Blog firmowy – jak go stworzyć?

Data aktualizacji: 18.07.2023

Blog firmowy stał się niezbędnym elementem biznesu online. Dzięki blogowi firmowemu budujesz relacje z klientami, wpływasz na wzrost świadomości marki, a przede wszystkim pozyskujesz nowych klientów i zwiększasz sprzedaż. Jak stworzyć skuteczny blog Twojej firmy?

Co to jest blog?

Na początek warto określić, czym właściwie jest blog. Jest to rodzaj internetowego dziennika, który tworzy się przez publikowane wpisów tematycznych.

W początkowym założeniu blogi miały mieć charakter osobisty i miały być swego rodzaju pamiętnikami online. Obecnie jednak takie definiowanie blogów jest zbyt dużym zawężeniem. Rzeczywiście, nadal istnieją przestrzenie w Internecie, na których założyciele dzielą się swoimi przemyśleniami, uwagami czy komentują rzeczywistość.

Ale są też takie, gdzie właściciele opowiadają o swoich pasjach, przedstawiają twórczość czy opisują światopogląd. Jednak to tylko jedna z grup prowadzących działalność na blogach. Teraz większość firm, edukatorów czy freelancerów posiada takie przestrzenie w Internecie, na których dzieli się insightem z branży czy wiedzą, którą posiada.

Czym jest blog firmowy?

Blog firmowy jest więc internetowym dziennikiem, w którym dana marka może dzielić się wiedzą, pokazywać backstage swojej pracy czy promować swoje produkty, dzięki artykułom tekstowym, zdjęciom czy filmom.

Blogazin – co to takiego?

Bardzo ciekawą formą prowadzenia bloga firmowego jest tzw. blogazin (z ang. blog+magazine). Jest to blog o oryginalnym stylu, którego design przypomina internetowe strony znanych magazynów.

Treści dodawane na takich blogazinach są nieco dłuższe, staranniej przygotowywane i ściśle związane z tematyką. Opcja ta to możliwość wyróżnienia się na tle różnych blogów, które wyrastają w Internecie jak grzyby po deszczu. Np. jeśli prowadzisz biuro rachunkowe, śmiało możesz stworzyć blogazin dotyczący finansów, a w tym oszczędzania, inwestowania, prowadzenia firmy itd.

Blogazine weddingdream.com – branża ślubna

Czy blogi firmowe są częścią blogosfery?

W kontekście blogów warto też wspomnieć o pojęciu blogosfera. Blogosfera to wszystkie blogi, które tworzą unikalną społeczność. Blogerzy nawiązują ze sobą relacje, linkują do siebie wzajemnie, komentują swoje treści itp. Tak połączone blogi wytworzyły własne miejsce w sieci i wypracowały swój sposób funkcjonowania.

Blogi są wciąż formą publikacji treści, natomiast blogosfera jest zjawiskiem społecznym, który ma realny wpływ na działania i decyzje podejmowane przez użytkowników Internetu. Czy blogi firmowe należą do blogosfery? Oczywiście, jeśli tylko działają na jej rzecz i chętnie współpracują z innymi blogerami.

Czy warto prowadzić bloga firmowego?

Skoro wiesz już, czym jest blog firmowy, należy zastanowić się, jaka wartość płynie z jego prowadzenia. Dzięki rzetelnemu, regularnemu prowadzeniu takiej przestrzeni w Internecie:

 • budujesz rozpoznawalność marki

Niektóre osoby mogą trafić do Ciebie, ponieważ będą szukały merytorycznych treści na dany temat. Jeśli je znajdą, mogą zainteresować się także Twoim produktem czy usługą. Jak to działa? Np. jeśli prowadzisz sklep z naturalnymi kosmetykami i stworzysz artykuł na blogu dotyczący naturalnych składników hamujących starzenie, osoba, którą zainteresuje temat, prawdopodobnie nie tylko przeczyta treść, ale także zwróci uwagę na podlinkowane produkty z Twojego sklepu, których wcześniej nie znała.

blog firmowy jak go stworzyć

Anwen.pl – blog na temat pielęgnacji włosów, który promuje kosmetyki stworzone przez autorkę

 • budujesz zaufanie 

Blog to swego rodzaju rozszerzenie treści strony internetowej. Możesz tam pokazywać backstage pracy, opisywać produkty czy dzielić się branżową wiedzą. W oczach odbiorców, każde takie działanie to kolejny krok do poczucia, że kupują oni produkty od osoby, która świetnie zna swoją branżę, a jej biznes jest rzetelnie prowadzony.

