Program afiliacyjny w Polsce staje się coraz popularniejszym narzędziem do zarabiania online. Dzisiaj przeanalizujemy jak afiliacja wygląda na Zachodzie. Zaprezentujemy kilka najlepszych przykładów kreatywnych rozwiązań z zagranicznego podwórka.

Programy afiliacyjne – co możesz zyskać?

Programy afiliacyjne (programy partnerskie) to podstawa współpracy pomiędzy wydawcą a reklamodawcą. Wydawca, czyli np. bloger, Youtuber, influancer dołącza do programu partnerskiego reklamodawcy, czyli sklepu internetowego. Jako partner programu, wydawca ma dostęp do oferty sklepu i możliwości generowania linków afiliacyjnych, które umieszcza na swoich stronach. Linki te mogą prowadzić do sklepu, konkretnej kategorii czy produktu. Linki afiliacyjne umożliwiają zliczanie transakcji do panelu sieci afiliacyjnej, a każda sfinalizowana transakcja to prowizja dla wydawcy! W programie afiliacyjnym wygrywa każda – wydawca otrzymuje prowizję,  a reklamodawca zwiększa obrót w swoim sklepie.

W programach afiliacyjnych rozliczenie następuje w dwóch modelach sprzedaży – CPS (Cost Per Sale) i CPL (Cost Per Lead).

CPS, czyli cost per sale to zdecydowanie najpopularniejszy model, na którym opiera się zdecydowana większość działań afiliacyjnych. Wydawca otrzymuje prowizję za sprzedaż, dopiero, kiedy klient dokona zakupu, opłaci transakcję i nie zwróci towaru w ustawowym czasie. Jest to dla najbardziej pewna forma współpracy, ponieważ rozliczenie występuje, gdy produkt zostanie faktycznie sprzedany.

CPL, czyli cost per lead w tym modelu wydawca otrzymuje stałą prowizję za wykonanie jakieś akcji, może to być zapis do newslettera, wzięcie pożyczki, wypełnienie ankiety, rejestrację etc. CPL najczęściej dotyczy programów afiliacyjnych, które nie sprzedają fizycznych produktów, ale usługi – np. bankowe. Model ten stosuje się jednak znacznie rzadziej niż wspominany wyżej CPS.

Program afiliacyjny – trochę historii

Historia marketingu afiliacyjnego zaczęła się w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy program afiliacyjny stworzyła w połowie lat 90-tych firma Amazon, czyli jeden z największych sklepów internetowych na świecie. Jeff Bezos, założyciel i prezes firmy w nowej strategii marketingowej postanowił wypróbować nowe możliwości jakie daje wynagradzanie za polecanie produktów. Co ciekawe, Bezosa zainspirowały… rodzinne tragedie! Prezes Amazona poznał kobietę, która na swoim portalu chciała sprzedawać… książki o rozwodach. Postanowił on podpiąć jej stronę pod swoją i w zamian pobierać prowizję od sprzedanych egzemplarzy. Była to zupełna nowość, więc sporo osób podeszło nieufnie do pomysłu Amazona. Bardzo szybko jednak okazało się, że jest to bardzo proste i skuteczne rozwiązanie, afilianci nie musieli przecież robić nic więcej poza umieszczaniem linków do produktów na swoich stronach, a prowizje motywowały ich do dalszych działań. W ten sposób, afiliacja stała się jednym z filarów marketingu internetowego w USA, gdzie korzysta z niej ponad 80% marek!

Program afiliacyjny – przykłady kreatywnych rozwiązań ze świata

Zacznijmy do książkowego klubu Smart Passive Income od Patta Flynna.

program afiliacyjny - zrzut ekranu ze strony serwisu smart passive income

Aby zapisać się do klubu wystarczy jedynie adres mailowy. Osoba, która postanowi do niego dołączyć otrzyma dostęp do wielu ciekawych i ekskluzywnych treści oraz specjalnych promocji (oczywiście w ramach afiliacji). Poza tym, Patt nie dzieli się swoimi opiniami od razu, co tworzy wrażenie pewnej ekskluzywności. Z tego powodu użytkownicy na pewno będą rozważać dołączenie, aby poczuć się wyjątkowo. Sam pomysłodawca klubu, dzięki takim działaniom, zwiększa swoją bazę mailingową. I chociaż czytelnik może już nigdy nie wrócić do klubu, to Patt dalej będzie mógł kontaktować się z nim mailowo, a dzięki regularnemu wysyłaniu książkowych sugestii, zapewnia sobie stały kontakt z odbiorcami (zarówno tymi aktywnymi i nieaktywnymi). Proces ten z pewnością został zautomatyzowany za pomocą autonewslettera, pracę wykonał zatem tylko raz, a może zarabiać na niej bezustannie. Z kolei, cykliczność wiadomości doskonale cementuje jego relację z czytelnikami, dzięki czemu program afiliacyjny (lub programy), które promuje w swoim serwisie gwarantują mu stały zysk.

