyprawka do pierwszej klasy  – Wikilistka.pl
 • Dochód pasywny – kanał na Youtube 

Dla wielu twórców internetowych YouTube daje nie tylko możliwość realizowania własnej pasji, ale jest źródłem utrzymania. YouTube to po Google’u druga, największa wyszukiwarka świata. Jest więc doskonałym miejscem, które można wykorzystać aby generować dochód pasywny. 

Najłatwiej osiągnąć dochód pasywny dzięki linkom afiliacyjnym, które dodawać można w opisach filmu lub w informacjach do wideo. Najlepsze rezultaty osiąga się oczywiście w przypadku, gdy polecane produkty w filmach jak i opisach ściśle korespondują z tematyką kanału i danego odcinka. Tak jak Youtuber Wujek Rada, który na swoim kanale regularnie opowiada o ostatnich zakupach, umieszczając linki w opisie filmu.

dochód pasywny
Przykład: Zbiorczy haul zakupowy – Wujek Rada

Więcej na temat zarabiania na YouTube dowiesz się z artykułu Zarabianie na YouTube – jak monetyzować nawet niewielki ruch

 • Dochód pasywny – aktywność w mediach społecznościowych

Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter – Internauci zostali zawładnięci przez media społecznościowe , które dają możliwość monetyzowania ruchu dzięki zaangażowanym społecznościom.

Z tej opcji pasywnego zarobku w social media może skorzystać każdy, nie tylko osoby posiadające duży fanpage czy profil. Nawet jeśli zwykle wrzucasz zdjęcia i polecenia tylko dla swoich znajomych, to dzięki użyciu linków afiliacyjnych możesz na tym zarobić. Oczywiście nie wygenerujesz wtedy ogromnego dochodu (chociaż i takie wyjątki się zdarzają), ale z pewnością na Twoje konto wpadnie dodatkowy zastrzyk gotówki, który zawsze jest przyjemny. 

 • Dochód pasywny – serwisy tematyczne 

Jeżeli tworzysz serwis skupiony na konkretnej tematyce, np. finansach, zdrowym odżywianiu, sporcie, modzie czy czymkolwiek innym, to także możesz używać widżetów, banerów czy linków afiliacyjnych, aby zarabiać pasywnie. Ponownie jest to sposób bardzo podobny do blogowania, ponieważ możesz dobierać program partnerski w taki sposób, aby pasowały do tematu, którym się zajmujesz.

 • Dochód pasywny – wyszukiwarki produktów

W ramach współpracy afiliacyjnej, właściciele sklepów internetowych (Reklamodawcy) udostępniają swoje oferty w postaci plików xml. To narzędzie dla bardziej zaawansowanych wydawców, którzy potrafią wykorzystać pliki xml do budowania wyszukiwarek produktów czy porównywarek cenowych. Dzięki plikom xml, wydawcy webePartners mają dostęp do ponad 3 milionów produktów z wszelkich, możliwych kategorii. Pliki xml są aktualizowane automatycznie codziennie, dzięki czemu raz zaimplementowane pracują na nas cały czas.

generowanie dochodu pasywnego

Czy Reklamodawca może generować dochód pasywny?

Oczywiście to, co przedstawiliśmy na górze to tylko ziarno tego, jak można zarabiać pasywnie zarówno w afiliacji, jak i poza nią. Powyżej przedstawiliśmy przykłady dotyczące wyłącznie Wydawców, ale trzeba pamiętać, że nie tylko oni mają możliwość generowania takiego dochodu! Bardzo łatwo z Wydawcy można stać się Reklamodawcą, który zarabia pasywnie m.in. poprzez:

 • Wydanie ebooka.
 • Wydanie kursu online.
 • Tworzenie szablonów (np. stron internetowych), które wykonuje się raz, a później sprzedaje wiele razy.
 • Tworzenie grafik do samodzielnego uzupełnienia (np. popularne w branży ślubnej „Save the date”).
 • Sprzedaż jadłospisów o konkretnej kaloryczności. 
 • Stworzenie podcastu (płatnego).
 • Stworzenie audiobooka.

Czy z dochodu pasywnego można się utrzymać?

