Afiliacja to zarabianie na polecaniu. Jeśli więc chcesz zacząć zarabiać na swojej działalności w internecie, ale nie wiesz jak zacząć, to dobrze trafiłeś.

Afiliacja – na czym to polega?

Afiliacja w dosłownym tłumaczeniu z łacińskiego ( łac. affilatio ) to „usynowienie„, „włączenie do rodziny„, w praktyce zachowanie polegające na nawiązaniu i podtrzymaniu pozytywnych kontaktów i współpracy przez jednostkę lub grupę, organizację z innymi grupami i organizacjami.

W marketingu internetowym afiliacja to nawiązywanie dobrowolnej współpracy, celem której jest osiąganie wymiernych korzyści wszystkich zaangażowanych stron w tą współpracę. 

Współpracujące strony w afiliacji to:

REKLAMODAWCY – firmy chcące zwiększać sprzedaż produktów i usług  poprzez promocję na różnorodnych serwisach www i płacić wyłącznie za efekty reklamy

WYDAWCY – różnorodne serwisy internetowe i użytkownicy mediów społecznościowych, którzy chcą zarabiać na polecaniu produktów z ofert reklamodawców

SIEĆ AFILIACYJNA – system internetowy umożliwiający natychmiastową współpracę reklamodawców  z wydawcami w modelach rozliczanych za efekty: Cost Per Sale, Cost Per Lead, a także CPC.

Afiliacja, czyli zarabianie na polecaniu 🙂

W najprostszych słowach, afiliacja to zarabianie na polecaniu, gdzie wydawca zarabia prowizje od sprzedaży polecanych produktów lub usług, reklamodawca sprzedaje więcej dzięki poleceniom wydawcy i również dzięki temu zarabia więcej.

Nadal masz wątpliwości czy jesteś wydawcą czy reklamodawcą? Zapraszamy więc do wpisu, który rozwieje wszelkie wątpliwości: wydawca czy reklamodawca?

Podstawową cechą afiliacji jest to, że współpracę wydawców z reklamodawcami rozliczamy w tzn. modelach efektywnościowych.  W e-commerce, czyli w afiliacji gdzie reklamodawcami są sklepy internetowe, podstawowym modelem rozliczania jest wspomniana prowizja od sprzedaży, czyli model Cost Per Sale. W innych przypadkach,  kampanie promocyjne prowadzone przez wydawców, na rzecz reklamodawców, również są rozliczane za konkretne efekty. Z perspektywy reklamodawcy, efektem oprócz sprzedaży produktu lub usługi może być: wypełnienie formularza, rejestracja w serwisie, zapisanie się do newslettera i każda inna akcja, którą można zmierzyć za pomocą systemu trackingowego (systemu śledzenia sprzedaży).

Teraz już wszystko jasne! Jeżeli kiedyś usłyszy pytanie w stylu afiliacja co to jest?, możesz odpowiedzieć, że to doskonały sposób na zarabianie bez konieczności wkładu własnego.  Dzięki sieciom afiliacyjnym, niezwłocznie po rejestracji, bez konieczności podpisywania jakichkolwiek umów dodatkowych, możesz niezwłocznie przystąpić do współpracy afiliacyjnej z dowolną liczbą reklamodawców, znanymi markami lub producentami niszowych produktów. A co najistotniejsze, niemal wszystko zależy wyłącznie od Ciebie!

Afiliacja – ile mogę na niej zarobić jako wydawca?

Trudno jednoznacznie oszacować zysk, który możesz uzyskać. Wszystko zależy od twojej pomysłowości, zgromadzonej społeczności, zaufania jakim obdarzają cię te osoby, którym będziesz coś w ramach afiliacji polecać. Jedno jest pewne, że sukces w afiliacji zależy od umiejętnego dobierania polecanych produktów do grupy osób, którym te produkty są polecane. Dlatego w ramach naszej sieci afiliacyjnej współpracujemy z setkami sklepów internetowych, które oferują produkty z niemal wszystkich dostępnych kategorii na runku. Wybierać możesz w ponad 3 milionowej bardzo produktów! Całą listę naszych programów dostępnych wraz z opisem asortymentu jakie oferują znajdziesz TUTAJ

CPC/CPS/CPL, co to właściwie znaczy?

Są to modele wynagradzania w ramach współpracy afiliacyjnej:

CPC (cost per click) – czyli rozliczenia za kliknięcia. Wydawca otrzymuje prowizję za samo kliknięcie, a nie dokonanie transakcji.
CPL (cost per lead) – za zrealizowanie konkretnego celu. Może być to np. nakłonienie kogoś do pozostawienia swoich danych kontaktowych, założenia rachunku bankowego… Jest tego sporo, ale faktem jest, że wymaga konkretnej akcji niepowiązanej z wydawaniem pieniędzy. Model ten stosują firmy oferujące usługi, a nie produkty.
CPS (cost per sale) – za zakup zrealizowany z Twojego polecenia, otrzymujesz wynagrodzenie. Jest to najpowszechniejszy model rozliczeniowy w sieciach afiliacyjnych.

Afiliacja – jak zacząć zarabiać jako wydawca?

Rejestracja w naszej sieci afiliacyjnej jest całkowicie bezpłatna. Jeśli jesteś pełnoletni, to przy rejestracji w webePartners potwierdzasz regulamin i niczego nie podpisujesz! Po prostu zakładasz konto i rozpoczynasz promocję wybranych programów partnerskich!

Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja w przypadku osób niepełnoletnich. Z punktu widzenia prawa, osoby takie nie mają zdolności do czynności prawnych, czyli nie mogą samodzielnie podpisywać umów, które mają na celu osiąganie korzyści materialnych – tym samym nie mogą wystawiać rachunków. Sama rejestracja w sieci afiliacyjnej i dołączenie do programu partnerskiego nie wymaga jeszcze zgody rodzica lub opiekuna prawnego, ale wypłata środków odbywa się na podstawie rachunku/faktury, których osoba niepełnoletnia nie może jeszcze samodzielnie wystawić. W momencie wypłacania zarobionych środków, to rodzic lub opiekun prawny wystawia rachunek/fakturę na swoje dane i wskazuje rachunek bankowy, na który mają zostać przelane zarobione środki.

Afiliacja – czy od razu trzeba działać aktywnie?

Nie! Tylko od Ciebie zależy na ile zaangażujesz się w promocje wybranych programów, a stosunek między Tobą a naszą siecią afiliacyjną jest partnerski. My tworzymy system, znajdujemy firmy, które możesz polecać i dbamy o rozliczenia. W zamian będziemy otrzymywała część wynagrodzenia od twojego skutecznego polecenia. Nasza prowizja jest pobierana dopiero wtedy, gdy sam zarobisz, dlatego nie ma mowy o żadnych finansowych zobowiązaniach.

Jak sprawdzić czy ktoś dokonał zakupu dzięki mojemu poleceniu afiliacyjnemu?

Generując link afiliacyjny w naszym systemie, otrzymasz unikalny adres, dzięki któremu możemy śledzić od kogo pochodzi dana transakcja. Gdy ktoś skorzysta z Twojego polecenia, będzie to widoczne w systemie. Aby wygenerować własny link afiliacyjny wystarczy po zalogowaniu do konta w webePartners skorzystać z generatora linków afiliacyjnych i trzema (3) kliknięciami wygenerować  link  do wybranego sklepu, spośród prawie 400 dostępnych w serwisie.

generator linków afiliacyjnych

 

Czy otrzymam prowizję afiliacyjną,  jeśli ktoś kliknie w link, ale nie doprowadzi transakcji do końca?

Zdajemy sobie sprawę, że wielu klientów nie decyduje się na zakup od razu. Często jest to kwestia kilku dni czy nawet tygodni. Z tego powodu w ustawieniach przeglądarki (w tzw. cookies) potencjalnego klienta zapisuje się informacja, że przekierował go Twój unikalny link. Ustawienia te, dzięki systemowi śledzenia sprzedaży sieci afiliacyjnej, są zapisywane na okres minimum 30 dni. Oznacza to, że jeśli klient, który klinknął w Twój link afiliacyjny, wróci do sklepu w tym okresie i dokona jakiegokolwiek zakupu, Tobie nadal zostanie przypisana prowizja od tej sprzedazy.

Czy transakcja afiliacyjna zostanie zliczona, jeśli ktoś rozpoczął zakupy na smarfonie, a sfinalizował na komputerze?

Tak, dzięki rozbudowanemu systemowi śledzenia sprzedaży, system afiliacyjny zliczy prowizję na konto wydawcy, nawet jeśli, proces zakupowy będzie rozłożony na różne urządzenia.

Czy sam mogę robić zakupy ze swoich linków afiliacyjnych?

Oczywiście, w ten sposób możesz zaoszczędzić, odzyskując część kwoty w prowizji.

Afiliacja – współpraca z siecią afiliacyjną czy bezpośrednio z reklamodawcą?

Aby działać w afiliacji nie musisz dołączać do sieci afiliacyjnej. Wielu reklamodawców oferuje programy partnerskie bezpośrednio na własnych stronach internetowych. Zasada współpracy jest dokładnie taka sama, jak w przypadku, gdy współpracujesz z tym samym reklamodawcą poprzez sieć afiliacyjną.  Dlaczego więc warto dołączyć do sieci afiliacyjnej? Oto kilka powodów:

  • masz dostęp do setek programów partnerskich w jednym miejscu, znanych marek i niszowych sklepów internetowych
  • otrzymujesz informacje o nowych programach partnerskich z twojej branży
  • masz dostęp do intuicyjnych narzędzi afiliacyjnych: linków afiliacyjnych, widżetów, banerów i plików xml
  • otrzymujesz informacje o akcjach specjalnych, obniżkach i kodach rabatowych udostępnianych przez reklamodawców
  • masz dostęp do szczegółowych statystyk, co pozwala Ci analizować i optymalizować swoje działania
  • wsparcie affiliate managera, który zawsze chętnie pomoże Ci w ustawianiu kampanii lub podpowie co, gdzie i kiedy najlepiej promować
  • masz  wszystko w jednym miejscu: dostęp do kampanii, darmowych narzędzi afiliacyjnych statystyk i rozliczeń

Afiliacja – jak sprawdzać efekty działań jako wydawca?

Zawsze, po zalogowaniu do panelu wydawcy, masz dostęp do szczegółowych, aktualizowanych  w czasie rzeczywistym, danych statystycznych swoich działań. Z udostępnianych danych dowiesz się: ile osób kliknęło w kreacje reklamowe w danym przedziale czasowym, które kreacje są najczęściej klikalne i jak przekłada się to na konwersję (czyli ile osób klikających w reklamę dokonało określonej akcji). Sprawdzisz, jakie produkty twoi odbiorcy kupują najczęściej, o jakiej porze dnia lub nocy. Sprawdzisz również które powierzchnie reklamowe przekładają się na największe zaangażowanie, a co za tym idzie na największe korzyści w postaci prowizji.  Jeśli którekolwiek z danych budzą twoje zastrzeżenia, w każdej chwili możesz skontaktować się z affiliate managerem w sieci afiliacyjnej, aby wszystko wyjaśnić i rozwiać wątpliwości.

afiliacja co to środki wydawcy zgromadzone na w webe

Przykładowe podsumowanie wygenerowanych prowizji w panelu wydawcy webePartners.

Czy naliczone prowizje afiliacyjne mogą zostać cofnięte?

Zaglądasz na swoje konto i widzisz, że dokonano kilku zamówień i naliczono ci prowizję. Jeśli jednak te zamówienia nie zostaną przez klientów opłacone lub odebrane (przy np. płatności za odbiorem), albo klient dokona zwrotu to prowizja może zostać oznaczona jako „odrzucona”. Reklamodawca ma do tego prawo, zgodnie z sadami rozliczania w model Cost Per Sale , gdzie wypłaca prowizje za zamówienia zrealizowane. Ale jeśli jesteś dla niego wartościowym wydawcą, to nawet w przypadku finalnie niezrealizowanego zamówienia, reklamodawca zaakceptuje prowzję do wypłaty. Dlatego warto dbać o wartosciowy content i rzetelną pracę na konto reklamodawcy.

Jak dokonać wypłaty zgromadzonych prowizji?

To bardzo proste! W webePartners minimalna suma do wypłaty to kwota 100 złotych. Zanim wystawisz nam pierwszy rachunek, pamiętaj o uzupełnieniu wszystkich danych w systemie. 🙂 Przed pierwszą wypłatą będziesz też musiał skontaktować się z nami w celu aktywowania konta.

Afiliacja – czy muszę wystawić fakturę VAT?

Absolutnie nie! Wystawienie faktury to tylko jedna z dwóch opcji. Pierwszą jest wystawienie rachunku. Jesli więc nie prowadzisz działalnosci gospodarczej z łatwością wygenerujesz rachunek w naszym systemie, na podstawie którego przelejemy Ci zarobione środki.

W jaki sposób mogę rozliczyć się z urzędem skarbowym z przychodów w afiliacji?

Przychody z afiliacji, jeśli nie prowadzimy działalności gospodarczej, możemy rozliczać na zasadach ogólnych, czyli płacimy 18% podatku od dochodu dopiero po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku, która wynosi obecnie niecałe 3100 zł (pamiętaj, że kwota ta, ciągle ulega zmianom). Można też rozliczać się tzw. ryczałtem, gdzie płacimy 8,5% od przychodu.

Afiliacja – jak rozliczać przychody z Urzędem Skarbowym?

ZASADY OGÓLNE – podatek dochodowy 18%:

Na etapie podejmowania współpracy i wypłacania pierwszych prowizji nie musisz zgłaszać tego do Urzędu Skarbowego. Natomiast masz obowiązek raz w roku rozliczyć się ze swoich wszystkich przychodów. Podatek odprowadza się, jeśli przekroczono kwotę wolną od podatku. Ewentualny podatek opłacasz Ty, nie sieć afiliacyjna.

Załóżmy, że kwota wolna od podatku wynosi 3091,00 zł.

Przykład 1 – bez podatku:

Wydawca w 2017 r. zarobił w naszej sieci 3091 zł (lub mniej) oraz nie ma innych przychodów, czyli nigdzie nie pracuje i nie wykonywał żadnych innych płatnych usług. Wówczas do końca kwietnia 2018 roku składa w Urzędzie Skarbowym wypełniony formularz PIT 36 lub PIT 37, gdzie w rubryce „inne” określa przychody z „wynajmu powierzchni reklamowej” w wysokości 3090,00 zł (lub odpowiednio mniejsze). Wydawca nie zapłaci wówczas żadnego podatku dochodowego, ponieważ nie przekroczył kwoty wolnej od podatku.

Przykład 2 – z podatkiem dochodowym

Wydawca w roku 2017 zarobił na afiliacji 5000,00 zł  i nie miał żadnych innych przychodów, czyli nigdzie nie pracuje i nie wykonywał żadnych innych płatnych usług. Składa on w Urzędzie Skarbowym wypełniony formularz PIT 36 lub PIT 37, gdzie w rubryce „inne” określa przychody z „wynajmu powierzchni reklamowej” w wysokości 5000,00 zł. W tym przypadku wydawca zapłaci

18% podatku dochodowego od kwoty przychodu, pomniejszonej o kwotę wolną od podatku, czyli od kwoty 1910,00 zł. Kwota podatku dochodowego wyniesie 343,80 zł.

RYCZAŁT – podatek od przychodu 8,5%

Przychody w afiliacji uzyskuje się w ramach wynajmu swojej powierzchni reklamowej, więc tak jak w przypadku innych rodzajów wynajmu, możemy rozliczać te przychody w formie ryczałtu. W momencie, gdy wydawca zdecyduje się na rozliczanie ryczałtem, musi zgłosić ten fakt w Urzędzie Skarbowym – nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu. Następnie należy co miesiąc odprowadzać podatek w wysokości 8,5% od wysokości przychodów uzyskanych w ramach działalności afiliacyjnej.

Pamiętaj, że warto skontaktować się z Twoim lokalnym urzędem skarbowym w celu uzyskania dokładnych informacji.

Afiliacja – dlaczego warto spróbować?

Teraz, kiedy już wiesz jak to wszystko działa i nie musisz wpisywać w wyszukiwarkę hasła afiliacja co to?, możesz zacząć swoją przygodę z zarabianiem online! Dlaczego warto postawić właśnie na afiliację? Przede wszystkim, przystępując do sieci afiliacyjnej nie ryzykujesz zupełnie niczym! Nie jesteś do niczego zobowiązany, ale dzięki bogatej ofercie programów partnerskich z pewnością znajdziesz produkty, które zechcesz polecać. Poza tym, żywotność linków afiliacyjnych jest bardzo długa i mogą one samoczynnie zarabiać na Twoją prowizję.

Mamy nadzieję, że rozjaśniliśmy Ci kilka kwestii! Zarejestruj się już dziś i rozpocznij swoją przygodę z afiliacją!

 

afiliacja co to

 

Absolwent dziennikarstwa, pasjonat literatury, teatru i muzyki rockowej. Praktycznie nie rozstaje się z klawiaturą, czy to w biurze, czy w domu. W webePartners opiekuje się wydawcami, dba aby ich współpraca z reklamodawcami na każdym etapie przebiegała sprawnie i efektywnie . W zespole webe znany z przygotowywania mocnej i pysznej kawy.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić artykuł!

Średnia ocena / 5. Oddanych głosów:


Data publikacji: 17.07.2019