Sklep internetowy – jak stworzyć dobrze działający biznes?

Data aktualizacji: 05.01.2023

Spis treści ukryj

Sklep internetowy – jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż online. Czy warto go założyć? Co sprzedawać? O czym nie można zapomnieć? Szukamy odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Czym jest sklep internetowy?

Sklep internetowy to nic innego jak płaszczyzna w Internecie, w której sprzedawane są produkty fizyczne bądź elektroniczne, a także usługi. Może funkcjonować samodzielnie, tak jak np. sklep Renee czy Parktel lub współistnieć ze sklepem stacjonarnym. Tę drugą opcję wybierają wszystkie duże brandy, które rozpoczynały swoją przygodę z handlem właśnie od tradycyjnych rozwiązań. Takie marki jak Lidl, Media Expert, Stradivarius czy H&M już nie mogłyby istnieć bez sprzedaży internetowej.

Sklep internetowy – jaką branżę wybrać i co sprzedawać?

Wybór branży, jeśli chodzi o sklep internetowy, jest z pewnością niełatwy. Zwykle osoby, które decydują się na taki krok, mają już określony produkt i pomysł na to co, i w jaki sposób, będą sprzedawać. Czasami jednak zdarza się, że ktoś chce otworzyć swój e-commerce, ale nie jest jeszcze pewny, jaki asortyment powinien się w nim znaleźć. Czy jest jakiś złoty środek, który zapewnia sukces każdemu takiemu przedsięwzięciu? Niestety nie, ale jest kilka porad, do których warto się zastosować, otwierając sklep internetowy.

Jeśli jednak nadal nie jesteś zdecydowany, czy w branżę e-commerce warto inwestować, to polecamy artykuł E-commerce – czy watro w niego inwestować?

Produkt niszowy w sklepie internetowym

Jeżeli masz do zaproponowania produkt niszowy, to jesteś na dobrej drodze! Wiele osób obawia się wypuszczania na rynek rzeczy, które przydatne mogą być tylko niewielkiej ilości osób. Oczywiście otwieranie sklepu internetowego, np. z oprogramowaniem dostosowanym tylko do jednej gałęzi biznesu, powinno być poparte dokładną analizą rynku, konkurencji i przede wszystkim potrzeb konsumenckich. Może się okazać, że niszowość danego rozwiązania, wynika z tego, że nie jest ono potrzebne wystarczającej ilości osób, aby móc na tym zarabiać. Najczęściej jednak produkty wyjątkowe, dostępne rzadko lub wcale, mają duże szanse na powodzenie.

Przykładem takiego biznesu, odnoszącego sukcesy, jest marka Dopiletero, czyli firma produkująca małe książeczki, handmade, które służą do wyznania komuś swoich uczuć. Jest to rzecz, która z pozoru może wydawać się zbędnym bibelotem, a jednak podbiła serca Klientów od razu, gdyż jest świetnym pomysłem na prezent.

sklep internetowy - dopiletero

Unikalne lub ręcznie wykonywane produkty są sposobem na sukces sklepu internetowego

Produkty popularne – wyróżnij z tłumu swój sklep internetowy

Działanie w branży konkurencyjnej wymaga znalezienia sposobu na wyróżnienie się. Sprzedawanie ubrań, butów, torebek, żywności czy kosmetyków jest w dzisiejszych czasach biznesem dochodowym, ale trudnym. Skąd bierze się ta zależność? Przede wszystkim z ogromnej konkurencji. Niestety ten obszar rynku, związanego z handlem, jest już bardzo solidnie obstawiony, zarówno stacjonarnie, jak i online, a w dodatku większość z tych podmiotów ma już ugruntowaną pozycję.

Nie oznacza to oczywiście, że otwieranie sklepu internetowego z bielizną czy sukienkami nie ma sensu. Oczywiście, że ma, ale musisz znaleźć sposób, na to, aby zachęcić klientów do skorzystania właśnie z Twojej oferty. Możesz np. postawić na atrakcyjne ceny, korzystną politykę zwrotów, bezpłatną konsultację ze stylistą online lub ciekawie zapakowane produkty.