Wielu osobom taki sposób na życie wydaje się niemożliwy do uzyskania, a jeśli nawet się uda, to dotyczy to niewielkiego wycinka społeczeństwa. Musimy zdecydowanie obalić ten mit! Obecnie mnóstwo ludzi utrzymuje się właśnie z dochodu pasywnego. Co więcej, są w stanie wygenerować przychód większy niż pensja, którą dostawaliby za etat w korporacji! Oczywiście nie oznacza to, że mogą oni całymi dniami leżeć przed telewizorem. Zarabianie pasywne wymaga dużego nakładu pracy. Mimo że wykonywane działanie jest jednorazowe, konieczne jest merytoryczne przygotowanie i zaangażowanie się w projekt. Czasami przygotowanie produktu generującego dochód pasywny zajmuje wiele tygodni. Podobnie utrzymywanie bloga czy serwisu internetowego na wysokim poziomie, wymaga wielu godzin dziennie poświęconych na pisanie i udoskonalanie treści. Zatem odpowiedź na pytanie „czy dochód pasywny rzeczywiście pozwala żyć na tym samym poziomie, jak w przypadku pracy na etat?” nie jest jednoznaczna. Brzmi ona: to zależy. A od czego? Od pomysłu, zaangażowania, dokładności w przygotowaniu projektu, umiejętności budowania społeczności, współpracy z dobrą siecią afiliacyjną, używania odpowiednich narzędzi, itp.

Dochód pasywny – dobre przykłady

Jeżeli nadal nie wyobrażasz sobie, że możesz zarabiać w ten sposób, wskażemy Ci przykłady, które z pewnością zmotywują Cię do zastanowienia się, czy aby na pewno masz racje. 

Pani Swojego Czasu – dochód pasywny z wielu kanałów

Pani Swojego Czasu, czyli marka stworzona przez Olę Budzyńską, to jeden z projektów, który niezmiennie nas zachwyca. Mimo tego, że obecnie w sklepie tej firmy znajdują się zarówno produkty fizyczne, jak i elektroniczne, to na samym początku jedyny filar stanowiły te drugie, a mianowicie kursy online, później ebooki, a następnie płatny dostęp do Klubu Pani Swojego Czasu. W ciągu kilku lat firma Oli Budzyńskiej urosła do rangi poważnego przedsiębiorstwa (zamienianego obecnie już w spółkę), które generuje milionowe przychody. 

A wszystko zaczęło się właśnie od dochodu pasywnego, pochodzącego z afiliacji ( Ola polecała produkty innych poprzez linki afiliacyjne na swoim blogu), następnie z produktów przygotowywanych samodzielnie przez Olę. Były to kursy online oraz ebooki na temat zarządzania czasem bo w tym temacie jest specjalistką. Zanim Ola postanowiła założyć biznes online, przez wiele lat profesjonalnie zajmowała się szkoleniami z zakresu zarządzania czasem w firmach i korporacjach. Wiedza, jaką w tym temacie posiada pozwoliła się na kursów i ebooków, które dotyczą problemów uniwersalnych. Dzięki temu produkty te są stałymi pozycjami w jej sklepie internetowym . Co ważne, ten filar firmy jest cały dynamicznie rozwijany, mimo że obecnie Pani Swojego Czasu to już nie tylko sklep online z artykułami papierniczymi i produktami elektronicznymi, ale także Przestrzeń Pełna Czasu wraz z apartamentami, Społeczność Internetowa (częściowo również generująca dochód, ponieważ za dostęp do ścisłego klubu trzeba zapłacić), a także  po prostu silna marka osobista. 

Pani Swojego Czasu daleka jest od tego aby zasiąść w fotelu i odcinać już tylko kupony ze swojego biznesu online, choć mogłaby to robić. Ola jest kobietą niezwykle przedsiębiorczą z mnóstwem pomysłów na nieustanny rozwój. Ważne natomiast aby zauważyć, że dochód pasywny jaki osiągnęła ze sprzedaży własnych produktów elektronicznych na wcześniejszym etapie,  pozwala jej na ten rozwój i inwestowanie w rozwój firmy i oczywiście spełnianie marzeń. Ola jest najlepszym przykładem jak płynnie można przejść od wydawcy do reklamodawcy i cały czas generować dochód pasywny.

