Afiliacja, co to jest? Odpowiadamy na najczęstsze pytania o afiliację

Afiliacja to zarabianie na polecaniu. Jeśli więc chcesz zacząć zarabiać w internecie, ale nie wiesz jak zacząć, to dobrze trafiłeś. Na afiliacji może zarabiać każdy.


Afiliacja – na czym to polega?

Afiliacja w dosłownym tłumaczeniu z łacińskiego (łac. affilatio) to usynowienie, włączenie do rodziny. W praktyce to zachowanie polegające na nawiązaniu i podtrzymaniu pozytywnych kontaktów oraz współpracy przez jednostkę, grupę lub organizację z innymi grupami i organizacjami.

W marketingu internetowym afiliacja to nawiązywanie dobrowolnej współpracy, celem której jest osiąganie wymiernych korzyści wszystkich stron, zaangażowanych w tę współpracę.

Współpracujące strony w afiliacji to:

Reklamodawcy – sklepy internetowe chcące zwiększać sprzedaż poprzez promocję na różnorodnych serwisach internetowych w zamian za prowizję od sprzedaży

Wydawcy – właściciele serwisów internetowych, blogerzy i użytkownicy mediów społecznościowych, którzy chcą zarabiać na polecaniu produktów reklamodawców

Sieć afiliacyjna – system internetowy umożliwiający natychmiastową współpracę reklamodawców z wydawcami w modelach rozliczanych za efekty

Jeśli masz wątpliwości czy jesteś wydawcą, czy reklamodawcą, zajrzyj do wpisu wydawca czy reklamodawca?

Afiliacja, czyli zarabianie na polecaniu

W najprostszych słowach, afiliacja to zarabianie na polecaniu, gdzie wydawca zarabia prowizje od sprzedaży polecanych online produktów ze sklepu reklamodawcy, a reklamodawca zarabia, bo sprzedaje więcej w swoim sklepie dzięki poleceniom wydawcy.

Afiliacja – jak zarabia wydawca?

Wydawca poleca produkty, jakie udostępniają reklamodawcy (sklepy internetowe) w ramach swoich programów partnerskich. Wszystko odbywa się wirtualnie i online. Pierwszym krokiem, aby zacząć zarabiać jest rejestracja w sieci afiliacyjnej jako WYDAWCA. Następnie można dołączyć do wybranych PROGRAMÓW PARTNERSKICH dostępnych w sieci afiliacyjnej i zacząć polecać produkty, które dany REKLAMODAWCA oferuje w swoim sklepie internetowym (i jednocześnie w swoim programie partnerskim). Wszystkie produkty, które można polecać są dostępne w naszej bazie produktów webePartners, która liczy już ponad 3 miliony! Tak więc na pewno każdy wydawca znajdzie w niej produkty, które będzie chciał polecać.

afiliacja działaj jako wydawca
 

Afiliacja – kto może zostać wydawcą?

Jeszcze kilka lat temu, aby zostać wydawcą, należało posiadać bloga lub inny serwis internetowy. W dobie social mediów własna strona www nie jest już konieczna. Aby zostać wydawcą wystarczy konto na Facebooku, Instagramie, YouTube czy Pintereście. A i to nie jest niezbędne, bo linki do polecanych produktów można przesyłać znajomym mailem czy dowolnym komunikatorem online. Wydawcą afiliacyjnym może zostać każdy, kto prowadzi jakiekolwiek działania online, nawet na bardzo małą skalę.

afiliacja marketing wydawcy program partnerski

Afiliacja – jakie muszę spełnić warunki, aby zostać wydawcą

Jedyny warunek jaki należy spełnić to zarejestrować się w sieci afiliacyjnej jako wydawca https://panel.webepartners.pl/account/register.

Nie ma wymogów co do posiadania odpowiednich zasięgów, liczby użytkowników na stronie, liczby fanów czy followersów. Rejestracja w sieci afiliacyjnej nie zobowiązuje do natychmiastowych działań. Można spokojnie testować i analizować możliwości, jakie dają narzędzia dostępne w sieci afiliacyjnej: linki afiliacyjne, widgety produktowe, kody rabatowe czy pliki XML. Po rejestracji konta wydawcy, bez konieczności podpisywania dodatkowych umów, można dołączyć do dowolnej liczby programów partnerskich.