Świetnym przykładem znalezienia swojego wyróżnika jest wspomniany już wcześniej sklep internetowy Renee, który na początku był zwykłym miejscem, gdzie można było kupić buty. Co sprawiło, że Klienci zwrócili na nich uwagę? Sposób pakowania produktów, który zachwycał. Piękne pudełka, zmieniane sezonowo, które można było używać do organizacji przestrzeni domowych, a do tego wlepki i list z informacją, kto pakował paczkę. Prosty pomysł, ale bardzo skuteczny!

sklep internetowy - renee

 

Przesyłka od Renee pokazana i opisana przez blogerkę. Dzięki personalizacji każdy poczuje się wyjątkowo i chętniej wróci do sklepu.

Marka Renee postawiła na wyjątkowe traktowanie swoich klientów. Każda przesyłka jest spersonalizowana i dopracowana w każdym szczególe. Takie działania oraz traktowanie przez ulubioną markę są szczególnie doceniane przez twórców internetowych, którzy bardzo chętnie opisują i pokazują to na swoich blokach, kanałach YouTube i mediach społecznościowych. Dzięki temu klienci sklepu stają się jego ambasadorami i dodatkowo promują markę.

Z kolei znana wszystkim marka Zalando, przyciąga swoich Klientów długim czasem na zwrot (100 dni) i bardzo łatwą, darmową procedurą jego przeprowadzenia.

sklep internetopwy zalando zwroty


Sklep internetowy – na dedykowanej platformie, Open-Source czy oprogramowaniu autorskim?

Istnieją 3 główne typy platform e-commerce:

 1. SaaS (Software as a Service) lub licencjonowanej – korzystanie wymaga płacenia miesięcznej opłaty lub zakupu licencji systematycznie odnawialnej
 2. Platformy Open-Source – darmowe platformy, które często zbierają wokół siebie liczną społeczność.
 3. Platformy dedykowane – kod sklepu internetowego jest pisany od zera przez jednego lub grupę programistów

Serwis Built With (Źródło: https://trends.builtwith.com/shop/country/Poland) przedstawia informacje odnośnie do popularności wybranych technologii. Poniższy wykres przedstawia, które platformy e-commerce stanowią największy segment rynku w Polsce

Wykres przedstawiający najpopularniejsze platformy e-commerce w Polsce

Wyraźnie zatem widać, że na pierwszym miejscu wysuwa się PrestaShop. Nieco mniejszy, ale nadal duży udział w rynku ma także Shoper, a trzecie miejsce okupuje WooCommerce.

Oprócz tego pojawiły się takie platformy jak:

 • OpenCart
 • osCommerce
 • Magento
 • Shoplo
 • IAI Shop
 • SOTE

Rozkład platform w Polsce jest do pewnego stopnia unikalny, gdyż w skali świata zdecydowanie największe powodzenie ma Shopify, WooCommerce oraz OpenCart.

Sklep internetowy w wersji SaaS (Software as a Service) lub licencjonowanej

W modelu SaaS oprogramowanie dla sklepów internetowych oferowane jest jako usługa, opłacana zazwyczaj raz na miesiąc. Jednocześnie jest ona najbardziej kompleksowym rozwiązaniem, pozwalającym na oddanie technicznych kwestii sklepu w ręce ekspertów.

