Jak założyć bloga na WordPressie? Sprawdź, ile to kosztuje
Data aktualizacji: 18.07.2023
WordPress to najpopularniejsza platforma blogowa na świecie. Czas, jaki potrzebujesz, żeby założyć na niej bloga, to mniej niż godzina. Wystarczy, że posiadasz podstawowe umiejętności związane z obsługą komputera, by pisać artykuły o swoich zainteresowaniach, przemyśleniach i dzielić się nimi w internecie. Z tego wpisu dowiesz się, jak założyć bloga i jaki jest koszt jego prowadzenia.
Jak założyć bloga – pierwsza rzecz, o której musisz wiedzieć
Zanim dowiesz się, jak założyć bloga na WordPressie i jakie narzędzia są do tego niezbędne, jest jedna rzecz, o której muszę Cię poinformować. Nadal funkcjonuje przekonanie, że aby tworzyć treści na bloga, trzeba być wybitnym pisarzem. A to nic bardziej mylnego!
Do blogowania nie potrzebujesz mistrzowskich umiejętności pisarskich czy dziennikarskich. Większość ludzi czyta wpisy blogowe, żeby dowiedzieć się czegoś nowego lub dla czystej rozrywki. Blogerzy dzielą się swoimi przemyśleniami, przeżyciami i dlatego zazwyczaj piszą w bardzo nieformalnym i konwersacyjnym stylu. Więcej o blogosferze dowiesz się z Blogosfera- najbardziej wpływowa społeczność wydawców.
Ale o czym mam pisać?
Wybór tematu bloga może wydawać Ci się trudny. Albo masz mnóstwo pomysłów na bloga, ale nie wiesz, który wybrać. Albo wręcz przeciwnie – nie wiesz, od czego zacząć, bo wydaje Ci się, że już wszystkie tematy zostały wyczerpane.
Poświęć chwilkę, żeby zastanowić się, o czym lubisz opowiadać najbardziej i jaki cel ma spełniać Twój blog. Najłatwiej pisać o rzeczach, którymi się interesujesz. Jeśli posiadasz specjalistyczną wiedzę z jakiegoś zakresu – dziel się nią! Uwielbiasz podróżować – opisuj swoje wyprawy. Twoją pasją jest motoryzacja – twórz posty o nowinkach motoryzacyjnych. Masz sklep internetowy, fanpage’a na Facebooku czy kanału na YouTube – stwórz bloga jako dodatkowe medium komunikacji z czytelnikami.
Możliwości jest mnóstwo. Stwórz listę swoich pasji i zainteresowań. Zastanów się, co lubisz robić najbardziej, co Cię ciekawi i lubisz poświęcać temu swój czas. Zobaczysz, że pisanie o swojej pasji sprawia dużo frajdy i jest o wiele łatwiejsze.
Jak założyć bloga na WordPressie – krok nr #1
Wymyśl nazwę dla swojego bloga
Tematyka bloga jest już ustalona. Wobec tego czas znaleźć odpowiednią nazwę dla Twojej strony. Wybór nazwy bloga wymaga trochę kreatywności, ale powodów, dla których warto poświęcić więcej czasu na jej wymyślenie, jest całkiem sporo. Postaraj się, żeby nazwa wskazywała na tematykę bloga. Dzięki temu Twoi potencjalni czytelnicy szybciej zorientują się, o czym jest Twój blog.
Ok. Mam już nazwę, więc czas na…
Jak założyć bloga na WordPressie – krok nr #2
Wybierz domenę dla swojego bloga
Domena to adres internetowy Twojego bloga. Składa się z nazwy i rozszerzenia. Dla naszej strony – webepartners.pl, webepartners to nazwa domeny, a .pl to jej rozszerzenie. Dostępność wybranej przez Ciebie domeny sprawdzisz w wyszukiwarce domen. Może się okazać, że wybrana przez Ciebie nazwa domeny pasująca do nazwy Twojego bloga jest już zarejestrowana. Masz wtedy kilka możliwości do wyboru:
- Sprawdź inne rozszerzenie domeny. Rozszerzenia .pl lub .com są najbardziej popularne. Jeśli zależy Ci na nazwie, możesz skorzystać z innych rozszerzeń tj. .com.pl, .net czy .org.
- Dodaj słowo przed lub po nazwie bloga. Załóżmy, że nazwa Twojego bloga to – Tanie Podróże, a nazwa domeny taniepodroze.pl jest już zajęta. Dodaj moje przed nazwą bloga i sprawdź, czy domena mojetaniepodroze.pl jest dostępna.
