Jak założyć bloga? Wywiad z Olą Gościniak

Data aktualizacji: 29.03.2022

Ola Gościniak pomaga kobietom w tworzeniu swojego biznesu online oraz strony WWW prowadząc kursy, webinary i live’y. Podpowiada jak założyć bloga na platformie WordPress.

Swoje działania prowadzi poprzez bloga Jestem Interaktywna olagosciniak.pl oraz grupę na Facebooku: Jesteśmy Interaktywne.

Występowała na różnych konferencjach, m.in. I <3 Marketing, Blog Conference Poznań, WordCamp. Ola jest także finalistką konkursu Sukces Pisany Szminką Businesswoman roku w kategorii Influencerka Roku 2017 oraz została wyróżniona przez JasonHunt w rankingu TOP30 wpływowych blogerów. Dzisiaj w rozmowie z nami opowiada o swojej pracy, o tym jak założyć bloga i… nowym projekcie!

Jestem Interaktywna, czyli Ola Gościniak podpowiada kobietom jak założyć bloga

Anna Biernacka: Kończysz studia informatyczne na Politechnice Poznańskiej i zamiast ciepłej, dobrze płatnej posadki w korporacji… wybierasz skok na głęboką wodę i zakładasz własną firmę. Dlaczego? wordpress

Aleksandra Gościniak: W czasie studiów pracowałam w kilku miejscach – także w branży – i już wtedy wiedziałam, że nie jest to dla mnie. Tego typu forma bardzo ograniczała moją kreatywność, dlatego postanowiłam stworzyć coś swojego i pracować niezależnie od sztywno wyznaczonych reguł.

Czy często spotykasz się z pytaniami typu jak założyć bloga, jak wejść do świata WordPress?

Kobiety zainteresowane moimi kursami, poradami i materiałami są na zróżnicowanych poziomach zaawansowania we władaniu nowymi technologiami. Niewiele z nich wprost pytają jak założyć bloga lub czym właściwie jest WordPress? Znaczna część moich odbiorców pierwsze kroki w internecie ma już jednak za sobą i kierują się do mnie bardziej specyficznymi zagadnieniami.

Dziś uczysz inne kobiety, jak założyć bloga i tworzyć swoje strony internetowe. Jak do tego doszło?

To one same mnie odnalazły! Gdy tworzyłam strony internetowe dla innych, coraz częściej odzywały się do mnie kobiety, które chciały coś zmienić w swoim życiu, przebranżowić się lub po prostu przekuć swoją pasję w biznes. Niestety, łączył je jeden mały problem – nie miały budżetu na start. Nie mogłam podjąć się wszystkich tego typu zleceń, bo bym nie utrzymała się. Dlatego wpadłam na pomysł, że pokażę im, jak mogą zrobić to samodzielnie. Okazało się to strzałem w dziesiątkę!

Prowadzisz bloga, jesteś aktywna na Twitterze, Instagramie, Youtube i Facebooku, na którym także zarządzasz grupą wsparcia dla interaktywnych kobiet. W jaki sposób zarządzasz wszystkimi swoimi kanałami, aby były ze sobą spójne?

Na początku miesiąca wyznaczam strategię wszystkich działań w social mediach; w ten sposób wszystkie materiały są zaplanowane i przemyślane. Często w różnych portalach obserwują mnie różne osoby, dlatego nie boję się recyklingu treści. Na przykład, w grupie wsparcia przeprowadzę live’a na daną tematykę, następnie z tego live’a po montażu wychodzi krótki materiał video na Youtube’a, z którego następnie można zrobić transkrypcję w formie artykułu na bloga. Niektórzy wolą czytać a niektórzy oglądać video. A dzięki temu podejściu jestem w stanie przygotować dla każdego idealnie dopasowany materiał.

Oprócz obecności na najważniejszych portalach społecznościowych, zajmujesz się także prowadzeniem szkoleń i warsztatów chociażby związanych z platformą WordPress – jak znajdujesz na to wszystko czas?

Najważniejsze to nie brać wszystkiego tylko na swoje barki. Wspiera mnie cudowna Martyna – moja wirtualna asystentka. Oprócz tego zatrudniam także Izę – montażystkę, Sylwia z kolei wspiera mnie w moderacji grupy wsparcia na Facebooku. Można powiedzieć, że Jestem Interaktywna to już zespół Interaktywnych kobiet, którym przyświeca ta sama idea. Dzięki temu mam czas na przygotowanie kolejnych wydarzeń oraz kursów WordPress i innych.