Koszty abonamentu dla SaaS to kwoty już od kilkudziesięciu złotych miesięcznie. W cenie zawiera się praktycznie wszystko, czego sklep internetowy potrzebuje – platforma sprzedażowa, pomoc techniczna ekspertów, a także wszystkie przydatne narzędzia. W ramach abonamentu otrzymujemy integracje z systemami płatności online, kurierami, hurtowniami, porównywarkami cen oraz platformami aukcyjnymi (np. Allegro, Amazon, eBay), dzięki czemu można rozwijać sprzedaż wielokanałową. Często w pakiecie mamy domeny i hosting, do których dodawane są darmowe grafiki i niezbędne narzędzia marketingowe. Bardzo łatwo jest tam wprowadzać produkty, zmieniać ceny, dodawać promocje. Większość z tych platform pozwala także na dostosowanie sklepu pod kątem SEO, co jest bardzo ważne, jeśli chcesz wyświetlać się w wynikach organicznych wyszukiwarki. Początkujący przedsiębiorca bardzo często potrzebuje wsparcia na każdym etapie rozwoju swojego biznesu i tego może oczekiwać przy rozwiązaniu SaaS.

Zakładanie sklepu internetowego na gotowej platformie ma również swoje minusy. Głównym jest fakt, że sklep nigdy nie jest całkowicie Twój. Oczywiście jest on dostępny, ale tylko wtedy, kiedy płacisz stały abonament. Spóźnienie się czy chwilowa rezygnacja z uiszczania opłat sprawia, że Twój e-commerce znika z Internetu, a dla biznesu nawet taka chwilowa nieobecność, może przynieść duże straty. Dodatkowym minusem jest także fakt, że zwykle platformy takie nie udostępniają możliwości wprowadzenia zmian w swoich „silnikach” tylko dla jednego sklepu internetowego. Wszelkie korekty są dokonywane wtedy, kiedy wymaga tego większość podmiotów. Rozwiązanie to jest też stosunkowo drogie, biorąc pod uwagę koszty, jakie musisz wyłożyć przez kilka lat użytkowania. 

Najpopularniejsze platformy w modelu Saas:

 • RedCart
 • Sky-Shop
 • cStore
 • Shoper
 • Shopify
 • Sky-Shop
 • IdoSell

Zalety platform w systemie Saas

 • prosta obsługa i intuicyjność
 • możliwość skorzystania z bezpłatnego okresu testowego
 • szybka konfiguracja i wdrożenie
 • mniejszy wydatek na początku
 • hosting (serwer) zapewnia dostawca platformy
 • wsparcie techniczne i aktualizacje od dostawcy
 • aktualizacją silnika sklepowego w cenie abonamentu
 • integracja z Google Analytics, ERP, płatnościami, kurierami, porównywarkami
 • dodatki w zależności od ceny pakietu: landing page, kampanie, kupony itp.
 • dostosowanie do norm prawnych po stronie dostawcy platformy

Wady platform w systemie Saas

 • nie jesteś właścicielem sklepu, a jedynie wynajmujesz go
 • jeżeli nie płacisz abonamentu, tracisz sklep
 • mała ilość szablonów i możliwości zmian graficznych sklepu
 • dodatkowe zmiany graficzne są bardzo kosztowne
 • ograniczona ilość produktów w sklepie w ramach podstawowego pakietu
 • aby mieć dostęp do ciekawych dodatków, musisz przejść na coraz droższy pakiet
 • brak posiadania kodu sklepu sprawia, że jesteś uzależniony od funkcjonalności platformy sklepu

Sklep na platformie Open-Source

Co do zasady, systemy Open-Source są darmowymi rozwiązaniami, które możemy pobrać i dowolnie zmieniać pod kątem własnego sklepu internetowego. Czy oznacza to, że w ten sposób możemy mieć sklep za darmo? Niestety nie. Dobrze funkcjonujące sklepy online, zbudowane w oparciu o Open-Source, wymagają od właścicieli dodawania płatnych modułów, obsługi informatycznej (a czas programistów jest mocno ceniony) oraz grafików, którym trzeba zapłacić za dopracowanie (często płatnych) szablonów graficznych. Tak więc system Open-Source jest dobrą bazą wyjściową dla stworzenia własnego sklepu internetowego, ale nie jest gotowym oprogramowaniem, dzięki któremu samodzielnie, bez wiedzy programistycznej „wyklikamy” swój sklep.