 • budujesz wizerunek eksperta

Klienci znacznie chętniej kupują od osób, które uznają za autorytet (mówi o tym zasada wpływu społecznego – reguła autorytetu, wyodrębniona przez psychologa Roberta Cialdiniego). Łatwiej jest zaufać komuś, kto jest ekspertem w danej dziedzinie. Np. jeżeli prowadzisz gabinet masażu, możesz stworzyć bloga firmowego, na którym będą pojawiać się informacje o prawidłowej postawie ciała, ćwiczeniach rozluźniających dla osób siedzących dużo przed komputerem czy gadżetach pomagających w dbaniu o plecy. Odbiorcy, widząc, że znasz się na rzeczy, z pewnością chętniej wybiorą się do Ciebie na masaż czy zabieg.

 • promujesz markę 

Oczywiście blog firmowy zakładany jest też w celach marketingowych. Możesz na nim promować swoje produkty bezpośrednio lub pośrednio, np. rozwiązując artykułami problemy odbiorców i przekierowując do sklepu.

 • powiększasz zasięg strony internetowej 

Jak zapewne wiesz, strony www są widoczne dla wyszukiwarek poprzez konkretne słowa kluczowe. Dobrze stworzone teksty na blogu, zgodne z zasadami SEO, pozwalają wypozycjonować Twoją witrynę w taki sposób, aby pojawiała się na pierwszym miejscu w wyszukiwaniu Google po wpisaniu jakieś frazy.

blog firmowy jak go stworzyć i jakie korzyści przynosi

SEO sprawia, że Twoja strona pojawia się tuż pod reklamami na pierwszej stronie wyszukiwań

 • ułatwiasz kontakt

Osoby, które odwiedzają Twój blog, mogą napisać wiadomość mailową, zostawić komentarz czy przejść na Twoje social media i tam się z Tobą skontaktować. Blog daje więcej możliwości, a co za tym idzie, zachęca do kontaktu.

 • edukujesz

Wielu przedsiębiorcom zależy na tym, aby oprócz sprzedaży, szerzyć także wiedzę na różne tematy. Blog jest miejscem, w którym możesz to robić! Jeśli np. prowadzisz kwiaciarnię i chcesz edukować ludzi w zakresie dbania o rośliny, taka przestrzeń w Internecie jest doskonałym miejscem.

 • zarabiasz

Na blogu można zwyczajnie zarabiać, np. poprzez odsyłanie klientów do kupowania konkretnych produktów.

Blog firmowy – jak zacząć?

Jak więc widzisz, warto prowadzić swojego własnego bloga firmowego, tylko jak się za to zabrać? Najważniejsze jest działanie metodyczne, zgodne z ustalonym wcześniej planem. Oto nasza propozycja tego, jak rozpocząć swoją działalność online.

Stwórz zaplecze techniczne bloga firmowego

Oczywiście na początku niezbędne jest stworzenie pełnego zaplecza technicznego. Jeżeli posiadasz stronę swojego sklepu, programiści po prostu podepną pod nią blog. Nie powinno to zająć dużo czasu, a to, co jest plusem takiego rozwiązania, to fakt, że witryny będą kompatybilne. Jeżeli jednak nie dysponujesz własną witryną, musisz wybrać jakąś opcję na stworzenie bloga.

Blog firmowy na WordPress

Najprostszym sposobem jest oczywiście stworzenie bloga na WordPress. Swoją drogą wybierając tę opcję, możesz od razu stworzyć coś na kształt swojej strony internetowej (tzw. wizytówkę) i bloga jednocześnie, co będzie wyglądało profesjonalnie. Żeby stworzyć bloga na WordPress, musisz:

 • wykupić domenę oraz hosting (istnieje wiele firm, które to umożliwiają, np. home.pl czy domena.pl);
 • wybrać lub zakupić (w zależności czy stawiasz na płatne, czy darmowe opcje) CMS Wordpresa, który Ci się podoba i zainstalować go na domenie;
 • zacząć publikować!

Warto także zadbać o estetykę bloga, stworzyć zakładkę „O mnie” i przekierowanie do sklepu. Jednak to możesz zrobić już wtedy, gdy blog zacznie funkcjonować. Zanim jednak zaczniesz, pamiętaj, aby zainstalować odpowiednie wtyczki (darmowe lub płatne), które pozwolą Ci poprawić funkcjonalność bloga.

Nie możesz jednak przesadzić z liczbą zainstalowanych wtyczek, ponieważ każda z nich obciąża stronę, a co za tym idzie, obniża jej szybkość działania. Wybierz więc te najpotrzebniejsze w danym momencie. Wtyczki, którymi warto zainteresować się na początku to Yoast SEO, pomagająca w pozycjonowaniu czy Disqus, dotycząca komentarzy. Więcej przydatnych informacji o blogu na WordPressie znajdziesz tutaj.

Blog firmowy – jak i jakie treści tworzyć

Kiedy zaplecze techniczne będzie już gotowe, możesz przejść do tworzenia treści, które pojawią się na Twoim blogu. Zadbaj o to, aby:

 • treści, które publikujesz były unikalne

Pilnuj tego, aby treści, które udostępniasz, nie były duplikatem innych znalezionych w sieci. To niezwykle ważne nie tylko z perspektywy SEO, ale także z perspektywy odbiorców. W dzisiejszych czasach użytkownicy Internetu szukają świeżych, merytorycznych, ciekawych treści, które coś wniosą do ich życia.

 • Twoje treści były dopasowane do branży

To bardzo istotne, aby Twój blog firmowy był bezpośrednio związany z branżą, w której działasz. Jeżeli sprzedajesz kosmetyki naturalne, możesz skupić się na pielęgnacji i makijażu kosmetykami z naturalnych składników. Jeżeli zajmujesz się doradztwem finansowym, możesz stworzyć blog o oszczędzaniu. Jeśli jesteś architektem, możesz publikować treści o wystroju wnętrz. Oczywiście, zdarza się, że typowo lifestylowe podejście do bloga firmowego, też się sprawdza, ale wtedy warto pokazywać backstage z życia firmy i jej właścicieli.

 • tworzyć ciekawe treści

Tak jak wspomnieliśmy, użytkownicy Internetu co rusz bombardowani są różnymi artykułami, zdjęciami, filmami czy animacjami. Zatrzymują się jednak tylko na tych, które rzeczywiście są interesujące, edukacyjne, rozrywkowe czy potrzebne do ich codziennego funkcjonowania.

Masz sklep z ubraniami dla dzieci? Stwórz spis najpotrzebniejszych rzeczy na pierwszy miesiąc życia. Zajmujesz się sprzętem elektronicznym? Przygotuj ranking najlepszych aparatów do vlogowania. A może jesteś fryzjerem? Opisz plany pielęgnacji dla różnych typów włosów.

Możliwości jest mnóstwo!

 • tworzyć treści zgodne z UX

Treści dostosowane do użytkowników nie tylko pod kątem merytorycznym, ale także pod względem rozmieszczenia i różnych urozmaiceń, to podstawa. Pamiętaj więc, aby pogrubiać w treści elementy, które są ważne, używać wypunktowań, dodawać grafiki, infografiki itd. Istotne jest też, aby treść była przejrzysta, zawierała tytuł i śródtytuły, a także odpowiadała na pytania postawione na początku.

 • publikacje były regularne

Tylko blogi firmowe, na których treści publikowane są regularnie i systematycznie, odnoszą sukcesy. Dlatego dbaj o to, aby nigdy ich nie zabrakło.

 • nie wpadać w pułapkę doskonałości

Prowadzenie bloga to umiejętność jak każda inna i trzeba się jej nauczyć. Pamiętaj, że zrobione jest lepsze od doskonałego. Dlatego, jeśli dałeś z siebie 100%, ale coś nie pozwala Ci cieszyć się swoim osiągnięciem, uważasz, że mógłbyś zrobić to lepiej, opublikuj artykuł i poczekaj na reakcje użytkowników. Może okazać się, że oni mają inną opinię.

 • być w stałym kontakcie z użytkownikami

To, co odróżnia blog od strony www, to fakt, że na blogu użytkownicy mogą komentować treści. Zadbaj o to, aby widzieli, że jesteś obecny. Odpowiadaj na wszystkie pozostawione komentarze.

 • nie powielać treści ze strony internetowej

Strona internetowa to wizytówka lub miejsce, gdzie przedstawiasz ofertę. Blog nie powinien być kopią serwisu, a wręcz przeciwnie powinien być uzupełnieniem, ale także miejscem, w którym pojawiają się zupełnie świeże informacje, niedostępne nigdzie indziej.

Jak napisać dobry tekst na bloga firmowego?