dochód pasywny PSC


Ladygugublog – dochód pasywny na mniejszym podwórku

Pewnie myślisz sobie teraz, że wielkim firmom jest łatwiej i nic dziwnego, że ktoś, kto zbudował imperium, może zarabiać pasywnie. Właśnie dlatego mamy dla Ciebie jeszcze jeden przykład. Ladygugublog, czyli Kinga Stępień – w sieci występuje jako mama i pani domu. Główne tematy, poruszane przez nią na Instagramie (ponieważ najczęściej tam komunikuje się z obserwatorami, mimo że posiada kanał na Youtube oraz bloga), to parenting, gotowanie, zajmowanie się domem oraz szeroko pojęty life style. Daleko jej do wielkiej bizneswoman, dysponującej rzeszą pracowników i milionami na firmowym koncie. Wręcz przeciwnie, uznawana jest raczej za koleżankę z sąsiedztwa niż za kogoś stojącego za ogromnym sukcesem jakiejś firmy. Co łączy ją z Panią Swojego Czasu? Otóż również zarabia na produktach elektronicznych w sposób pasywny. Kinga Stępień wydaje ebooki kulinarne, przeznaczone głównie dla Pań i Panów domu, którzy nie mają zbyt dużo czasu na stanie przy garnkach. Jej biznes idzie świetnie, a świadczy o tym fakt, że w jej asortymencie jest już 6 książek elektronicznych, a ona sama zapowiada, że na tym nie koniec! Mamy nadzieję, że ten przykład przekonuje Cię bardziej, że każdy może wygenerować dochód pasywny, jeśli tylko ma na siebie jakiś pomysł.

lady gugu dochód pasywny

 

Dochód pasywny – zalety i wady

Podsumowując, podkreślimy wszystkie największe zalety zarabiania pasywnego, ale nie zapomnimy także o wadach takiego rozwiązania, ponieważ jak wiadomo, każdy medal ma dwie strony. 

Zalety dochodu pasywnego – 10 x TAK

 1. Ty śpisz, a pieniądze wpływają na Twoje konto. To chyba największy plus.
 2. Raz włożony wysiłek procentuje przez długi czas.
 3. Otrzymujesz stały dochód, porównywalny z emeryturą.
 4. Uzyskujesz wolność finansową, a także wolność w pracy (pracujesz gdzie chcesz, kiedy chcesz i jak chcesz).
 5. To Ty decydujesz, jaki przyjmujesz styl życia oraz pracy.
 6. Możesz połączyć pracę na etat, pół etatu czy na zlecenie, razem z dochodem pasywnym.
 7. Możesz utrzymywać się wyłącznie z dochodu pasywnego.
 8. Realizacja pasji idzie w parze z zarabianiem.
 9. W dużej mierze to Ty masz wpływ na to, ile pieniędzy zarobisz.
 10.  Korzystając z narzędzi afiliacyjnych, możesz zarabiać na polecaniu rzeczywiście sprawdzonych produktów, powiązanych z tematyką, którą się zajmujesz.

Wady dochodu pasywnego  

W kwestii wad, jest ich nieco mniej, ale oczywiście występują i w tym modelu zarobkowym. 

Przede wszystkim każdy produkt ma termin. Oznacza to, że wydając np. ebooka czy kurs online, musisz liczyć się z tym, że po jakimś czasie stanie się on nieaktualny, szczególnie jeśli jest to poradnik biznesowy, kurs marketingowy czy audiobook dotyczący bieżących wydarzeń. Niektóre z takich propozycji można na bieżąco aktualizować, dzięki czemu jest on nadal chętnie kupowany. Czasami jednak zdarza się, że takiej opcji nie ma i trzeba wykonać go od nowa.

Produkty są “żywe” tak długo, jak długo są reklamowane i polecane. Dlatego należy stale doskonalić się w dziedzinie marketingu internetowego, śledzić wszelkie nowinki w promowaniu online, testować różnorodne narzędzia i systemy reklamowe oraz umiejętnie je dobierać  

W przypadku działań afiliacyjnych w charakterze Wydawcy, trzeba dbać o aktualność linków afiliacyjnych, widgetów czy banerów publikowanych na swoich powierzchniach. Afiliacja to przede wszystkim polecanie konkretnych produktów ze sklepów internetowych. Jeśli skupiamy się na promocji jednego produktu, który z czasem zostanie usunięty z oferty reklamodawcy, to konieczne aby szybko zareagować, bo nieaktualne linki afiliacyjne mogą wprowadzić odbiorców w błąd.

Ostatnim minusem, który dotyczy wszystkich sposobów zarabianie, nie tylko dochodu pasywnego jest fakt, że trzeba stale monitorować wpływy, które nie są stałe jak w przypadku pracy etatowej. Wszystko jest w porządku, gdy wpływy z działań jakie prowadzimy rosną, Gdy widzisz, że jeden nie generuje już dochodu, to znak, że czas wprowadzić na rynek nowy. 

Dochód pasywny – warto spróbować!

Dochód pasywny jest świetnym sposobem na życie lub na wygenerowanie dodatkowych wpływów na swoje konto. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, czy jest to opcja dla Ciebie – spróbuj, a z pewnością nie pożałujesz!

 

marketing szeptany i afiliacja