Oto najpopularniejsze platformy sklepowe typu Open Source i część rynku każdej platformy według serwisu wappalyzer.com w 2019 roku:

 • WooCommerce – 360 000 sklepów, czyli 56.5%
 • Magento – 110 000 sklepów, czyli 17.27%
 • PrestaShop – 84 000 sklepów, czyli 13.19%
 • OpenCart – 72 000 sklepów, czyli 11.3%
 • osCommerce – 11 000 sklepów, czyli 1.74%

Zalety platform Open-Source

 • darmowy skrypt podstawowy
 • częste aktualizacje
 • dostęp do kodu źródłowego oraz możliwość jego edycji
 • jesteś właścicielem sklepu, możesz go rozwijać i zmieniać wygląd
 • sporo bezpłatnych dodatków i funkcjonalności
 • elastyczny design, dużo darmowych szablonów (+ wiele płatnych)
 • bardzo duża ilość wtyczek bezpłatnych (+ płatne) – Google Analytics, Social Media, SEO, płatności, kurierzy, serwisy aukcyjne, porównywarki cenowe, newslettery itp.
 • duży wpływ na optymalizację sklepu i poprawność pozycjonowania SEO

Wady platform Open-Source

 • konfiguracja i wdrożenie – trzeba zapłacić specjalistom chyba że potrafisz zrobić to sam
 • wymagana stała administracja sklepu
 • brak automatycznych aktualizacji
 • musisz dbać o bezpieczeństwo – administracja, kopie itp.
 • samodzielnie opłacasz hosting
 • samodzielnie dostosowujesz sklep do obowiązków prawnych: regulaminy, umowy, polityka prywatności, ochrona danych

Sklep internetowy na własnym oprogramowaniu

Jeżeli chodzi o własne oprogramowanie sklepu internetowego, to jest to świetna opcja dla osób, które mają chociaż niewielkie pojęcie o e-commerce lub też współpracują z programistami i projektantami. Plusów posiadania sklepu internetowego na własnym oprogramowaniu jest dużo. Przede wszystkim bezpieczeństwo, ponieważ jesteś jedyną osobą posiadającą do niego prawa i dbającą o to, aby dobrze funkcjonował. Podczas tworzenia sklepu masz wpływ na każdy czynnik, od wyglądu po wszelkie rozwiązania techniczne i udogodnienia dla klientów. Poza tym sklep internetowy w takiej formie można całkowicie dopasować do swoich potrzeb, szybko dostosowywać się do zmieniających się technologii, zachowań użytkowników (potencjalnych klientów) i rozwoju internetu.

W przypadku e-commerce na dedykowanych platformach często gotowe rozwiązania są już narzucone i nie da się ich zmienić. Tworząc coś od A do Z samodzielnie, masz wpływ na to, jak wygląda każdy, nawet najdrobniejszy element. Dzięki temu sklep jest dopasowany do Twoich konsumentów, a oni doceniają jego intuicyjność i łatwość użytkowania. Na pewno minusem takiego rozwiązania jest sam proces tworzenia sklepu, który jest stosunkowo długi i wymaga udziału specjalistów. Dodatkowo każda usterka musi być błyskawicznie usuwana, co wymaga stałej opieki programistycznej. 


