Zarabianie na Facebooku jest jedną z najpopularniejszych form monetyzowania działań online.

Warto jednak znać jego dokładną specyfikę, aby móc generować coraz lepsze zyski. W tym wpisie zdradzamy jak zacząć zarabiać na Facebooku oraz jakich błędów nie należy popełniać!

Zarabianie na Facebooku – od czego zacząć?

Nie ukrywajmy, przy działaniach afiliacyjnych najistotniejsza jest baza fanów oraz zdobycie ich zaufania. Jest to proces długotrwały, wymagający dużych nakładów pracy… ale im większe zaangażowanie w budowanie własnej społeczności, tym większe późnej korzyści. Zanim zdecydujesz, na którym portalu rozpocząć promocję programów partnerskich, prześledź wszystkie dostępne statystyki! Ilość fanów nie jest jedynym wyznacznikiem potencjału danego kanału, ponieważ najbardziej liczy się ich zaangażowanie. Prześledź historię swoich profili, czy twoja społeczność reaguje na to co publikujesz i na jakiego typu wpisy reaguje najbardziej. Przeanalizuje komentarze i wiadomości prywatne, dzięki temu dowiesz się, czego oczekują Twoi followersi. Jeżeli będziesz polecać produkty, które interesują Twoją publiczność, wówczas zarabianie na Facebooku będzie tylko kwestią czasu!

Zarabianie na Facebooku a specyfika social mediów

Musisz pamiętać także o tym, że każdy portal funkcjonuje na innych zasadach, co również należy wziąć pod uwagę. Afiliacja na Facebooku może wygenerować spore zyski, natomiast musisz rozsądnie zdecydować, co będziesz chciał polecać swoim użytkownikom. Przykładowo, na Instagramie, znacznie lepiej poradzą sobie produkty z kategorii, takich jak moda, kosmetyki czy akcesoria wyposażenia wnętrz. Z kolei, Facebook, będzie lepszy do reklamowania szeroko pojętej elektroniki, gier komputerowych, sprzętu audio etc. W tym przypadku, poza samą reklamą, liczy się także rzetelna i szczegółowa recenzja, którą ciężko przenieść na Instagrama. Zarabianie na Facebooku nie należy do najtrudniejszych, wygenerowane linki możesz umieszczać na tylko w postach, ale również komentarzach czy we wiadomościach prywatnych. Co ważne, nie ukrywaj przed fanami, że nie chodzi Ci o zarobek. Jeżeli od początku będziesz wobec nich uczciwy, na pewno odpłacą Ci się tym samym!

Zarabianie na Facebooku a polityka

Nie martw się! Nie chodzi tutaj o polityczne dyskusje przy rodzinnym stole! 🙂 Mowa tutaj o polityce firmy, ponieważ musisz pamiętać, że Facebook to wielka korporacja, która również nastawiona jest na zysk. Dlatego musisz liczyć się, że raz na jakiś czas wprowadza ona pewne zmiany, które mogą nieco pokrzyżować ci szyki. Na początku roku, głośno było o kolejnej rewolucyjnej zmianie, która uderzyć miała w firmy i marki, obcinając im zasięgi. Jeżeli masz pewność, że Twoja reklama zadziała, warto zainwestować trochę w reklamę postów, aby dotrzeć do jak największej ilości osób. Jednak zarabianie na Facebooku to nie tylko płatne, sponsorowane posty, przede wszystkim, liczy się pomysł. Oczywiście, środki które przeznaczysz na ten cel mogą się bardzo szybko zwrócić, pamiętaj jednak, że każdą reklamę należy dobrze stargetować. W przeciwnym razie, może nie osiągnąć takich wyników, jakie założyłeś.

link afiliacyjny jak zarabiać

Zarabianie na Facebooku, czego należy unikać?