Program afiliacyjny – zarabianie w praktyce

Dobrym rozwiązaniem jest również podzielenie się wpisem, który rozwiązuje jakiś powszechny problem. Michael Hyatt obiecał, że w ciągu 20 minut pokaże jak postawić blog bez żadnego przygotowania.

program afiliacyjny - zrzut ekranu ze strony michaela hyatta dotyczącej stworzenia strony na wordpressie w mniej niż 20 minut

Popularność blogowania wcale nie maleje. Jednak często na przeszkodzie przyszłym blogerom stają problemy techniczne, takie jak konfiguracja czy wybór odpowiedniej platformy. Dlatego właśnie Michael stworzył odpowiedni poradnik, co okazało się strzałem w dziesiątkę!

program afiliacyjny - zrzut ekranu ze strony michaela hyatta dotyczącej stworzenia strony na wordpressie w mniej niż 20 minut poradnik krok po kroku

Rzeczywiście opisuje on wszystko starannie i zrozumiale, krok po kroku tak, aby cały proces zamknął się w owych 20 minutach. Rozwiązaniem, które zaproponował Michael Hyatt jest sieć hostingowa Bluehost, której serwery będą utrzymywały nowe blogi. Zatem, każdy jest zadowolony, sieć pozyskała nowych klientów, czytelnicy mogą bez problemu założyć wymarzoną stronę, a program afiliacyjny, do którego dołączył pomysłodawca wpisu zostaje wypłaca mu odpowiednią prowizję.

Program afiliacyjny – kuszenie przez strony www

Strony internetowe również są przykładem afiliacji. Niektóre witryny powstały tylko po to, żeby wabić klientów i prowadzić na strony swoich partnerów. W ten sposób zarabiają portale, które często przygotowują różne ranking produktów. Przykładowo, Money Crashers, czyli angielskojęzyczny blog finansowy. Spójrzmy na poniższy artykuł. Oto ranking najlepszych promocji bankowych. Autor opisuje 25 korzystnych dla nas produktów finansowych podając oczywiście dokładne odnośniki kierujące do oferty, a nawet logo swojego partnera.

program afiliacyjny, zrzut ekrany z porównywarki money chrashers

Czytelnik może nawet nie wiedzieć, ze nagle wpadł w klasyczny lejek sprzedażowy. Wydaje mu się, że czyta poradnik i jest przekonany o jego wiarygodności, jak i o tym, że wymienione w nim produkty są godne polecenia. I oczywiście może tak być! Autor stworzył subiektywny ranking, więc nie można od niego wymagać, że wziąć pod uwagę wszystkie promocje dostępne na rynku. Oczywiście każda oferta została odpowiednio podlinkowana, tak, żeby program afiliacyjny zbierał prowizje. 😉

Program afiliacyjny a porównywarki cenowe na świecie

W Polsce połączenie afiliacji porównywarki cenowej nie jest niczym nowym. Nic nie przykuwa tak uwagi klienta jak cena, która jest zdecydowanie jednym z najważniejszym wyznaczników zakupów. W naszym kraju najpopularniejsze jest porównywanie w ramach tylko jednej dziedziny. Na świecie pomysł ten jest zdecydowanie bardziej rozwinięty, np. strona Gocompare.com oferuje opcję porównania, aż 9 kategorii!

program afiliacyjny - zrzut ekranu porównywarki gocompare.com z zaznaczonymi kategorami

Świetnym rozwiązaniem jest to, że skupiają się (poza ubezpieczaniem vanów, ale to wyjątek) na sprawach dotyczących życia codziennego. Jeśli przychodzi czas na zakup ubezpieczenia, strona pozwoli nam to zrobić nie wychodząc z domu. Naturalnie, jako pośrednik, otrzymują od każdej sprzedaży stosowną prowizję.

Program afiliacyjny – zaawansowana zakładka narzędzi

Wielu zachodnich blogerów opanowało te sztukę do perfekcji. Wzorem do naśladowania może być na przykład strona Amy Portetfield. Amy jest amerykańską konsultantką do spraw marketingu internetowego. Jej strona z narzędziami jest przygotowana naprawdę wysokim poziomie. Już sam wygląd robi wrażenie, jest bardzo czytelny i elegancki.

program afiliacyjny - zrzut ekranu serwisu tools of the trade

Amy nie znalazła się jednak tutaj z powodu walorów estetycznych witryny, a raczej dzięki sposobowi, dzięki któremu zarabia w programie afiliacyjnym. Proste acz genialne rozwiązanie, które oferuje polega na segregacji kategorii na stronie. Zamiast wrzucić wszystko do jednego worka, licząc, że czytelnik znajdzie interesującą go treść, Amy postanowiła poprowadzić go za rękę. Podzieliła narzędzia na takie, które:

1] Można stosować, gdy rozpoczynamy przygodę w marketingu online

2] Rozwijamy naszą działalność

3] Skalujemy naszą firmę na dużą skalę.

