Nie musisz prowadzić działaności gospodarczej, aby móc zarabiać na afiliacji. Pamiętaj jednak, że tak jak z każdego innego przychodu, raz w roku musisz rozliczyć się również z przychdów afiliacyjnych.

Istnieją dwa sposoby aby rozliczyć przychody z afiliacji,  jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej.  Jeśli nie prowadzimy działalności gospodarczej, przychody z afiliacji, możemy rozliczać na zasadach ogólnych, czyli płacimy 18% podatku od dochodu dopiero po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku, która wynosi obecnie niecałe 3100 zł (dane za rok 2018, ale pamiętaj, że ta kwota ulega zmianom). Można też rozliczać się tzw. ryczałtem, gdzie płacimy 8,5% od przychodu.


1. ZASADY OGÓLNE – podatek dochodowy 18%

Na etapie podejmowania współpracy i wypłacania pierwszych prowizji nie musisz zgłaszać tego do Urzędu Skarbowego. Natomiast masz obowiązek raz w roku rozliczyć się ze swoich wszystkich przychodów. Podatek odprowadza się, jeśli przekroczono kwotę wolną od podatku. Ewentualny podatek opłacasz Ty, nie sieć afiliacyjna.

Załóżmy, że kwota wolna od podatku wynosi 3091,00 zł.

Przykład 1 – kiedy nie zapłacimy bez podatku:

Wydawca w 2017 r. zarobił w naszej sieci 3091 zł (lub mniej) oraz nie ma innych przychodów, czyli nigdzie nie pracuje i nie wykonywał żadnych innych płatnych usług. Wówczas do końca kwietnia 2018 roku składa w Urzędzie Skarbowym wypełniony formularz PIT 36 lub PIT 37, gdzie w rubryce „inne” określa przychody z „wynajmu powierzchni reklamowej” w wysokości 3090,00 zł (lub odpowiednio mniejsze). Wydawca nie zapłaci wówczas żadnego podatku dochodowego, ponieważ nie przekroczył kwoty wolnej od podatku.

Przykład 2 – kiedy podatek dochodowy zapłacimy

Wydawca w roku 2017 zarobił na afiliacji 5000,00 zł  i nie miał żadnych innych przychodów, czyli nigdzie nie pracuje i nie wykonywał żadnych innych płatnych usług. Składa on w Urzędzie Skarbowym wypełniony formularz PIT 36 lub PIT 37, gdzie w rubryce „inne” określa przychody z „wynajmu powierzchni reklamowej” w wysokości 5000,00 zł. W tym przypadku wydawca zapłaci 18% podatku dochodowego od kwoty przychodu, pomniejszonej o kwotę wolną od podatku, czyli od kwoty 1910,00 zł. Kwota podatku dochodowego wyniesie 343,80 zł.

2. RYCZAŁT – podatek od przychodu 8,5%

Przychody w afiliacji uzyskuje się w ramach wynajmu swojej powierzchni reklamowej, więc tak jak w przypadku innych rodzajów wynajmu, możemy rozliczać te przychody w formie ryczałtu. W momencie, gdy wydawca zdecyduje się na rozliczanie ryczałtem, musi zgłosić ten fakt w Urzędzie Skarbowym – nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu. Następnie należy co miesiąc odprowadzać podatek w wysokości 8,5% od wysokości przychodów uzyskanych w ramach działalności afiliacyjnej.

Rozliczanie się ze skarbówką nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego warto dowiedzieć się wszystkiego wcześniej, żeby nic nie przeszkodziło w bezproblemowym złożeniu PITu. Ten artykuł to jednak tylko wstęp do całego zagadnienia. Pamiętaj, że zawsze możesz skontaktować się z lokalnym urzędem skarbowym w celu uzyskania dokładnych informacji.

 

zarabiaj na polecaniu produktów


Jesli chcesz wiedzieć więcej o naszych narzędziach afiliacyjnych:

Link afiliacyjny, czym jest i jak na nim zarabiać?

Widgets (widgety produktowe) – narzędzie do zarabiania. Czym są i jak je tworzyć?

Kody rabatowe – co warto o nich wiedzieć?

 

Absolwent dziennikarstwa, pasjonat literatury, teatru i muzyki rockowej. Praktycznie nie rozstaje się z klawiaturą, czy to w biurze, czy w domu. W webePartners opiekuje się wydawcami, dba aby ich współpraca z reklamodawcami na każdym etapie przebiegała sprawnie i efektywnie . W zespole webe znany z przygotowywania mocnej i pysznej kawy.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić artykuł!

Średnia ocena / 5. Oddanych głosów:


Data publikacji: 25.12.2018