Przede wszystkim, nie powinieneś zapominać, że Facebook jest bardzo wyczulony na różnego rodzaju niepoprawny politycznie content. Lista zakazanych słów wciąż się powiększa, dlatego, przede wszystkim, unikaj kontrowersyjnych i trudnych tematów, żeby nie narażać się administracji portalu, a także swoim fanom, bo jak wiadomo każdy może mieć różne spojrzenie na pewne tematy. W internecie znajdziesz wiele historii, na przykład, niefortunnych kampanii reklamowych, które zakończyły się skandalem, dlatego, lepiej nie powielaj cudzych błędów. Zarabianie na Facebooku musi być uczciwe, dlatego uważaj, żeby posty były w dobrym stylu i nikogo nie urażały.

zarabianie na facebooku - post z instagrama marki Tiger, na którym znajduje się wyciągnięty środkowy palec

Post z Instagrama napoju energetycznego Tiger, opublikowany w dzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wzbudził ogromne emocje i spowodował kryzys wizerunkowy marki

Dodatkowo, pamiętaj, że prawo autorskie obowiązuje również on-line. Upewnij się, że wykorzystujesz zdjęcia, które są twojego autorstwa lub pochodzą z darmowych źródeł. Dlatego, najlepiej postawić na twórczość własną lub darmowe grafiki z sieci.

zarabianie na facebooku post marki Żytnia Extra przedstawiająca członków Solidarności trzymających rannego kolegę

Nieprzemyślany wybór grafik, może okazać się zgubne. Żytnia w zabawowym kontekście wykorzystała zdjęcie postrzelonego przez milicję członka ,,Solidarności”


Zarabianie na Facebooku czy zarabianie na Instagramie?

To zależy już tylko i wyłącznie od Ciebie i specyfiki twojej działalności online. Jeżeli content, który dostarczasz jest bardziej ,,zdjęciowy”, wówczas warto mocniej wspierać działania afiliacyjne na Instagramie. Natomiast, kiedy chcesz również dodać do niego dłuższą opinię, wówczas lepszym rozwiązaniem może okazać się Facebook. Najrozsądniej będzie działać równolegle na obu platformach i porównywać wyniki. Spróbuj umieszczać linki partnerskie w różnych miejscach, eksperymentuj z formą postów i analizuj rezultaty! Dzięki temu, będziesz mógł wypracować najskuteczniejszy sposób na zarobienie dzięki afiliacji!

Facebook vs Instagram

Na koniec prezentujemy krótkie podsumowanie najważniejszych różnic w działaniach afiliacyjnych na tych dwóch platformach, abyś mógł zobaczyć czy postawić na zarabianie na Facebooku czy Instagramie. A może na obydwu kanałach?

FB:


ważne zapamiętaj  wiele możliwości zamieszczania linków afiliacyjnych

ważne zapamiętaj  możliwość tworzenia długi postów oraz opisywania poszczególnych zdjęć

ważne zapamiętaj  jakość zdjęć jest mniej istotna, liczy się temat i pomysłowość tworzenia postów

ważne zapamiętaj  lepsze zasięgi uzyskuję posty z filmami niż zdjęciami

 

IG:


ważne zapamiętaj  klikalny link afiliacyjny możemy umieścić tylko w BIO lub Stories (opcja dla profili powyżej 10 tys. followersów)

ważne zapamiętaj  warto działać, gdy prowadzi się silnie sprofilowaną działalność jak moda, kosmetyki, biżuteria, produkty dla dzieci itp.

ważne zapamiętaj  należy przywiązywać dużą wagę do jakości publikowanych zdjęć

ważne zapamiętaj  Instagram skupia użytkowników mocno aktywnych, którzy chętniej reagują na publikowane treści, ale trudniej ich nakłonić do opuszczenia serwisu i przejścia na strony zewnętrzne

Zarabianie na Facebooku i Instagramie – łatwo i przyjemnie

A na koniec prezent dla ciebie! Darmowy ebook z praktycznymi przykładami jak zarabiać nie tylko na Facebooku i Instagramie. Dzięki linkom afiliacyjnym można monetyzować każde działanie online. Zobacz jakie to łatwe!

pobierz EBOOK jak zarabiać w social media

Absolwent dziennikarstwa, pasjonat literatury, teatru i muzyki rockowej. Praktycznie nie rozstaje się z klawiaturą, czy to w biurze, czy w domu. W webePartners opiekuje się wydawcami, dba aby ich współpraca z reklamodawcami na każdym etapie przebiegała sprawnie i efektywnie . W zespole webe znany z przygotowywania mocnej i pysznej kawy.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating / 5. Vote count:


Data publikacji: 23.12.2020