Zalety platform Open-Source

 • jesteś właścicielem sklepu, jego oprogramowania i designu
 • możesz dostosować sklep do potrzeb klientów i własnych
 • możesz sklep systematycznie rozwijać i zmieniać wygląd
 • możesz dowolnie zmieniać ofertę i dodawać dowolną ilość produktów
 • w każdej chwili wdrażać najnowsze rozwiązania technologiczne
 • masz dostęp do kodu źródłowego oraz możliwość jego edycji
 • masz duży wpływ na optymalizację sklepu i poprawność pozycjonowania SEO

Wady platform Open-Source

 • stworzenie sklepu – trzeba zapłacić specjalistom: programistom, grafikom, specjalistom od e-commerce, UX i SEO
 • wymagana jest stała administracja sklepu co podnosi koszty utrzymania
 • musisz dbać o bezpieczeństwo – administracja, kopie itp.
 • samodzielnie opłacasz domeny i hosting
 • samodzielnie dostosowujesz sklep do obowiązków prawnych: regulaminy, umowy, polityka prywatności, ochrona danych

 


Jakie elementy powinien zawierać dobrze funkcjonujący sklep internetowy?

Dobrze funkcjonujący sklep internetowy, powinien posiadać kilka elementów, o których nie można zapominać. Poniżej zawarliśmy zestawienie 7 najważniejszych aspektów.

1. Sklep internetowy – intuicyjność i responsywność to podstawa

Bardzo dużo mówi się teraz o zastosowaniu zasad UX w e-commerce. To bardzo słuszny trop, ponieważ żadna witryna, niezależnie od tego, czy jest sklepem internetowym, portalem czy blogiem, nie zdobędzie uznania użytkowników, jeśli nie będzie funkcjonalna i łatwa w używaniu. Szczególnie w przypadku sklepów online, konieczne jest, aby Klient mógł z łatwością poruszać się po stronie i znajdować rzeczy, które go interesują. Zatem absolutny must have to dobrze skonstruowane menu, przemyślane kategorie i wyszukiwarka zoptymalizowana pod kątem asortymentu. Zadbaj także o responsywność witryny. Czas otwierania się zarówno strony głównej, jak i wszystkich podstron czy wyników wyszukiwania, jest bardzo ważny. Obecnie Klienci nie mają zbyt wiele czasu, przez co cienią sobie korzystanie z takich sklepów internetowych, które umożliwiają im sprawne odnalezienie tego, czego potrzebują i złożenie zamówienia.

2. Sklep internetowy – dobre zdjęcia produktów 

Fotografia produktowa to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów marketingowych. Nic dziwnego, ponieważ jak się okazuje, dobrze wykonane zdjęcia produktów, mogą skutecznie przekonać Klienta do zakupów. Oczywiście jak w każdej dziedzinie, tak samo tutaj, trendy silnie się zmieniają. Co to oznacza? Przede wszystkim kiedyś ważne było, aby przedstawić wszystkie detale produktu. W przypadku ubrań były to np. guziki, przeszycia czy elementy dekoracyjne, a jeśli chodzi o meble, był to idealnie oddany kolor nóżek czy faktura tapicerki.

Dziś Klienci również zwracają uwagę na szczegóły, ale znacznie bardziej interesuje ich aranżacja. Zatem jeśli zajmujesz się sprzedażą mebli czy dekoracji do domu, warto jest oprócz samego pokazania produktu, wskazać także przestrzeń, w której gra on główną rolę. Marka WestWing jest świetnym przykładem właśnie takiego eksponowania swojego asortymentu. Podobnie jest w przypadku ubrań. Ludzi interesuje obecnie to, w jaki sposób konkretny krój układa się na różnych sylwetkach. Dlatego warto pokazywać swoje produkty na modelach o różnorodnej urodzie i kształtach. Dodatkowo warto posłużyć się formatem wideo, ponieważ to pozwala sprawdzić jak konkretna rzecz „zachowuje się” w ruchu. Przykładem idealnej ekspozycji ubrań jest marka Asos.

3. Sklep internetowy – unikalne opisy produktów

Unikalne opisy produktów także mają ogromne znacznie. Nie chodzi tutaj tylko o pozycjonowanie stron, chociaż w dużej mierze po to się je umieszcza, ale także o przyciągnięcie uwagi Klienta. Dobrze przedstawiony produkt zachęca do sprawdzenia go i złożenia zamówienia, dlatego warto poświęcić trochę czasu na to, aby opis był rzetelny, merytoryczny i konkretny, a zarazem zabawny i ciekawy. W przypadku ubrań ważne jest także, aby dodawać wzrost i/lub wagę modela oraz rozmiar, który ma na sobie, dzięki czemu konsument będzie mógł odnieść to do siebie.

