Plik XML to jedno z najważniejszych narzędzi w świecie afiliacji. W poniższym wpisie, dowiecie się o nim wszystkiego, co niezbędne.

Co to jest plik xml?

Skrót ten pochodzi od angielskiego określenia, Extensible Markup Language, co najłatwiej przetłumaczyć jako Rozszerzalny Język Znaczników. Plik XML, czyli ten internetowy dokument ma wiele zastosowań, jednak my skupimy się na tym jak bardzo niezbędny jest w działaniach afiliacyjnych. W pliku XML reklamodawcy umieszczają cały asortyment swojego sklepu wraz z cenami i konkretną specyfikacją. Jeżeli, np. weźmiemy pod uwagę sklep z sukienkami, to w XMLu powinny znajdować się wszystkie produkty wraz z opisami i zdjęciami, rozmiary, warianty kolorystyczne i ceny. Korzystają z nich najczęściej porównywarki cenowe oraz wyszukiwarki produktów. Dane w plikach XML są codziennie aktualizowane, więc masz pewność, że zawsze znajduje się w nich aktualna oferta sklepu.

plik xml screen ze strony wydawcy nokaut prezentujacy oferte sklepu tania ksiazka

Plik XML i jego wykorzystanie w sklepie taniaksiazka.pl

Jak stworzyć plik XML?

Aby wygenerować plik XML, należy zalogować się do panelu wydawcy i tam w zakładce Narzędzia, wybrać opcję Pliki XML. Możemy tam wygenerować pliki dla całego asortymentu sklepu lub wybranej kategorii.

plik xml generator w systemie sieci afiliacyjnej webepartners

1. Najpierw nadajemy mu odpowiednią nazwę i na własny użytek możemy plik opisać, aby móc go później szybciej znaleźć na liście „moje xmle”.

2. Następnie wybieramy schemat pliku XML, zgodny ze schematem jaki obsługuje nasz serwis. W webePartners udostępniamy nasz autorski schemat oraz dodatkowo 4 najpopularniejsze schematy: Ceneo, Nokaut, Okazje.Info i Idealo.

3. Dla własnych statystyk każdy plik XML możemy dodać do wcześniej stworzonych kampanii.

Zaznaczenie opcji Automatycznie dodawaj kategorie do pliku XML, oznacza, że wszystkie kategorie podrzędne, przypisane do kategorii nadrzędnej, będą pojawiały się w XMLu automatycznie.

Następnie wystarczy wybrać program, dla którego chcemy wygenerować taki plik oraz wybrać z kategorię i podkategorie produktów jakie mają się w pliku znaleźć.

plik xml lista programów do wygenrowania go w systemie webepartners

Zaletą naszego generatora plików XML jest to, że do pliku możemy dodać wszystkie produkty z oferty wybranego sklepu lub tylko interesującą nas grupę produktów. Przykładowo, wybieramy księgarnie internetową, gdzie kategorią główną będą powieści kryminale, a podkategorią – kryminały skandynawskie. Wówczas, będziemy mieć pewność, że tylko takie produkty znajdą się w naszym pliku. Potem wystarczy kliknąć przycisk Wygeneruj link i gotowe! Tak przygotowany link, możemy pobrać i umieścić go na swoim serwisie.

Gdzie wykorzystać plik XML?

Dzięki plikom xml możemy przedstawić naszym użytkownikom wybraną dla nich ofertę. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, głównie korzystają z nich różnego rodzaju porównywarki cen czy wyszukiwarki produktów. To właśnie dzięki nim możemy znaleźć interesującego nas laptopa w najbardziej atrakcyjnej cenie albo przejrzeć wiele książek, aby wybrać coś odpowiedniego na prezent. Należy pamiętać, że aby w pełni móc korzystać z tego typu plików, należy znać podstawy tworzenia stron internetowych lub mieć w zespole specjalistę, który zajmuje się takimi kwestiami. W XMLach, często znajduje się bardzo dużo danych, dlatego sposób ich prezentacji powinien być jak najbardziej czytelny i atrakcyjny dla użytkowników.

Plik XML a API

Teraz kilka słów o narzędziu, które znacznie ułatwi nam pobieranie danych z plików XML. Mowa tu oczywiście o API, czyli programistycznym dostępie do danych naszego systemu. Po odpowiedniej konfiguracji, będziemy mogli całkowicie zautomatyzować proces pobierania danych z różnych źródeł. API wykorzystamy nie tylko w przypadku plików XML, ale również kodów rabatowych czy okazji dnia. Każdy wydawca webePartners otrzymuje swoje unikalne dane do konfiguracji API. Wraz ze szczegółową instrukcją, znajdziemy je w panelu (zakładka Dodatkowe).

Dane do konfiguracji API znajdziesz w punkcie Autoryzacja

Schemat pliku XML

Warto zapamiętać, że nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na stworzenie pliku XML. Jest to dokument, który może zostać zapisany w różnych schematach. Najpopularniejsze schematy w Polsce, to te związane z największym porównywarkami produktów. Dlatego właśnie udostępniamy do wyboru schematy Nokaut, Ceneo czy Okazje.Info.

Co charakteryzuje plik XML w sieciach afiliacyjnych?

Oto kilka najistotniejszych informacji, o których powinieneś pamiętać:

ważne zapamiętaj  można je dowolnie wykorzystywać w systemach typu wyszukiwarki i porównywarki produktów

ważne zapamiętaj  w postaci pliku XML można pobrać ofertę całego sklepu lub tylko wybrane kategorie

ważne zapamiętaj  są aktualizowane codziennie, dlatego zdjęcia produktów, ich opisy i ceny są zawsze obowiązujące

ważne zapamiętaj  można całkowicie zautomatyzować codzienną aktualizację plików XML w swoim serwisie 

ważne zapamiętaj  każdy sklep zintegrowany z webePartners ma obowiązek udostępnienia aktualnego i działającego pliku xml

ważne zapamiętaj  nie ma ograniczeń co do ilości plików XML jakie można pobrać z systemu webePartners

Obok linków afiliacyjnych i banerów, plik XML to jedno z najistotniejszych narzędzi przy działaniach afiliacyjnych. Jest ono również najbardziej skomplikowane, gdyż wymaga przynajmniej minimalnej wiedzy z programowania czy tworzenia stron. Dlatego pamiętaj, że zawsze możesz skontaktować się z nami, w przypadku błędów i niejasności. Zawsze chętnie pomożemy rozwiązać Twoje problemy i wątpliwości!

 


 


 

 

zarabiaj na polecaniu produktów

Absolwent dziennikarstwa, pasjonat literatury, teatru i muzyki rockowej. Praktycznie nie rozstaje się z klawiaturą, czy to w biurze, czy w domu. W webePartners opiekuje się wydawcami, dba aby ich współpraca z reklamodawcami na każdym etapie przebiegała sprawnie i efektywnie . W zespole webe znany z przygotowywania mocnej i pysznej kawy.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić artykuł!

Średnia ocena / 5. Oddanych głosów:


Data publikacji: 07.02.2019