Jak zarabiać na Facebooku – przykłady wykorzystania linków afiliacyjnych

Data aktualizacji: 19.07.2023

Jak zarabiać na Facebooku? Poznaj i wykorzystaj możliwości linków afiliacyjnych. Jest ich wiele.


Czy da się zarabiać na Facebooku dzięki linkom?

Tak! A najlepszym i najprostszym sposobem, aby monetyzować swoje działania na Facebooku są linki afiliacyjne.

Facebook daje wiele możliwości zamieszczania aktywnych linków, które odprowadzają poza Facebooka, do innych serwisów internetowych, w tym również linków afiliacyjnych. Dlatego zarabianie na Facebooku jest takie skuteczne.

2021_darmowy ebook afiliacja

2021_darmowy ebook linki afiliacyjne

Aktywne linki afiliacyjne możemy wkleić bezpośrednio w treści posta, w opisie grafiki, filmu czy w albumie zdjęć. Możemy wkleić również sam link, bez dodatkowej treści. Dlatego tworzenie wpisów zawierających linki afiliacyjne nie wymaga żadnych dodatkowych umiejętności. Tworząc post afiliacyjny działasz dokładnie tak samo jak zawsze, tylko dodatkowo doklejasz link afiliacyjny w wybranym miejscu.

Jeśli więc posiadasz własny fanpage, wokół którego skupiasz społeczność lub w inny sposób jesteś aktywny na Facebooku, możesz zacząć od razu zarabiać. Polecając produkty swoim fanom na swojej tablicy, na grupach tematycznych lub w komentarzach, i podpinając pod te polecenia linki afiliacyjne, możesz zarabiać prowizje od sprzedaży polecanych produktów.

Jak zarabiać na Facebooku – na czym polega afiliacja?

Afiliacja to zarabianie na polecaniu, gdzie wydawca (czyli m.in. użytkownik Facebooka) zarabia prowizje od sprzedaży polecanych produktów ze sklepów internetowych reklamodawców, reklamodawcy zarabiają, bo sprzedają więcej dzięki poleceniom wydawcy.

Wydawca (użytkownik Facebooka) poleca produkty, jakie udostępniają reklamodawcy (sklepy internetowe) w ramach swoich programów partnerskich. Wszystko odbywa się wirtualnie i online. Pierwszym krokiem, aby zacząć zarabiać na afiliacji jest rejestracja w sieci afiliacyjnej jako WYDAWCA.

Następnie można dołączyć do wybranych PROGRAMÓW PARTNERSKICH dostępnych w sieci afiliacyjnej i zacząć polecać produkty, które dany REKLAMODAWCA oferuje w swoim sklepie internetowym (i jednocześnie w swoim programie partnerskim). Wszystkie produkty, które można polecać są dostępne w naszej bazie produktów webePartners, która liczy już ponad 3 miliony! Tak więc niezależnie od tego, jaki profil prowadzisz, do jakich grup tematycznych należysz, na pewno znajdziesz produkty, które już znasz i chcesz polecać innym lub produkty, które będziesz chciał polecać innym, bo korespondują z tematami poruszanymi w twojej społeczności.

jak zarabiać na facebooku jako wydawca

programy partnerskie

Jak zarabiać na Facebooku – podstawowy model wynagradzania

We współpracy afiliacyjnej, podstawowym modelem wynagradzania jest CPS (Cost Per Sale)

Cechą afiliacji jest to, że współpraca wydawców z reklamodawcami jest rozliczana w tzn. modelach efektywnościowych. W e-commerce, czyli w afiliacji gdzie reklamodawcami są sklepy internetowe, podstawowym modelem rozliczania jest prowizja od sprzedaży, czyli model Cost Per Sale, czyli prowizja od sprzedaży. Jest to model bezpieczny i opłacalnych dla każdej ze stron. Dzięki wynagradzaniu za efekty wydawcy mogą liczyć na długofalową współpracę z reklamodawcami i znanymi markami, a reklamodawcy zmniejszają ryzyko niepowodzenia kampanii promocyjnych, dlatego chętnie oddają część swojej prowizji. W kampaniach efektywnościowych konwersja sprzedaży jest wysoka, co gwarantuje wysokie prowizje dla wydawców i wzrost sprzedaży w sklepach reklamodawców.

Jak zarabiać na Facebooku – dlaczego linki afiliacyjne działają?