4. Sklep internetowy – szybki proces składania zamówienia i różne formy płatności

Od jakiegoś czasu jednym z najczęściej podawanych powodów wyboru konkretnego sklepu jest proces zamówienia. Musi być on oczywiście sprawny, ale to zależne jest głównie od wspomnianej wyżej responsywności strony. Jeżeli chodzi o sam proces składania zamówienia, to musisz zadbać o to, aby od Klienta wymagał on podania tylko niezbędnych danych. Dodatkowo użytkownik powinien mieć możliwość, aby jednym, prostym kliknięciem zaznaczyć, że potrzebuje faktury VAT, chce wprowadzić inne dane do wysyłki czy dodać wiadomość do sklepu. Oprócz tego ważne są także różnorodne formy przesyłek i płatności. Przelew tradycyjny, blik oraz szybkie płatności, przynajmniej u jednego operatora to podstawa. Warto także udostępnić opcję płacenia PayPal’em.

Obecnie popularne są także dwie dodatkowe opcje. Możliwość zakupu produktu w korzystnych ratach (w przypadku droższych rzeczy, głównie elektroniki czy mebli) oraz tzw. PayPo. To rozwiązanie pozwala klientom na zakup produktu i korzystanie z niego bądź jego zwrócenie bez wpłacania należnej kwoty od razu. Wystarczy podać swoją kartę płatniczą, a środki zostaną zdjęte z konta dopiero po 30 dniach. W kwestii przesyłek powinny pojawić się przynajmniej trzy opcje: wysyłka za pobraniem kurierem, wysyłka do paczkomatu lub innego punktu odbioru oraz wysyłka kurierska. 

5. Sklep internetowy – grafika oraz marketing

Marketing i dobrze zaprojektowana graficznie strona to dwa nierozłączne sposoby, które pozwalają na przyciągnięcie nowych Klientów do sklepu internetowego. Otwierając biznes tego typu, musisz już na samym początku wyznaczyć budżet, który przeznaczysz na działania reklamowe i branding. Na początek nie musi być on duży, jednak z czasem trzeba będzie go stopniowo zwiększać, aby docierać do coraz to większych grup konsumentów.

6. Transparentność zachęca Klientów

Konsumenci nie lubią sklepów internetowych, w których pewne informacje, takie jak np. regulamin, polityka zwrotów i reklamacji, koszty dostawy czy kontakt do sklepu są ukryte. Konieczne jest więc, aby te wiadomości umieszczone były w jednym widocznym miejscu, np. pod postacią FAQ lub osobnych zakładek.

7. Wysoka jakość to podstawa

Nie ulega wątpliwości fakt, że nawet mając wyjątkowy produkt, świetną politykę obsługi klienta czy rewelacyjne opakowania, nie zyskasz aprobaty konsumentów, dopóki Twój produkt nie będzie w 100% dopracowany i nie będzie spełniał ich oczekiwań. 

Sklep internetowy – jak promować, żeby sprzedawać?

Marketing dla sklepu internetowego to prawdziwe wyzwanie, szczególnie jeśli konkurencja jest duża. Na szczęście w związku z dynamicznym rozwojem przestrzeni online, opcji jest teraz mnóstwo.

