Jak wybrać dobry hosting i nie przepłacać za serwer?

Data aktualizacji: 18.07.2023

Wybór hostingu nie jest sprawą prostą, zwłaszcza w przypadku, gdy po raz pierwszy stajemy przed podjęciem tej decyzji: to od niej będzie zależała szybkość, niezawodność i sprawna obsługa strony internetowej. Jednocześnie wiele ofert przedstawianych jest w sposób nieprzejrzysty, bardzo często przedsiębiorcy czy przyszli blogerzy giną wśród parametrów, nie wiedząc, na co powinni zwrócić uwagę. Podpowiadam, w jaki sposób wybrać hosting, by nie przepłacać za serwer, a jednocześnie, by usługa spełniała wszystkie nasze oczekiwania.

Hosting – jaki wybrać, by nie przepłacać?

Wiele osób podkreśla, że w przypadku hostingu nie warto przesadnie oszczędzać – darmowe i najtańsze rozwiązania zupełnie nie nadają się do zastosowań profesjonalnych, a ich wybór może narazić nas na utratę reputacji i znacznie wyższe koszty w przyszłości. W rzeczywistości jednak solidny hosting wcale nie musi być bardzo drogi. 

W większości przypadków doskonale sprawdzą się hostingi współdzielone – to popularne rozwiązanie, które polega na współdzieleniu serwera z innymi użytkownikami. Jeżeli planujesz stworzyć prostą stronę internetową czy niewielki sklep, zdecyduj się na hosting współdzielony. Dla rozbudowanych witryn i sklepów z setkami kategorii produktów, które wymagają indywidualnych konfiguracji, lepszym wyborem może okazać się serwer dedykowany (dzierżawimy cały serwer – osobną fizyczną maszynę) lub rozwiązania pośrednie, jak VPS (Virtual Private Server).

Wybierając hosting zawsze warto zwracać uwagę na takie aspekty jak:

  • Niezawodność (uptime) – prowadząc stronę internetową, która ma zarabiać, musimy dbać o to, by była ona przez cały czas dostępna. Już kilkugodzinna niedostępność strony może spowodować utratę wielu zamówień i w konsekwencji ogromne straty finansoweZ tego powodu tak ważna jest niezawodność serwera. Aby ją określić, podaje się uptime (SLA) – czyli czas niezawodnego działania. W przypadku najlepszych firm wynosi on 99,99%. Aby strona funkcjonowała bez zakłóceń, wystarczającą wartością jest SLA na poziomie 99,95%.
  • Transfer i dostępna przestrzeń dyskowa – warto oszacować, ile miejsca możemy potrzebować na przechowywanie wszelkiego rodzaju plików i jaki może być miesięczny transfer danych. W przypadku prostej strony typu wizytówka nie będziemy potrzebowali zbyt wysokich parametrów, inaczej jednak sytuacja wygląda w przypadku stron zawierających rozbudowane bazy danych, sklepów z dużą ilością zdjęć produktów czy przy udostępnianiu filmów. 
  • Pamięć RAM i CPU – zarówno ze względu na pozycjonowanie, jak i doświadczenie użytkownika, strona internetowa powinna być możliwie jak najszybsza, a poszczególne jej elementy sprawnie się ładować. Z tego powodu przy wyborze hostingu powinniśmy szukać oferującego możliwie jak największą pamięć RAM. Ograniczenia mogą dotyczyć zarówno ogólnej pamięci RAM, jak i jej ilości dla jednego procesu PHP. Niezwykle istotną kwestią jest także CPU, czyli centralna jednostka obliczeniowa. Określa ona, jaką część pojedynczego rdzenia procesora mogą wykorzystywać Twoje strony. Możemy spotkać się również z wartością wyrażoną w MHz lub GHz do dyspozycji w ramach określonego planu hostingowego. Sugerowane przeze mnie minimum to 1 GB RAM i 1 GHz CPU.
  • Rodzaj stosowanych dysków – o szybkości witryny decyduje także rodzaj wykorzystywanych dysków. Najtańsze i najwolniejsze są klasyczne dyski talerzowe – HDD (Hard Disc Drive), szybsze będą serwery wykorzystujące nowocześniejsze dyski półprzewodnikowe- SDD (Solid Disc Drive). Najlepsze parametry oferują nawet 10 razy szybsze dyski SSD NVMe.
  • Obsługa kont pocztowych – wybierając hosting warto od razu sprawdzić, jakie mamy możliwości zakładania kont pocztowych w ramach usługi. Dobrze jeśli ilość skrzynek pocztowych jest nieco większa niż potrzebujemy dzisiaj – warto pomyśleć o możliwości założenia dodatkowych kont w przyszłości, gdy firma się rozrośnie.
  • Bezpieczeństwo danych i sprawny support – bez względu na to, jakie parametry usługi nas interesują, zawsze kluczową kwestią przy wyborze usługi jest bezpieczeństwo danych. Z tego powodu powinniśmy sprawdzić, jak często wykonywane są kopie zapasowe (backup) – może być to kluczowe w przypadku błędu czy nawet drobnej awarii oraz jakie zabezpieczenia są stosowane. Podstawą powinien być darmowy certyfikat SSL. Dobrze również, jeżeli w razie potrzeby będziemy mogli łatwo skontaktować się z pomocą techniczną i uzyskać niezbędne wsparcie.

jak wybrać hosting

Uważaj na „hosting bez limitów”

W wielu przypadkach firmy hostingowe kuszą „nieograniczonymi limitami” transferu danych czy przestrzeni dyskowej. Niekoniecznie są to złe oferty, jednak do takich haseł powinniśmy podchodzić ze sceptycyzmem: nawet ze względu na fizyczne możliwości serwera fizyki nie da się oszukać – nie powinniśmy mieć złudzeń, że w cenie 200 zł rocznie będziemy mieli możliwość udostępniania wieloterabajtowych archiwów. 

Z tego powodu warto dokładnie czytać regulaminy usługi – bardzo często „nieograniczony” limit jest jednak w jakiś sposób ograniczony. Z drugiej jednak strony, gdy tworzymy proste, standardowe strony internetowe, blogi czy sklepy, to najczęściej i tak wykorzystujemy jedynie niewielką część dostępnego transferu i przestrzeni dyskowej – z tego powodu płacenie za „nieograniczony limit” może wcale się nie opłacać.

Niskie koszty na początek, a później płać za hosting i domenę

Wybierając hosting, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na cenę oferowaną teraz, ale i o to, jakie koszty będziemy musieli ponosić w związku z wyborem konkretnej oferty w przyszłości. Wiąże się to z faktem, że przenosiny stron z jednego serwera na inny bywają pracochłonne i skomplikowane. 

Niektóre firmy wykorzystują ten fakt i kuszą bardzo atrakcyjną, promocyjną ceną, by zaproponować kilkukrotnie wyższe stawki po odnowieniu umowy. Warto od razu sprawdzić, na jakich warunkach można będzie odnowić usługę hostingową czy domenę.

Artykuł przygotował Mateusz Mazurek. Przedsiębiorca internetowy oraz wydawca i autor blogów. Twórca projektu „Jak Wybrać Hosting?”, w ramach którego przygotowuje poradniki z zakresu tworzenia stron WWW i technologii internetowych, testuje usługi serwerowe oraz prowadzi ranking najlepszych hostingów dla stron WWW.

 

Jeśli chcesz założyć bloga, to może zainteresować Cię nasz wywiad z Olą Gościniak, która podpowiada jak założyć bloga na platformie WordPress.