- Dodaj myślnik pomiędzy słowami. Jeśli nazwa Twojego bloga jest wieloczłonowa, rozbij słowa myślnikami, np. tanie-podroze.pl. Jest to jedyny znak interpunkcyjny, który możesz wykorzystać w nazwie domeny.
Po dokonaniu wyboru domeny i jej rozszerzenia trzeba ją zarejestrować, czyli po prostu kupić. Cena domeny internetowej zależy od popularności rozszerzenia. Za pierwszy rok zapłacisz od 1 zł do kilkudziesięciu złotych.
Jak założyć bloga na WordPressie – krok nr #3
Poszukaj dobrego hostingu
Dobry hosting sprawi, że Twoja strona będzie ładować się szybko i działać sprawnie. Hosting jest bardzo ważny dla Twojej strony internetowej, ale czym w zasadzie jest?
Wyobraź sobie, że blog to Twój dom, wówczas domena to adres Twojej bloga, a hosting to „działka”, na której stoi. „Działką” może być Twój osobisty komputer, bo w hostingu chodzi o udostępnienie miejsca i zasobów. Niestety, jeśli wyłączysz komputer, strona z Twoim blogiem przestanie działać.
Dlatego chcąc mieć działającą non stop stronę internetową, musisz umieścić ją na komputerze, który będzie włączony całą dobę. Taki komputer to serwer, a wynajmowanie miejsca na serwerze to właśnie usługa hostingu.
Oferty hostingowe różnią się od siebie ceną, ale również parametrami serwera. Do najważniejszych parametrów zalicza się uptime, czyli czas niezawodnego działania, a także transfer i dostępną przestrzeń dyskową. Ceny najtańszych hostingów zaczynają się od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie. Więcej szczegółowych informacji na temat hostingu, znajdziesz we wpisie: Jak wybrać dobry hosting i nie przepłacać za serwer?
Jak założyć bloga na WordPressie – krok nr #4
WordPress.com czy WordPress.org?
Gdy już zdecydujesz, że uruchamiasz bloga na WordPressie, to tak naprawdę masz jeszcze wybór pomiędzy dwoma platformami: WordPress.com i WordPress.org. Zasadniczą różnicą między nimi jest to, że WordPress.com nie wymaga od Ciebie posiadania własnej domeny i hostingu. Omijasz tym samym krok #2 i #3. Po prostu zakładasz konto, wybierasz motyw i rozpoczynasz blogowanie.
Prowadzenie bloga na WordPress.com jest bezpłatne, ale ma przez to pewne ograniczenia. Adres Twojego bloga będzie wyglądał tak: nazwabloga.wordpress.com. Jest możliwość wykupienia domeny pod WordPress.com, ale jest to opcja dodatkowo płatna. Jeśli nie wykupisz planu premium, to pozbawisz się możliwości instalowania nowych wtyczek, swoich motywów, a na Twojej stronie będą pojawiać się reklamy. Co więcej, nie możesz zarabiać na swojej stronie poprzez linki afiliacyjne, widżety czy banery.
WordPress.com, oprócz ograniczonej bezpłatnej wersji, oferuje jeszcze 4 plany z dodatkowymi funkcjami:
- Personal – od 14 zł/miesiąc,
- Premium – rekomendowany dla freelancerów, od 33 zł/miesiąc,
- Business – dla małych biznesów, od 96 zł/miesiąc,
- eCommerce – najlepszy dla sklepów internetowych, od 172 zł/miesiąc.
Natomiast WordPress.org możesz użyć do własnej strony internetowej za darmo. Jedyne, co musisz zrobić to wykonać wcześniejsze kroki, czyli wybór nazwy oraz kupno domeny i hostingu. System WordPress.org jest łatwy w użyciu i daje dostęp do wielu bezpłatnych wtyczek i motywów. Edytujesz je według własnego uznania. Strona jest Twoją własnością i masz pełną swobodę w tworzeniu treści, na których możesz zarabiać. Co więcej, WordPress.org umożliwia integrację z dowolną inną stroną, np. z Google Analytics, która śledzi odwiedziny, konwersje czy szybkość witryny i dostarcza ważne informacje na temat danej strony.
Na zainstalowanie WordPress.org będziesz potrzebował trochę czasu. Wybierając hosting, który jest dopasowany do WordPress, możesz skorzystać z opcji Auto Installer i uruchomić stronę w zaledwie kilka minut! Można też zrobić to manualnie, o czym przeczytasz w artykule Jak zainstalować WordPressa? Poradnik krok po kroku.
Podsumowując ten podpunkt: chcesz sprawdzić, czy spodoba Ci się blogowanie? Wybierz WordPrees.com. Chcesz założyć bloga w celach zarobkowych? Skorzystaj z WordPress.org.