Sklep internetowy – social media

Oczywiście komunikacja marki, prowadzona spójnie z jej ideą i w zgodzie z potrzebami Klientów to podstawa. Jedną z najprostszych opcji jest używanie profilów w Social Media, które umożliwiają szybki kontakt z użytkownikami. Każda branża ma inną specyfikę, więc wybór konkretnego medium, jest zależny od Twojego asortymentu i filozofii całej marki. Dla jednych będzie to LinkedIn i Facebook, dla innych Instagram i Tik Tok, a dla jeszcze innych YouTube oraz Pinterest. Wybierając swoje miejsce lub kilka z nich, musisz dokładnie przeanalizować zarówno swoje potrzeby, jak i potrzeby Twoich Klientów oraz działania konkurencji. Co można publikować w Social Media? Treści merytoryczne dotyczące Twojej branży, informacje o promocjach, nowych kolekcjach czy wyprzedażach. Świetnie sprawdza się także pokazywanie backstage’u pracy i przedstawianie wszystkich członków zespołu. Pomaga to w budowaniu sympatii i zaufania u Klientów.

Sklep internetowy – blog firmowy

Blog to dobry sposób, aby przekazać swoją wizję Klientom i zbudować sobie w ich oczach autorytet, w konkretnej dziedzinie. Pozycja eksperta w pewnych kwestiach pomaga przekonać konsumenta, że warto dokonać zakupów w Twoim sklepie, ponieważ jesteś osobą, która zna się na konkretnym asortymencie. Dzięki temu, Klienci chętniej będą się z Tobą kontaktować, prosić o poradę, a co za tym idzie, będziecie nawiązywać relację, która zaowocuje lojalnością i zwiększoną sprzedażą. Dobry blog ekspercki powinien zawierać zarówno treści merytoryczne, dotyczące Twoich produktów, jak i ciekawostki i opinie.

Sklep internetowy – pozycjonowanie, czyli Search Engine Optimization (SEO)

Pozycjonowanie, czyli inaczej SEO, to działania, które mają na celu sprawienie, aby po wpisaniu konkretnej frazy „np. skórzana czarna torebka”, to akurat Twój sklep internetowy pojawił się na samej górze listy wyszukiwań w Google. Może się to wydawać zbędnym zabiegiem, jednak musisz uwierzyć nam na słowo, że to jedno ze źródeł, które generuje największy ruch i konwersje na stronie. Proces pozycjonowania nie jest prosty ani szybki, to długoterminowe działanie, które przynosi swoje pierwsze skutki po kilku tygodniach, a nawet miesiącach. Aby robić to dobrze, potrzebujesz narzędzi analitycznych oraz contentu, który dostosowany jest właśnie pod SEO. Jeżeli nie masz o tym pojęcia i nie chcesz podjąć próby samodzielnego działania w tym obszarze, możesz skorzystać z usług freelancerów lub agencji, którzy poprowadzą proces za Ciebie.

Sklep internetowy – płatne reklamy

Oczywiście marketing wiąże się z kosztami, które trzeba ponieść. Obecnie ciężko o wypromowanie jakiegokolwiek biznesu w sposób organiczny. W przypadku bardzo konkurencyjnych branż jest to właściwie niemożliwe. Jeśli zatem chcesz tworzyć reklamy, które rzeczywiście pomogą Ci wypromować Twój sklep internetowy, możesz skorzystać z:

 • Facebook Ads
 • Google Ads
 • LinkedIn Ads
 • Reklam na Tik Toku
 • Współpracy z influencerami
 • Współpracy z siecią afiliacyjną

Sklep internetowy – program partnerski, czyli reklama bez zbędnych kosztów

Jako że sieć afiliacyjna WebePartners zajmuje się programami partnerskimi, to postanowiliśmy nieco przybliżyć Wam tę formę współpracy, która jest idealną opcją zarówno dla tych sklepów internetowych, które są już od dawna na rynku, jak i dla tych, które dopiero zaczynają. Współpraca z siecią afiliacyjną pozwala na nawiązanie relacji między Wydawcą (czyli osobą/firmą posiadającą jakąś przestrzeń w Internecie, np. bloga, portal informacyjny, profile w Social Media czy porównywarkę cenową) i Reklamodawcą (czyli właśnie sklepem Internetowym). Wspólne działanie tych dwóch podmiotów, nadzorowane przez sieć afiliacyjną. 