Afiliacja – link afiliacyjny jako podstawowe narzędzie do polecania

Link afiliacyjny to najprostsze narzędzie afiliacyjne. To unikalny adres URL do dowolnej strony internetowej reklamodawcy, który przetworzony w systemie afiliacyjnym, staje się linkiem afiliacyjnym, gdzie zaszyfrowany zostaje unikalne ID wydawcy.

Dzięki linkom afiliacyjnym na konto wydawcy zliczamy:

  • każde kliknięcie w ten link i przejście na stronę reklamodawcy,
  • akcje/sprzedaże, które dochodzą do skutku z kliknięcia w ten link,
  • prowizje od tych akcji/ sprzedaży.

Praktyczne przykłady zarabiania na linkach afiliacyjnych zebraliśmy w ebooku „JAK WYGENEROWAĆ LINK AFILIACYJNY w 30 sekund”. Możesz go pobrać bezpłatnie! Zobacz, jak łatwo jest wygenerować własny link afiliacyjny, gdzie można go publikować, w jaki sposób przesyłać znajomym.

2021_darmowy ebook afiliacja

2021_darmowy ebook linki afiliacyjne

Afiliacja – ile mogę na niej zarobić jako wydawca?

Trudno jednoznacznie oszacować zysk, który możesz uzyskać. Wszystko zależy od twojej pomysłowości i zaufania, jakim obdarzają cię te osoby, którym będziesz coś w ramach afiliacji polecać. Jedno jest pewne, że sukces w afiliacji zależy od umiejętnego dobierania polecanych produktów do grupy osób, którym te produkty są polecane. Dlatego w ramach naszej sieci afiliacyjnej współpracujemy z setkami sklepów internetowych, które oferują produkty z niemal wszystkich dostępnych kategorii na rynku. Wybierać możesz z ponad 3-milionowej bazy produktów! Całą listę naszych programów, dostępnych wraz z opisem asortymentu, jakie oferują, znajdziesz TUTAJ.

Afiliacja – za co mogę otrzymać prowizję?

We współpracy afiliacyjnej podstawowe modele wynagradzania to CPS, CPL i CPC.

praca online wydawca afiliacyjny
Cechą afiliacji jest to, że współpraca wydawców z reklamodawcami jest rozliczana w tzw. modelach efektywnościowych. W e-commerce, czyli w afiliacji, gdzie reklamodawcami są sklepy internetowe, podstawowym modelem rozliczania jest prowizja od sprzedaży, czyli model Cost Per Sale. W innych przypadkach kampanie promocyjne prowadzone przez wydawców na rzecz reklamodawców, również są rozliczane za konkretne efekty. Z perspektywy reklamodawcy, efektem oprócz sprzedaży produktu lub usługi może być: wypełnienie formularza, rejestracja w serwisie, zapisanie się do newslettera i każda inna akcja, którą można zmierzyć za pomocą systemów śledzenia sprzedaży.

CPS (Cost per Sale) – prowizja od sprzedaży, czyli za sprzedaże z Twojego polecenia, otrzymujesz z góry określoną prowizję. Jest to najpopularniejszy model rozliczeniowy i podstawowy we współpracy afiliacyjnej ze sklepami internetowymi.

CPL (Cost per Lead) – stała kwota za zrealizowanie konkretnej akcji: zapisanie do newslettera, wypełnienie formularza/ankiety, pozostawienie danych kontaktowych itp. Model ten stosują głównie firmy oferujące usługi, a nie produkty.

CPC (Cost per Click) – stała stawka za każde unikalne kliknięcie w link lub baner. Coraz mniej popularny model, w afiliacji wykorzystywany najczęściej w połączeniu z modelem CPS lub CPL, w tzn. modelach hybrydowych.

Afiliacja – jak zacząć zarabiać jako wydawca?

