fbpx

Plik xml (feed produktowy), co to jest i jakie ma zastosowanie w afiliacji?

Plik xml to jedno z najważniejszych narzędzi w świecie afiliacji. W poniższym wpisie dowiecie się o nim wszystkiego, co niezbędne.

Co to jest plik xml?

Plik xml (inaczej feed produktowy) to skrót, który pochodzi od angielskiego określenia, Extensible Markup Language, co najłatwiej przetłumaczyć jako Rozszerzalny Język Znaczników. Plik XML, czyli ten internetowy dokument ma wiele zastosowań, jednak my skupimy się na tym jak bardzo niezbędny jest w działaniach afiliacyjnych. W pliku XML reklamodawcy umieszczają cały asortyment swojego sklepu (czyli feed produktowy) wraz z cenami i konkretną specyfikacją. Jeżeli, np. weźmiemy pod uwagę sklep z sukienkami, to w XMLu powinny znajdować się wszystkie produkty wraz z opisami i zdjęciami, rozmiary, warianty kolorystyczne i ceny. Korzystają z nich najczęściej porównywarki cenowe oraz wyszukiwarki produktów. Dane w plikach XML są codziennie aktualizowane, więc masz pewność, że zawsze znajduje się w nich aktualna oferta sklepu.

Plik XML zawiera dane na temat konkretnych cech produktów. Są to takie informacje jak:

ważne zapamiętaj  zdjęcie lub zdjęcia produktu

ważne zapamiętaj  nazwa produktu

ważne zapamiętaj  cena produktu

ważne zapamiętaj  opis produktu

ważne zapamiętaj  dostępność produktu w sklepie


plik xml proównywarka cenowa
Plik XML i jego wykorzystanie w sklepie taniaksiazka.pl

Plik XML a branża e-commerce

Plik XML, czyli feed produktowy jest niezbędny w sklepie internetowym. Przede wszystkim, plik XML pomaga w automatyzacji procesów w sklepach i kontroli wszystkich niezbędnych aspektów oferty produktowej sklepu. Plik XML umożliwia współpracę pomiędzy sklepem a wydawcami, takimi jak pasaże internetowe, porównywarki cenowe, wyszukiwarki produktowe. Plik XML podstawowym narzędziem do przekazania wydawcom informacji i produktach dostępnych aktualnie w sklepie internetowym.

Sklepy internetowe udostępniają swoje pliki XML w różnych schematach. Schematy pliku XML tworzą najczęściej najwięksi wydawcy internetowi, np. Nokaut, Ceneo czy Okazje.Info. Każdy serwis ma przygotowaną specjalną instrukcję, która znacznie ułatwia proces przygotowania feedu. Oczywiście, przygotowanie pliku w jednym ze schematów nie oznacza, że będzie on dostępny tylko dla danego portalu, jeżeli zostanie on poprawnie przygotowany, może z niego skorzystać każdy wydawca.

Tak jak zostało wspomniane powyżej, plik XML zawiera szczegółową ofertę sklepu wraz z jej specyfikacją. Poniżej przedstawimy przykładowy opis produktu w jednym z naszych sklepów zajmujących się modą:


plik xml przykład drzewa informacji ze sklepu modowego

Jak widać, każdy produkt w XML musi być jak najdokładniej opisany. W tym przypadku znajduje się dokładny rozmiar, kolor, opis i skład produktu, URL ze zdjęciem, nazwa producenta oraz kod producencki. Nie ma oczywiście uniwersalnych pól, które powinny się w nim znaleźć, ponieważ zależy to od specyfiki branży. W modzie ważne będzie zawarcie informacji o rozmiarze, a w przypadku książek, numeru ISBN danej pozycji. Dzięki temu wydawcy będą mogli znacznie łatwiej publikować ofertę sklepu na swoich serwisach.

Jak pobrać plik XML w panelu wydawcy?

Reklamodawca przekazuje plik XML sieci afiliacyjnej, która udostępnia go wydawcom danego programu. Wydawca może pobrać plik XML w swoim panelu, aby potem umieścić ofertę sklepu na swojej stronie.

Aby wygenerować plik XML, należy zalogować się do panelu wydawcy i tam w zakładce Narzędzia Wydawcy, wybrać opcję Pliki XML/Datafeeds. Możemy tam pobrać pliki dla całego asortymentu sklepu lub wybranej kategorii.

plik xml w webepartners krok 1 - wybierz programy Najpierw dodajemy programy, dla których chcemy utworzyć plik XML, wartość liczbowa podana przy nazwie sklepu to liczba produktów, które są dostępne w jego asortymencie.

plik xml w webepartners krok 2 - wybierz schemat i kategorie

Następnie nadajemy nazwę dla pliku, opcjonalnie możemy również go opisać, co może ułatwić pracę, kiedy korzystamy z wielu feedów. Wybieramy również schemat pliku XML, zgodny ze schematem, jaki obsługuje nasz serwis. W webePartners udostępniamy nasz autorski schemat oraz dodatkowo 4 najpopularniejsze schematy: Ceneo, Nokaut, Okazje.Info i Google Shopping.