Na czym polega współpraca afiliacyjna?

Współpraca w ramach programu partnerskiego polega na tym, że Wydawca poleca produkty konkretnego e-commerce i otrzymuje za to wypłatę opartą na prowizji. Opłata jednak naliczona jest dopiero wtedy, kiedy rzeczywiście Użytkownik danego portalu czy bloga, kliknie w link afiliacyjny, baner czy widget, złoży zamówienie i nie zwróci produktu. Reklamodawca nie płaci natomiast za reklamę dodatkową, czyli pojawianie się w postach czy na banerach. To wartość dodana, którą gwarantują właśnie działania afiliacyjne. Jest to zatem relacja „win win”, w której konsument kupuje dobry produkt, z polecenia osoby, której ufa, Wydawca, otrzymuje za to wynagrodzenie, a sklep generuje sprzedaż. 

Więcej na temat jak rozwijać program partnerski i współpracować z wydawcami dowiesz się z artykułu Zarabianie online – 10 kroków podnoszenia sprzedaży w sklepie internetowym

programy partnerskie dla sklepu internetowego

Bardzo istotny jest także fakt, że uruchamiając program partnerski, to Ty jako Reklamodawca akceptujesz Wydawców. Wydawcy zgłaszają się do programu partnerskiego, bo chcą zarabiać na polecaniu produktów z twojego sklepu internetowego i akceptują warunki wynagradzania oferowane w ramach programu. Dzięki temu nawiązuje się między Wami relacja oparta na współpracy w celu osiągnięcia obopólnych korzyści finansowych. Istotne jest, aby wybierać Wydawców rzeczywiście związanych z branżą, w której działa Twój sklep internetowy. Decydowanie się na współpracę z właścicielem bloga parentingowego, gdy Ty prowadzisz sklep z kosmetykami dla kobiet powyżej 50 roku życia, nie jest najlepszym wyjściem. Natomiast jeżeli zajmujesz się artykułami dla dzieci, czy np. odzieżą dla kobiet w ciąży, to zdecydowanie jest to dobry Wydawca dla Ciebie.

Sklep internetowy – atuty współpracy z siecią afiliacyjną

Oczywiście influencer marketing nie wymaga współpracy z siecią afiliacyjną. Jednak wchodzenie w profesjonalnie poprowadzone programy partnerskie, to gwarancja bezpieczeństwa i skuteczności. Co jeszcze gwarantuje Ci takie rozwiązanie?

 • Sieć afiliacyjna pomaga Ci dobrać odpowiednich Wydawców dla Twojej branży.
 • W sieci afiliacyjnej zrzeszane są tylko uczciwe podmioty, zatem masz gwarancję bezpieczeństwa.
 • Sposoby działania i rozliczania są jasno określone.
 • Proces afiliacyjny jest prowadzony przez specjalistów.
 • Sieć afiliacyjna udostępnia wszystkie niezbędne narzędzia.
 • Specjaliści od afiliacji są zawsze dla Ciebie dostępni, więc możesz się z nimi skonsultować się w sprawie każdej wątpliwości.
 • Do sieci afiliacyjnej może dołączyć każdy – mały sklep internetowy i duża platforma zakupowa. Podobnie jest z Wydawcami. Może być to influencer posiadający setki tysięcy fanów lub osoba prowadząca profil na Instagramie, który odwiedzają tylko jej znajomi.

sieć aifliacyjna a sklep internetowy

Jak więc widzisz, założenie sklepu internetowego wiąże się z wieloma aspektami, o które musisz zadbać. Gwarantujemy jednak, że dobre przygotowanie, ciekawy pomysł, korzystanie z pomocy specjalistów i wiara w powodzenie swojego projektu, pozwolą Ci założyć dobrze prosperujący biznes online.

link afiliacyjny jak zarabiać