Wkrótce ruszy również sprzedaż twojego kolejnego kursu – Twój webinar. Opowiedz nam o nim więcej.

Zgadza się, 21 marca rusza mój kurs Twój webinar. W tym kursie będę pokazywała, jak za darmo w serwisie WordPress „wyklikać” własną platformę do webinarów. Dzięki temu podejściu nie ma potrzeby opłacania drogich abonamentów na zewnętrznych systemach, wszystko możemy stworzyć w ramach własnej strony internetowej. Dodatkowo opowiem także więcej o sprzęcie koniecznym do nagrywania video oraz przekażę swoje lifehacki, które pomagają mi przy tworzeniu tego typu formatów transmisji na żywo. Do kursu będzie dołączona zamknięta grupa wsparcia na Facebooku, w której będziemy motywować się, wspierać, ale także testować swoje pomysły na transmisje na żywo. Do kursu można dołączyć tylko do 26 marca, a kolejna jego edycja będzie dopiero w przyszłym roku.

Jak założyć bloga - podpowiada kobietom Ola Gościniak z Jestem Interaktywna

Wiele kobiet zgłasza się do ciebie i twojej grupy wsparcia na Facebooku. Jakie są najczęstsze problemy dzisiejszych interaktywnych kobiet?

Wbrew pozorom, najczęstsze problemy mamy zwykle „w głowie” i nie są to problemy w stylu: jaki wybrać hosting, jak założyć bloga. Obawiamy się zrobienia tego pierwszego kroku, bo:

  •  co będzie, jeśli się nie uda,
  •  co będzie, jeśli się uda,
  •  co inni powiedzą,
  •  to nie dla mnie, nie nadaję się, itd.

Sama borykałam się z tego typu myślami i to właśnie one nie pomagały zacząć. U mnie zadziałała motywacja moich koleżanek, które już prowadziły swoje biznesy online. Chcę teraz dokładnie w ten sam sposób pomagać innym. Bo kiedy zrobimy ten pierwszy krok, to potem okazuje się, że nie taki diabeł straszny i działanie daje nam ogromną satysfakcję oraz przyjemność

Jakie rady dałabyś początkującym blogerkom, twórczyniom stron internetowych?

Bójcie się i róbcie, bo najczęściej żałujemy tego, że czegoś nie zrobiłyśmy lub tego, że z czymś za długo zwlekałyśmy.

Posiadasz program partnerski w naszej sieci. Dlaczego zdecydowałaś się na współpracę afiliacyjną?

Zauważyłam, że coraz więcej osób (nie tylko kobiet) poleca moje produkty, postanowiłam więc odwdzięczyć się im za to w formie programu partnerskiego. Dzięki mojemu programowi, wydawcy mogą polecać moje kursy interaktywne (w tym jak założyć bloga WordPress). Każdy, kto poleca taki kurs, otrzyma prowizję od sprzedaży w wysokości 10%, więc jest to świetna propozycja zarobkowa dla moich obecnych klientów!

Co uważasz za swój największy sukces?

Moim największym sukcesem jest pozytywny feedback od interaktywnych kobiet, które początkowo pytały jak założyć bloga, czym jest WordPress. A teraz piszą, że udało im się stworzyć stronkę, działać i są z siebie dumne. Każda taka wiadomość sprawia, że wręcz fruwam nad ziemią!

Jakie masz plany na dalszy rozwój swojej firmy?

W planach mam w najbliższym czasie kurs Twój webinar, którego sprzedaż rusza w marcu. W tym roku także będzie miała miejsce druga edycja kursu Twój kurs online, w którym uczę, jak zrobić platformę do sprzedaży kursów. Oprócz tego plan na ten rok zakłada skupienie się na YouTube oraz materiałach video – zauważyłam, że ten format bardzo spodobał się naszej Interaktywnej Społeczności.

Dziękuję za tę przyjemną rozmowę. Wszystkich zainteresowanych jak założyć bloga, zacznę odsyłać do Ciebie. Będą w bardzo dobrych rękach.