Zaznaczając opcje Pozwól mi wybrać kategorie produktów, możemy skoncentrować się na jednej lub kilku interesujących nas kategoriach, jeżeli nie potrzebujemy całego asortymentu sklepu.

Zaznaczenie opcji Automatycznie dodawaj kategorie do pliku XML, oznacza, że wszystkie kategorie podrzędne, przypisane do kategorii nadrzędnej, będą pojawiały się w XMLu automatycznie.

plik xml wybierz kategorie produktów

Klikając przycisk Zapisz plik XML, nasz plik zostanie zapisany w panelu wydawcy i możemy wrócić do niego w każdej chwili, wybierając opcję Moje pliki XML, która pojawia się w narzędziach wydawcy po rozwinięcie zakładki Pliki XML/Datafeeds.

Zaletą naszego generatora plików XML jest to, że do pliku możemy dodać wszystkie produkty z oferty wybranego sklepu lub tylko interesującą nas grupę produktów. Przykładowo, wybieramy księgarnię internetową, gdzie kategorią główną będą powieści kryminale, a podkategorią – kryminały skandynawskie. Wówczas, będziemy mieć pewność, że tylko takie produkty znajdą się w naszym pliku. Potem wystarczy kliknąć przycisk Wygeneruj link i gotowe! Tak przygotowany link, możemy pobrać i umieścić go na swoim serwisie.

Gdzie wykorzystać plik XML?

Dzięki plikom XML możemy przedstawić naszym użytkownikom wybraną dla nich ofertę. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, głównie korzystają z nich różnego rodzaju porównywarki cen czy wyszukiwarki produktów. To właśnie dzięki nim możemy znaleźć interesującego nas laptopa w najbardziej atrakcyjnej cenie albo przejrzeć wiele książek, aby wybrać coś odpowiedniego na prezent. Należy pamiętać, że aby w pełni móc korzystać z tego typu plików, należy znać podstawy tworzenia stron internetowych lub mieć w zespole specjalistę, który zajmuje się takimi kwestiami. W XMLach często znajduje się bardzo dużo danych, dlatego sposób ich prezentacji powinien być jak najbardziej czytelny i atrakcyjny dla użytkowników.

Plik XML a API

Teraz kilka słów o narzędziu, które znacznie ułatwi nam pobieranie danych z plików XML. Mowa tu oczywiście o API, czyli programistycznym dostępie do danych naszego systemu. Po odpowiedniej konfiguracji będziemy mogli całkowicie zautomatyzować proces pobierania danych z różnych źródeł. API wykorzystamy nie tylko w przypadku plików XML, ale również kodów rabatowych czy okazji dnia. Każdy wydawca webePartners otrzymuje swoje unikalne dane do konfiguracji API. Wraz ze szczegółową instrukcją, znajdziemy je w panelu (zakładka Zaawansowane).

plik xml wygeneruj klucz do api

Schemat pliku XML

Warto zapamiętać, że nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na stworzenie pliku XML. Jest to dokument, który może zostać zapisany w różnych schematach. Najpopularniejsze schematy w Polsce, to te związane z największym porównywarkami produktów. Dlatego właśnie udostępniamy do wyboru schematy Nokaut, Ceneo czy Okazje.Info.

Co charakteryzuje plik XML w sieciach afiliacyjnych?

Oto kilka najistotniejszych informacji, o których powinieneś pamiętać:

ważne zapamiętaj  można je dowolnie wykorzystywać w systemach typu wyszukiwarki i porównywarki produktów

ważne zapamiętaj  w postaci pliku XML można pobrać ofertę całego sklepu lub tylko wybrane kategorie

ważne zapamiętaj  są aktualizowane codziennie, dlatego zdjęcia produktów, ich opisy i ceny są zawsze obowiązujące

ważne zapamiętaj  można całkowicie zautomatyzować codzienną aktualizację plików XML w swoim serwisie 

ważne zapamiętaj  każdy sklep zintegrowany z webePartners ma obowiązek udostępnienia aktualnego i działającego pliku XML

ważne zapamiętaj  nie ma ograniczeń co do ilości plików XML, jakie można pobrać z systemu webePartners

Obok linków afiliacyjnych i banerów, plik XML to jedno z najistotniejszych narzędzi przy działaniach afiliacyjnych. Jest ono również najbardziej skomplikowane, gdyż wymaga przynajmniej minimalnej wiedzy z programowania czy tworzenia stron. Dlatego pamiętaj, że zawsze możesz skontaktować się z nami, w przypadku błędów i niejasności. Zawsze chętnie pomożemy rozwiązać Twoje problemy i wątpliwości!

 


zarabiaj na polecaniu produktów