Rejestracja w naszej sieci afiliacyjnej jest całkowicie bezpłatna. Jeśli jesteś pełnoletni, to przy rejestracji w webePartners potwierdzasz regulamin i niczego nie podpisujesz! Po prostu zakładasz konto i rozpoczynasz promocję wybranych programów partnerskich!

afiliacja co to jest

Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja w przypadku osób niepełnoletnich. Z punktu widzenia prawa, osoby takie nie mają zdolności do czynności prawnych, czyli nie mogą samodzielnie podpisywać umów, które mają na celu osiąganie korzyści materialnych – tym samym nie mogą wystawiać rachunków. Sama rejestracja w sieci afiliacyjnej i dołączenie do programu partnerskiego nie wymaga jeszcze zgody rodzica lub opiekuna prawnego, ale wypłata środków odbywa się na podstawie rachunku/faktury, których osoba niepełnoletnia nie może jeszcze samodzielnie wystawić. W momencie wypłacania zarobionych środków to rodzic lub opiekun prawny wystawia rachunek/fakturę na swoje dane i wskazuje rachunek bankowy, na który mają zostać przelane zarobione środki.

Afiliacja – czy od razu trzeba działać aktywnie?

Nie! Tylko od ciebie zależy, na ile zaangażujesz się w promocje wybranych programów, kiedy i w jaki sposób będziesz polecać wybrane produkty lub grupy produktów. Sama rejestracja i dołączenie do programów partnerskich w ramach sieci afiliacyjnej nie nakłada żadnych obowiązków oraz terminów rozpoczęcia promowania reklamodawców. Zgodnie z definicją afiliacji, afiliacja to współpraca dobrowolna i niezależna. Działasz więc, kiedy zdecydujesz, że jesteś na to gotowy.

Afiliacja – jak działa naliczanie wynagrodzenia dla wydawcy

Generując link afiliacyjny w systemie afiliacyjnym, widget produktowy lub pobierając baner, wydawcy zostaje automatycznie nadawane unikalne ID, dzięki któremu system afiliacyjny może śledzić ruch i transakcje jakie pochodzą z danego linka, widgetu czy banera. Gdy ktoś skorzysta z twojego polecenia klikając daną kreację, nasz system śledzenia sprzedaży odnotuje to i naliczy odpowiednią prowizję.

Czy otrzymam prowizję afiliacyjną, jeśli ktoś kliknie w link, ale nie doprowadzi transakcji do końca?

Zdajemy sobie sprawę, że wielu klientów nie decyduje się na zakup od razu. Często jest to kwestia kilku dni czy nawet tygodni. Z tego powodu w ustawieniach przeglądarki (w tzw. cookies) potencjalnego klienta zapisuje się informacja, że przekierował go Twój unikalny link. Ustawienia te, dzięki systemowi śledzenia sprzedaży sieci afiliacyjnej, są zapisywane na okres minimum 30 dni. Oznacza to, że jeśli klient, który kliknął w Twój link afiliacyjny, wróci do sklepu w tym okresie i dokona jakiegokolwiek zakupu, Tobie nadal zostanie przypisana prowizja od tej sprzedaży.

Czy transakcja afiliacyjna zostanie zliczona, jeśli ktoś rozpoczął zakupy na smartfonie, a sfinalizował na komputerze?

Tak, dzięki rozbudowanemu systemowi śledzenia sprzedaży, system afiliacyjny zliczy prowizję na konto wydawcy, nawet jeśli, proces zakupowy będzie rozłożony na różne urządzenia.

Czy sam mogę robić zakupy ze swoich linków afiliacyjnych?

Oczywiście, w ten sposób możesz zaoszczędzić, odzyskując część kwoty w prowizji.

Afiliacja – współpraca z siecią afiliacyjną czy bezpośrednio z reklamodawcą?

Aby działać w afiliacji nie musisz dołączać do sieci afiliacyjnej. Wielu reklamodawców oferuje programy partnerskie bezpośrednio na własnych stronach internetowych. Zasada współpracy jest dokładnie taka sama, jak w przypadku, gdy współpracujesz z tym samym reklamodawcą poprzez sieć afiliacyjną. Dlaczego więc warto dołączyć do sieci afiliacyjnej? Oto kilka powodów:

  • masz dostęp do setek programów partnerskich w jednym miejscu, znanych marek i niszowych sklepów internetowych
  • otrzymujesz informacje o nowych programach partnerskich z twojej branży
  • masz dostęp do intuicyjnych narzędzi afiliacyjnych: linków afiliacyjnych, widżetów, banerów i plików XML
  • otrzymujesz informacje o akcjach specjalnych, obniżkach i kodach rabatowych udostępnianych przez reklamodawców
  • masz dostęp do szczegółowych statystyk, co pozwala Ci analizować i optymalizować swoje działania
  • wsparcie affiliate managera, który zawsze chętnie pomoże Ci w ustawianiu kampanii lub podpowie co, gdzie i kiedy najlepiej promować
  • masz wszystko w jednym miejscu: dostęp do kampanii, darmowych narzędzi afiliacyjnych statystyk i rozliczeń

 

Afiliacja – jak sprawdzać efekty działań jako wydawca?

Zawsze, po zalogowaniu do panelu wydawcy, masz dostęp do szczegółowych, aktualizowanych w czasie rzeczywistym, danych statystycznych swoich działań. Z udostępnianych danych dowiesz się: ile osób kliknęło w kreacje reklamowe w danym przedziale czasowym, które kreacje są najczęściej klikalne i jak przekłada się to na konwersję (czyli ile osób klikających w reklamę dokonało określonej akcji). Sprawdzisz, jakie produkty twoi odbiorcy kupują najczęściej, o jakiej porze dnia lub nocy. Sprawdzisz również, które powierzchnie reklamowe przekładają się na największe zaangażowanie, a co za tym idzie na największe korzyści w postaci prowizji. Jeśli którekolwiek z danych budzą twoje zastrzeżenia, w każdej chwili możesz skontaktować się z affiliate managerem w sieci afiliacyjnej, aby wszystko wyjaśnić i rozwiać wątpliwości.

afiliacja co to środki wydawcy zgromadzone na w webe
Przykładowe podsumowanie wygenerowanych prowizji w panelu wydawcy webePartners.

Czy naliczone prowizje afiliacyjne mogą zostać cofnięte?

Zaglądasz na swoje konto i widzisz, że dokonano kilku zamówień i naliczono ci prowizję. Jeśli jednak te zamówienia nie zostaną przez klientów opłacone lub odebrane (przy np. płatności za odbiorem), albo klient dokona zwrotu, to prowizja może zostać oznaczona jako „odrzucona”. Reklamodawca ma do tego prawo, zgodnie z zasadami rozliczania w modelu Cost Per Sale, gdzie wypłaca prowizje za zamówienia zrealizowane. Ale jeśli jesteś dla niego wartościowym wydawcą, to nawet w przypadku finalnie niezrealizowanego zamówienia, reklamodawca zaakceptuje prowizję do wypłaty. Dlatego warto dbać o wartościowy content i rzetelną pracę na konto reklamodawcy.

Jak dokonać wypłaty zgromadzonych prowizji?

To bardzo proste! W webePartners minimalna suma do wypłaty to kwota 100 złotych. Przed pierwszą wypłatą należy skontaktować się z nami w celu aktywowania możliwości wypłaty. Jest to jednorazowe działanie, przy każdej kolejnej wypłacie można już samodzielnie zgłaszać wypłaty klikając w swoim panelu opcję „wypłać”.

Afiliacja – czy muszę wystawić fakturę VAT?

Nie. Wystawienie faktury to tylko jedna z dwóch opcji i dotyczy wydawców prowadzących firmy. Jeśli natomiast nie prowadzisz działalności gospodarczej z łatwością wygenerujesz w naszym systemie rachunek, na podstawie którego przelejemy Ci zarobione środki.

W jaki sposób mogę rozliczyć się z urzędem skarbowym z przychodów w afiliacji?

Przychody z afiliacji, jeśli nie prowadzimy działalności gospodarczej, możemy rozliczać na zasadach ogólnych, czyli płacimy 18% podatku od dochodu dopiero po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku, która wynosi obecnie niecałe 3100 zł (pamiętaj, że kwota ta ciągle ulega zmianom). Można też rozliczać się tzw. ryczałtem, gdzie płacimy 8,5% od przychodu.

Afiliacja – jak rozliczać przychody z Urzędem Skarbowym?

ZASADY OGÓLNE a afiliacja – podatek dochodowy 18%

Na etapie podejmowania współpracy i wypłacania pierwszych prowizji nie musisz zgłaszać tego do Urzędu Skarbowego. Natomiast masz obowiązek raz w roku rozliczyć się ze swoich wszystkich przychodów. Podatek odprowadza się, jeśli przekroczono kwotę wolną od podatku. Ewentualny podatek opłacasz Ty, nie sieć afiliacyjna.

Załóżmy, że kwota wolna od podatku wynosi 3091,00 zł.

Przykład 1 – bez podatku:

Wydawca w 2017 r. zarobił w naszej sieci 3091 zł (lub mniej) oraz nie ma innych przychodów, czyli nigdzie nie pracuje i nie wykonywał żadnych innych płatnych usług. Wówczas do końca kwietnia 2018 roku składa w Urzędzie Skarbowym wypełniony formularz PIT 36 lub PIT 37, gdzie w rubryce „inne” określa przychody z „wynajmu powierzchni reklamowej” w wysokości 3090,00 zł (lub odpowiednio mniejsze). Wydawca nie zapłaci wówczas żadnego podatku dochodowego, ponieważ nie przekroczył kwoty wolnej od podatku.

Przykład 2 – z podatkiem dochodowym

Wydawca w roku 2017 zarobił na afiliacji 5000,00 zł. Nie miał żadnych innych przychodów, czyli nigdzie nie pracuje i nie wykonywał żadnych innych płatnych usług. Składa on w Urzędzie Skarbowym wypełniony formularz PIT 36 lub PIT 37.  W rubryce „inne” określa przychody z „wynajmu powierzchni reklamowej” w wysokości 5000,00 zł. W tym przypadku wydawca zapłaci 18% podatku dochodowego od kwoty przychodu, pomniejszonej o kwotę wolną od podatku, czyli od kwoty 1910,00 zł. Kwota podatku dochodowego wyniesie 343,80 zł.

RYCZAŁT a afiliacja – podatek od przychodu 8,5%

Przychody w afiliacji uzyskuje się w ramach wynajmu swojej powierzchni reklamowej. Więc tak jak w przypadku innych rodzajów wynajmu, możemy rozliczać te przychody w formie ryczałtu. W momencie, gdy wydawca zdecyduje się na rozliczanie ryczałtem, musi zgłosić ten fakt w Urzędzie Skarbowym – nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu. Następnie należy co miesiąc odprowadzać podatek w wysokości 8,5% od wysokości przychodów uzyskanych w ramach działalności afiliacyjnej.

Pamiętaj, że warto skontaktować się z Twoim lokalnym urzędem skarbowym w celu uzyskania dokładnych informacji.

Czy warto afiliować?

Chcesz uzyskać pasywny dochód i mieć mnóstwo wolnego czasu na cokolwiek zapragniesz? Jeśli tak, to odpowiedź na pytanie: czy warto afiliować – również brzmi TAK. Marketing afiliacyjny charakteryzują działania długofalowe, których efekty nie są widoczne od razu. Działania te wymagają cierpliwości, która bywa gorzka, ale jej owoce są słodkie 🙂

afiliować czy warto

 

Afiliacja – dlaczego warto spróbować?

Teraz kiedy już wiesz, jak to wszystko działa i nie musisz wpisywać w wyszukiwarkę hasła afiliacja co to?. Możesz zacząć swoją przygodę z zarabianiem online! Dlaczego warto postawić właśnie na afiliację? Przede wszystkim, przystępując do sieci afiliacyjnej, nie ryzykujesz zupełnie niczym! Nie jesteś do niczego zobowiązany, ale dzięki bogatej ofercie programów partnerskich z pewnością znajdziesz produkty, które zechcesz polecać. Poza tym żywotność linków afiliacyjnych jest bardzo długa i mogą one samoczynnie zarabiać na Twoją prowizję.

Mamy nadzieję, że rozjaśniliśmy Ci kilka kwestii! Zarejestruj się już dziś i rozpocznij swoją przygodę z afiliacją!

afiliacja co to

 


WPISY, KTÓRE RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Generator linków afiliacyjnych – najprostsze narzędzie do zarabiania online

Zarabianie na YouTube – jak monetyzować nawet niewielki ruch

Zarabianie na Instagramie – jak generować zyski z linków afiliacyjnych