A jeśli udało Ci się zainstalować WordPressa, to możesz już śmiało powiedzieć, że wiesz jak założyć bloga, bo ostatni krok to już tylko logowanie i personalizacja Twojego bloga.
Jak założyć bloga na WordPressie – krok nr #5
Zaloguj się i bloguj!
Jeśli przeprowadziłeś instalację WordPressa prawidłowo, to wystarczy zalogować się do panelu, żeby zacząć działania na swoim blogu. Przejdź do ekranu logowania, wpisując w okno przeglądarki adres:
www.nazwatwojegobloga.pl/wp-login.php
Zostaniesz poproszony o wpisanie nazwy użytkownika (adres e-mail) i hasła, które były przez Ciebie podawane podczas rejestracji. Jeśli zapomniałeś, jakie hasło ustawiłeś – nie przejmuj się. Kliknij w link Nie pamiętam hasła, a instrukcja resetowania hasła pojawi się w Twojej skrzynce e-mail.
Jak założyć bloga – personalizacja witryny
Po zalogowaniu się masz już możliwość personalizacji swojego bloga i utworzenia pierwszego wpisu. Zapoznaj się z kokpitem użytkownika, przeglądnij Menu z wszystkimi funkcjami i spersonalizuj wygląd Twojego bloga. Katalog darmowych motywów WordPressa jest bardzo obszerny, ale możesz też skorzystać z płatnych motywów premium. Zmiany motywu możesz dokonać w każdej chwili, więc testuj i znajdź szablon najlepiej dopasowany do Twojego stylu.
Jak założyć bloga – pierwszy wpis
Tworzenie pierwszego wpisu zacznij od wejścia w zakładkę Wpisy. Twoim oczom ukaże się domyślny post Witaj świecie. Oczywiście nie jest Ci on potrzebny, więc możesz go usunąć. Utwórz teraz własny wpis i rozpocznij pisanie poprzez kliknięcie Dodaj nowy.
Przejdziesz wówczas do trybu edytora postów, gdzie uzupełniasz tytuł i treść wpisu, możesz też dodać obrazki, linki, zdjęcia. Gdy skończysz edycję i decydujesz, że wpis jest gotowy, klikasz Opublikuj. Jeśli klikniesz Zobacz wpis/Podejrzyj/Podgląd, wyjdziesz z edytora wpisu i zobaczysz, jak wygląda Twój pierwszy wpisu na blogu.
Jak założyć bloga – ile to kosztuje?
Wiesz już jak założyć bloga, ale ile pieniędzy musisz przeznaczyć na jego uruchomienie i utrzymanie?
Domena – od kilku do kilkudziesięciu złotych rocznie
Za pierwszy rok możesz zapłacić od 1 zł do kilkudziesięciu złotych w zależności od popularności rozszerzenia domeny. Przedłużenie użytkowania domeny na kolejny rok może kosztować już więcej niż 100zł.
Hosting – kilkadziesiąt złotych rocznie
Najmniej za hosting możesz zapłacić nawet kilka złotych miesięcznie w zależności od planu, jaki wybierzesz. Im dłuższy okres subskrypcji, tym tańszy hosting. Na hosting niewielkiej strony internetowej, takiej jak blog na WordPress, przeznaczysz ok. 100 zł rocznie.
WordPress.org – nic, jeśli korzystasz z bezpłatnych narzędzi
Decydując się na korzystanie z platformy WordPress.org nie narażasz się na kolejne koszty związane z prowadzeniem bloga. Chyba, że będziesz korzystać z płatnych motywów i wtyczek. Trzeba jednak przyznać, że jeśli tworzysz blog na własny użytek, to zestaw bezpłatnych narzędzi WordPress w zupełności Ci wystarczy.
Jak założyć bloga – podsumowanie kosztów
Jedynym stałym kosztem prowadzenia bloga na WordPress.org jest tak naprawdę zakup domeny i hostingu, który będzie kosztować średnio ok. 100 zł – 200 zł na rok.
Na pewno jest to plan minimum, który wystarczy na uruchomienie i prowadzenie bloga. Każda dodatkowa akcja, taka jak płatny szablon, promocja na Facebooku czy profesjonalna sesja zdjęciowa, będzie oczywiście podnosić jakość i rozwój Twojego bloga.
Czy to za dużo, czy w sumie niewiele? To sprawa indywidualna. Ale pamiętaj, że blog może być Twoim dodatkowym źródłem dochodu. Skuteczne blogowanie pozwoli Ci poprawić sytuację finansową, a może nawet stanie się dla Ciebie głównym źródłem dochodu. Kusząca perspektywa? Dowiedz się więcej o zarabianiu na blogu z artykułu: 5 kroków do monetyzacji pasji.