Z każdą kolejną kategorią, porady stają się coraz bardziej specjalistyczne. W pierwszej, na przykład, nie znajdziemy narzędzi do komunikacji z naszym zespołem, bo początkujący biznes takowego mieć nie będzie. Dlatego taka treść znalazła się dopiero w trzeciej zakładce, gdy myślimy o skalowaniu naszego biznesu. Każde polecenie prowadzi oczywiście przez link afiliacyjny.

program afiliacyjny - zrzut ekrany z serwisu tools of trade z zaznaczeniem tools for stage one

Program afiliacyjny i SEO – świetny duet

Zajmijmy się ostatnim już przykładem. Na Zachodzie dźwignią do wspierania afiliacji często jest dobre SEO, czyli organiczne wyszukiwanie. Ten sposób nie jest jeszcze popularny w Polsce, ale zachodni użytkownicy korzystają z niego już od jakiegoś czasu. Dzięki SEO można być nikomu nieznaną osobą, ale za to posiadać świetne wsparcie ze strony wyszukiwarek i zarabiać dzięki temu niezłe pieniądze. Niech zobrazuje to przypadek Luqmana Khana i tego jak promował program afiliacyjny Amazona.

program afiliacyjny amazon zrzut ekranu z informacją o możliwości zarabiania na polecaniu sklepu

Nie miał on żadnego ruchu, użytkowników ani znanego nazwiska, gdy startował ze swoim blogiem. Był anonimowym blogerem, który wiedział dużo o skutecznym pozycjonowaniu, a także pasjonował się elektroniką. Miał też pewien pomysł jak zarabiać na polecaniu w ramach programu partnerskiego Amazon. Pierwsze trzy miesiące nie przyniosły jednak spektakularnych sukcesów:

program afiliacyjny statystyki wzrostu ruchu SEOLuqman doskonale zdawał sobie sprawę, że SEO potrzebuje czasu i nie poddawał się. Robił wszystko, aby linkowano do niego z możliwie największej liczby stron, które wyszukiwarki traktowały jako godne zaufania. Działania te przyniosły naprawdę imponujące efekty, po czterech miesiącach od niecałego tysiąca unikalnych użytkowników miesięczne dobił do ponad trzynastu!

program afiliacyjy zwiększenie liczby użytkowników

Blogowanie, wbrew pozorom, nie należy do najłatwiejszych. Wymaga ogromnego zaangażowania, regularności i pomysłowości w tworzeniu contentu oraz podtrzymywania pozytywnych relacji z czytelnikami. SEO potrafi świetnie współgrać z programem afiliacyjnym. Jeżeli komuś zależy jedynie na monetyzacji działalności w internecie, warto wówczas poświęcić więcej czasu na zgłębienie zasad pozycjonowania stron WWW w wyszukiwarce Google.

Program afiliacyjny – czy to wciąż dla nas nowość?

W Polsce rynek afiliacji działa już od wielu lat, jednak wciąż możemy się uczyć kreatywnych rozwiązań z Zachodu. Dlatego warto śledzić najnowsze trendy, podpatrywać, czerpać inspiracje, dzięki którym promowany przez program afiliacyjny osiągnie jeszcze lepsze wyniki! Afiliacja wymaga oryginalności i pomysłowości, które możemy znaleźć wszędzie. Wystarczy tylko uważnie szukać.

Zainteresował Cię ten temat? Sprawdź inne nasze wpisy:

Zarabianie przez internet, czyli o różnych sposobach na monetyzowanie działań w sieci, dowiedz się na czym zarobisz najwięcej!

Wirtualny wydawca, sprawdź na czym polega rola wydawcy w marketingu afiliacyjnym i jakie możliwości otwiera przed Tobą takie rozwiązanie.

Social media marketing, wydaja Ci się, że afiliacja bez bloga lub serwisu nie ma sensu? Nic bardziej mylnego! Przekonaj się, że istnieje wiele innych sposobów na wykorzystanie linków afiliacyjnych!

 

program afiliayjny

 

Absolwent dziennikarstwa, pasjonat literatury, teatru i muzyki rockowej. Praktycznie nie rozstaje się z klawiaturą, czy to w biurze, czy w domu. W webePartners opiekuje się wydawcami, dba aby ich współpraca z reklamodawcami na każdym etapie przebiegała sprawnie i efektywnie . W zespole webe znany z przygotowywania mocnej i pysznej kawy.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating / 5. Vote count:


Data publikacji: 13.12.2019
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments