Zarabianie na YouTube – jak monetyzować nawet niewielki ruch
Data aktualizacji: 22.02.2024
Już nie trzeba nikogo przekonywać, że zarabianie na YouTube jest możliwe, a co więcej, można zarobić dużo. Wielu najmłodszych użytkowników Internetu marzy o karierze YouTubera. I trudno się temu dziwić.
Zarabianie na YouTube – wymagania YouTube
Zarobki na YouTube zależą od wielu czynników, ale dwa podstawowe to ilość subskrybentów i ich zaangażowanie. Najbardziej popularnym sposobem zarabianie wśród YouTuberów jest program partnerski YouTube. Jednak zrealizowanie wszystkich wymagań przez program partnerski YouTube, może być dość trudne dla początkującego YouTubera. Ilość materiału, jaką należy opublikować, aby osiągnąć wymagane 1000 subskrybentów i 4000 godzin czasu oglądania swoich filmów wymaga dużo pracy, a przede wszystkim czasu. Zarabianie na AdSense w ramach programu partnerskiego YouTube czy bezpośrednio w sieci AdSense, to również kwestia wielkości zasięgów, jakie osiągają opublikowane filmy.
Zarabianie na YouTube – czy można zarobić na małym kanale?
Internet zmienia się nieustannie, a kierunek zmian nadają jego użytkownicy. Ogromna ilość informacji, jaką musi dziennie przetworzyć przeciętny użytkownik oraz zalew „fake newsów” powodują spadek zaufania do dużych serwisów. Już nie giganci internetu mają wpływ na decyzje zakupowe i inne działania internautów. Największym zaufaniem cieszą się teraz niszowe serwisy tematyczne i influencerzy, którzy są ekspertami w swoich dziedzinach.
Powstaje bardzo dużo niewielkich serwisów, kanałów YouTube czy blogów, które przyciągają mniejsze, ale za to bardzo zaangażowane społeczności. Dzięki wartościowym treściom, jakie dostarczają zyskują stałe grupy odbiorców. Dla tego typu serwisów najlepszym sposobem monetyzacji jest afiliacja.
Zarabianie na programach afiliacyjnych jest bardzo proste. YouTuber, czyli wydawca afiliacyjny, poleca wybrane produkty z programów partnerskich w swoich filmach. Następnie zamieszcza linki afiliacyjne do polecanych produktów w opisie filmu. Od każdej transakcji, która zostanie zrealizowana przez użytkownika po przejściu z linku afiliacyjnego, YouTuber otrzymuje z góry określoną prowizję od sprzedaży.
Działanie w programach afiliacyjnych daje dużą dowolność każdemu YouTuberowi, sam decyduje co i dlaczego poleca. Może otwarcie zachęcać do kupna wybranych produktów, podkreślając, że każdy zakup zaowocuje prowizją dla niego. Może również polecać produkty bardzo subtelnie, wskazując jedynie ich atuty, bez bezpośredniego nakłaniania do zakupu.
Listę dostępnych programów partnerskich w sieci webePartners znajdziesz TUTAJ
Zarabianie na YouTube – linki afiliacyjne to najszybszy sposób na monetyzację nawet małego ruchu
Na YouTube mamy sporo możliwości afiliacyjnych, dlatego zarabianie na YouTube jest w zasięgu kanału o niewielkich zasięgach. Pod YouTubowymi filmami możemy do woli dodawać klikalne linki afiliacyjne, które mogą odnosić bezpośrednio do sklepu z produktami, które były przedstawione luz zrecenzowane w filmie. Mogą to być ubrania, kosmetyki, książki, gry, gadżety etc. Każdy widz może bez problemu przejść do strony zakupu poprzez link afiliacyjny umieszczony w opisie filmu.
W opisie filmu na YouTube nie ma ograniczeń co do ilości linków afiliacyjnych, jakie możemy tam zamieścić. Dlatego warto to wykorzystać i podlinkować każdy produkt z dokładnym opisem. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na sposób opisywania produktów. Dużo skuteczniej podziała opis:
Książkę Dana Browna „Początek”, możesz kupić w Taniej Książce.
niż:
Link do książki: https://goo.gl/VmoVhL
Warto o tym pamiętać zwłaszcza gdy na filmie pojawia się wiele produktów z jednej kategorii.
Odbiorcy na YouTubie są coraz bardziej przyzwyczajeni do rekomendacji, jakie udzielają im ich ulubieni YouTuberzy. Dlatego nawet bez większego zachęcania przeszukują opisy filmów, aby odnaleźć linki do interesujących ich produktów. Pamiętajmy, że dzięki temu oszczędzą oni swój czas i nie muszą już samodzielnie przeszukiwać internetu w poszukiwaniu konkretnego produktu. Przechodząc szybko do produktu w sklepie, od razu widzą jego cenę, co jest dodatkowym ułatwienie i przyśpiesza decyzję o ewentualnym zakupie.
Dlatego na współpracy afiliacyjnej nie ma przegranych, każdy na niej korzysta:
- WYDAWCA (w tym przypadku YouTuber), który otrzymuje prowizję za sprzedaż
- UŻYTKOWNIK INTERNETU, który szybko odnajduje zarekomendowany przez zaufanego YouTubera produkt
- REKLAMODAWCA (sklep internetowy), który dzięki rekomendacji sprzedaje więcej.
Zarabianie na YouTube – atuty współpracy z siecią afiliacyjną
Sieć afiliacyjna umożliwia wydawcom współpracę z reklamodawcami i markami, dostarcza niezbędne zaplecze techniczne i dba o długofalową współpracę zaangażowanych stron. Dzięki temu wydawca, czyli YouTuber, może skupić się na swojej twórczości i nie musi tracić czasu ani energii na sprawy formalne związane z podejmowaniem współpracy. Duża liczba reklamodawców w jednym miejscu i ogromny wybór produktów, na których można zarabiać, sprawiają, że sieć afiliacyjna jest dobrym rozwiązaniem na każdym etapie tworzenia własnego kanału. Sieć afiliacyjna udostępnia również wydawcom szereg narzędzi afiliacyjnych, dzięki którym użytkownicy chętniej klikają w kreacje reklamowe i korzystają z poleceń YouTuberów.
- brak formalności we współpracy z markami, wystarczy rejestracja w sieci jako wydawca
- działasz niezależnie, samodzielnie i zgodnie ze swoją estetyką
- polecasz tylko produkty i usługi, które chcesz
- masz dostęp do ogromnej bazy reklamodawców z podziałem na kategorie produktów, jakie oferują
- możesz wybrać najlepsze produkty z bazy ponad 3 milionów produktów
- nieodpłatnie korzystasz z narzędzi afiliacyjnych wspomagających sprzedaż
- codziennie masz dostęp do zniżek i kodów rabatowych
- możesz zakończyć współprace w każdym momencie bez podawania przyczyny
Zarabianie na YouTube – jak zostać wydawcą
Aby zostać wirtualnym wydawcą, nie trzeba ponosić żadnych kosztów. Rejestracja jako wydawca w sieci afiliacyjnej jest darmowa (była i będzie), tak samo jak dostęp do wszystkich narzędzi promocyjnych i pełnej funkcjonalności platformy afiliacyjnej.
Zarabianie na YouTube – bezpłatny dostęp do programów i narzędzi afiliacyjnych
Dlaczego wydawca nie musi ponosić żadnych kosztów, aby móc od razu zacząć zarabiać na programach partnerskich? Bo najistotniejsze dla reklamodawców i sieci afiliacyjnej jest to, aby współpracować z wydawcami długofalowo. Obarczanie wydawców kosztami dołączenia do programów partnerskich i korzystania z narzędzi afiliacyjnych spowodowałoby, że większość YouTuberów nie przystąpiłoby do współpracy w ogóle. A zadaniem sieci afiliacyjnej jest przecież umożliwianie wydawcom zarabiania na polecaniu i pozytywne wpływanie na rozwój współpracy z reklamodawcami. Sieć afiliacyjna tak samo jak i wydawca, zarabia wyłącznie prowizyjnie od sprzedaży. Jeśli nie zarabia wydawca, nie zarabia również sieć afiliacyjna.
Zarabianie na YouTube – dobre praktyki
Afiliacja daje duże możliwości wplatania treści sponsorowanych w treściach typowo contentowych. Jest to również świetny i mało inwazyjny sposób na przetestowanie reakcji własnej społeczności na fakt, że zaczynamy na blogu zarabiać.
Zaksiążkowane to kanał YouTube, prowadzony przez dwie siostry: Tolę oraz starszą o 8 lat Zuzannę. Obie bardzo kochają książki, a na kanale dzielą się swoją pasją z innymi. Regularnie opowiadają o swoich ulubionych książkach i inspirują innych do czytania.
Tak mówią o sobie:
Jesteśmy siostrami, zakochanymi po uszy w książkach, odkrywaniu nowych pysznych kawałków literatury. Prowadzimy razem kanał na YouTube, ponieważ chcemy inspirować, zachęcać do czytania, a dzięki temu, że jesteśmy dwie – możemy trafić zarówno do młodszego, jak i starszego czytelnika, ale przede wszystkim spełniamy swoją pasję! [źródło: MBP w Opolu].
Na YouTube nie ma ograniczeń co do ilości linków afiliacyjnych, jakie możemy zamieścić w opisie filmu. Dlatego warto to wykorzystać i podlinkować każdy produkt, który polecamy na filmie. Można również, podobnie jak robią to Tola i Zuza z kanału „Zaksiążkowane”, dodać jeden link afiliacyjny, do strony głównej sklepu. Dziewczyny opowiadają o przeróżnych książkach, które są bardzo często dostępne w księgarni Tania Książka.pl. Każdy, kto przejdzie z ich linku afiliacyjnego do księgarni i dokona zakupu dowolnej książki ( lub innej rzeczy), sprawi, ze dziewczyny otrzymają od zakupów prowizję.
Tryfonka Maluje to kanał prowadzony przez Marzenę Tryfon, która jest makijażystką. Na swoim kanale YouTube szczerze opowiada o testowanych produktach, oraz radzi widzom jak pielęgnować cerę i robić piękne makijaże również w tym ciut dojrzalszym wieku 🙂 Zależy jej na budowaniu relacji z widzami, aby kobiety uwierzyły w siebie, by uwierzyły, że w każdym wieku można wyglądać pięknie i cudownie czuć się ze sobą.
Robert Nawrowski od kilku lat prowadzi kanał związany z nowym i technologiami. Duża część kanału poświęcona jest testowaniu i dokładnemu omawianiu najnowszych smartfonów.
W niemal każdym opisie filmu, który jest recenzją produktu, znajdziecie wiele linków afiliacyjnych. Użytkownik nie tylko otrzymuje od Roberta kompleksowe podsumowanie produktu, ale także jego cenę i sprawdzone miejsce w sieci, gdzie można produkt kupić.
Robert zawsze informuje swoich widzów, że linki mogą być afiliacyjne i tłumaczy dlaczego:
Część linków umieszczonych w opisie, może być tzw. afiliacyjnych, co oznacza, że przenoszą do strony konkretnego sklepu (oferty). Dzięki temu macie linki z cenami, które są zawsze aktualne, a ja za sprzedaż z takiego kliknięcia otrzymuje małą prowizję. Wszystkie linki są umieszczane w dobrej wierze z należytą starannością. Jeżeli coś nie działa, jak powinno przepraszam i proszę o informację.