Zastanawiasz się, jak powinien wyglądać dobry tekst na blogu firmowym? Nie ma jednej odpowiedniej drogi, z której trzeba korzystać. Są za to pewne zasady, których trzymając się, z pewnością osiągniesz sukces. Oto 6 podpowiedzi, które z pewnością pomogą Ci stworzyć wysokiej jakości tekst.

 • nadaj ciekawy tytuł

Tytuł to ten element, który ma przyciągać, a więc dobrze jest wymyślić taki, który skłoni odbiorców do kliknięcia „czytaj więcej”. Dobry tytuł jest krótki, chwytliwy i odpowiada na pytanie „co znajduje się w treści artykułu”. Np. jeśli chcesz napisać płyn o używaniu octu, zamiast tytułu „Jak używać octu w trakcie domowych porządków?”, wybierz „5 sposobów na użycie octu w domu”.

 • przygotuj intrygujący wstęp

Masz tylko kilka sekund, aby zainteresować odbiorcę, który kliknął w Twój artykuł. Ciekawy, intrygujący czy humorystyczny wstęp to Twoja przepustka do serc użytkowników.

 • dziel tekst na akapity i stosuj śródtytuły

Tylko tekst podzielony na krótkie akapity, opisany trafnymi podtytułami, będzie wygodny w czytaniu. Stosując tę zasadę, umożliwiasz odbiorcy sprawne poruszanie się po treści.

 • stosuj pogrubienia, podkreślenia i kursywę

To prosty zabieg, który umożliwi Ci zaznaczenie najważniejszych punktów w tekście, np. cytatów czy definicji.

 • stosuj wypunktowania

Niektóre treści wymagają wypunktowania, ponieważ w ten sposób tekst staje się bardziej przejrzysty, a całość jest łatwiejsza do zapamiętania.

 • stosuj grafiki, infografiki, zdjęcia

Stosowanie różnego rodzaju grafik, animacji, zdjęć czy infografik sprawia, że tekst jest urozmaicony i ciekawy. Pamiętaj jednak, że każda fotografia czy infografika obniża wydajność strony i sprawia, że staje się ona mniej dynamiczna. Pamiętaj więc, aby dodawać rzeczywiście tylko te grafiki, które są wartościowe dla danych treści.

Jak wypromować bloga firmowego?

Bloga firmowego warto promować, nie tylko na początku, ale także wtedy, kiedy zacznie się on już prężnie rozwijać, aby ciągle zdobywać nowych odbiorców. Jak można reklamować swoją przestrzeń w Internecie?

 • Poinformuj o blogu swoich followersów z mediów społecznościowych – np. dodając stories czy post. Pamiętaj jednak, aby cyklicznie przypominać o blogu, ponieważ niektóre osoby nie wejdą w link po pierwszym przypomnieniu, a inne będą dopiero przychodzić na Twoje kanały w SM.
 • Wykorzystaj Google Ads – reklamy w wyszukiwarce Google mogą być pomocne, szczególnie na początku Twojej drogi. Warto promować merytoryczne artykuły, będące odpowiedzią na potrzeby określonej ściśle grupy. Znacznie łatwiej będzie wtedy targetować reklamy.
 • Skorzystaj z Facebook Ads – system umożliwia wyświetlanie reklam na Facebooku i Instagramie z linkiem przenoszącym na stronę. Tutaj z kolei ważna jest kreacja graficzna i dobre targetowanie. Pamiętaj o tym, aby promować wpisy, które odpowiadają na konkretne pytanie.
 • Postaw na pozycjonowanie – SEO przynosi dobre efekty, ale trzeba na nie czasu. Mimo to warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ skutek, który przynoszą działania pozycjonujące, pozostaje na znacznie dłuższy czas niż np. ten przyniesiony przez reklamy Google.
 • Współpracuj z innymi blogerami – budowanie relacji z innymi blogerami, pozwala zdobywać nowe rzesze czytelników. Czasami wystarczy jedno polecenie, aby wskaźniki odwiedzin strony znacznie wzrosły. Najlepszą metodą na wejście do blogosfery będą np. linki zwrotne, wpisy gościnne czy komentowanie innych blogów.
 • Stwórz newsletter – oczywiście, aby móc reklamować się przez e-mail marketing, musisz zebrać adresy e-mail. Możesz zrobić to np. udostępniając darmowy ebook czy zapraszając na webinar.

Jak więc widzisz, posiadanie bloga firmowego może okazać się pomocne na różnych płaszczyznach! Koniecznie więc sprawdź swoje możliwości i otwórz własną przestrzeń w Internecie.