Zarabianie na YouTube – jeszcze kilka możliwości
Opis konkretnego filmu to nie jedyne miejsce na YouTube, gdzie możemy wykorzystać link afiliacyjny. Zostaje nam jeszcze miejsce na belce przy zdjęciu w tle:
Możemy również dodać go do opisu w naszego profilu, jednak w tym przypadku, niestety nie w formie klikalnej.
Zarabianie na YouTube – program partnerski YouTube
Jak już wspominałam, popularnym sposobem zarabianie na YouTube wśród właścicieli większych kanałów YouTube jest dołączenie do programu partnerskiego YouTube. Program partnerski YouTube daje twórcom dostęp do większej liczby zasobów i funkcji YouTube, a przede wszystkim daje możliwość zarabiania na swoim kanale. Jednak aby dostać się do programu YouTube, trzeba przejść przez weryfikację swojego kanału i jednocześnie należy spełnić szereg wymagań.
Jednym z najważniejszych i jednocześnie najtrudniejszych wymogów jest posiadania co najmniej 1000 subskrybentów i uzyskanie 4000 godzin czasu oglądania swoich filmów na publicznych stronach. Osiągnięcie takich progów jest świadectwem dla YouTube, że masz wystarczająco dużo treści, która zadecyduje, czy kanał jest zgodny ze wszystkimi wytycznymi programu partnerskiego YouTube i czy może on zostać do niego zakwalifikowany.
Jeśli posiadasz minimalny zasięg i ilość wyświetleń swoich filmów, to pamiętaj, aby stworzyć konto AdSense połączone ze swoim kanałem YouTube. Jest to niezbędne, aby zarabianie na YouTube było możliwe.
Zarabianie na YouTube – wymagania programu partnerskiego YouTube
- Musisz przestrzegać zasad programu partnerskiego YouTube.
- Musisz mieszkać w kraju lub regionie, w którym jest dostępny program partnerski YouTube.
- Musisz uzyskać ponad 4000 godzin czasu oglądania na stronach publicznych w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
- Musisz mieć ponad 1000 subskrybentów.
- Musisz mieć konto AdSense połączone z Twoim kanałem.
WAŻNE: Pamiętaj, że sporo czasu zajmuje weryfikacja konta zgłoszonego do programu partnerskiego YouTube. Standardowy czas oczekiwania na akceptację do programu to minimum miesiąc, który z powodu ogromnej ilości zgłoszeń, może być nawet dłuższy
Zarabianie na YouTube – reklama Google AdSense?
Google AdSense to platforma reklamowa Google, wyświetlający na stronach www reklamy kontekstowe w postaci tekstów, bannerów oraz wideo. Narzędzie jest dostępne dla wszystkich i bardzo łatwe w implementacji na stronie. Reklamy AdSense dają możliwość zarabiania na YouTube, bez konieczności poszukiwania reklamodawców na własną rękę, ponieważ system ten dostarcza ich nieprzerwanie. Google AsSense to oczywiście nie tylko platforma dla YouTuberów, ale również blogerów i innych serwisów internetowych.
Jak większość rozwiązań reklamowych, zarabianie na AdSense również ma swoje minusy i ograniczenia. Przede wszystkim reklamy AdSense nie wyświetlają się przy włączonym AdBlocku, a jak wiadomo, w Polsce z AdBlocka korzysta już prawie co drugi internauta. Tak więc połowa z użytkowników nie zobaczy reklamy, którą zamieszczą wydawcy poprzez system AdSense. Wysokość zarobków zależy od wielkości ruchu na stronie, dlatego witryny z tematów niszowych, nie mają szans na wysokie zarobki w sieci AdSense. Dlatego nie jest to dobry sposób zarabiania na małych kanałach YouTube czy niszowych serwisach i blogach, które nie posiadają dużych zasięgów, ale mogą pochwalić się wierną i zaangażowaną społecznością.