Przede wszystkim linki afiliacyjne pozwalają polecać produkty w sposób kreatywny. Dzięki linkom nasze polecenia nie są nachalną reklamą, ale wartościowym poleceniem, a tego nasi odbiorcy oczekują. Jeśli polecamy produkty korespondujące z tematyką naszego fanpage, dodajemy do niego wartość dodaną, bo polecamy sprawdzone produkty, które można szybko nabyć w sieci. Oszczędzamy w ten sposób naszym odbiorcom czas, a dzisiaj czas jest walutą najcenniejszą. Nie muszą już samodzielnie przeszukiwać internetu w poszukiwaniu informacji na temat danych produktów i wyszukiwać sprawdzonych miejsc, gdzie można je kupić.

Link afiliacyjny to unikalny adres URL do dowolnej strony lub produktu w sklepie internetowym, który przetworzony w systemie afiliacyjnym, staje się linkiem afiliacyjnym, gdzie zaszyfrowany zostaje twój unikalny ID wydawcy.

Dlatego dzięki linkom afiliacyjnym na konto wydawcy polecającego produkty zliczamy:

  • każde kliknięcie w ten link i przejście na stronę reklamodawcy
  • akcje/sprzedaże, które dochodzą do skutku z kliknięcia w ten link
  • prowizje od tych akcji/ sprzedaży

Polecając produkty ze sklepów poprzez linki afiliacyjne mamy więc gwarancję, że otrzymamy prowizję od ich sprzedaży, gdy użytkownik kupi coś w sklepie dzięki naszemu poleceniu.


Jak zarabiać na Facebooku – koniec teorii, czas na praktykę

Zarabianie na Facebooku – link afiliacyjny jako post

To banalnie proste zadanie. Po wygenerowaniu linka afiliacyjnego umieszczamy go bezpośrednio w treści posta. Po wklejeniu należy dodać odpowiednią, przygotowaną grafikę (w przypadku postów linkujących jest to najczęściej rozmiar 1200×628). Nazwę linku możemy zmienić klikając na nią i wpisując własną, tak jak na obrazku poniżej. Pamiętajmy też o dodaniu treści, sam link afiliacyjny jako post raczej nie zachęci użytkowników do kliknięcia, natomiast z odpowiednim contentem, to skuteczna metoda jak zarabiać na facebooku.

Post na tablicy ze zdjęciem podpowiada jak zarabiać na Facebooku


Zarabianie na Fb – Link afiliacyjny w treści posta

Najpopularniejszym sposobem jest wklejanie linka afiliacyjnego w treści posta. Najlepiej zilustruje to poniższy przykład:

Marek prowadzi fanpage poświęcony serialom. Od jakiegoś czasu działa w sieciach afiliacyjnych i reklamuje na swojej stronie produkty reklamodawców. Marek wie jak zarabiać na Facebooku i ostatnio opublikował następujący post: House of Cards, to niesamowicie wciągający serial o intrygach na samych szczytach amerykańskiej władzy. Doskonałe aktorstwo, porywająca akcja, genialne poprowadzone wątki. Polecam z całego serca! Jeżeli chcielibyście mieć w swojej kolekcji cały pierwszy sezon na DVD, kliknijcie tutaj: https://goo.gl/FNKCMU

Link afiliacyjny zawarty bezpośrednio w treści posta to też sposób na to, jak zarabiać na Facebooku

Taka forma promocji jest bardzo przemyślana, ponieważ link afiliacyjny stanowi jedynie uzupełnienie treści posta, a nie jego cel.

Jeśli to dla was mało i jeszcze zastanawiacie się jak zarabiać na Facebooku to mamy kolejną propozycję. Tak się składa, że Facebook spośród wszystkich platform społecznościowych oferuje najwięcej sposobów prezentowania postów. Tym samym oznacza to, że daje wiele możliwości przekierowywania użytkowników poza serwis.


Zarabianie na Fb – „Get the look” i „Must have”

Aby dowiedzieć się, jak zarabiać na Facebooku musimy dobrze poznać naszego odbiorcę. To ułatwi nam wybór proponowanych produktów i oczywiście lepszą klikalność w nasze polecenia. Starajcie się polecać swoim użytkownikom rzeczy, które są powiązane z tematem waszego fanpage’a i zainteresowaniami odbiorców. Bardzo dobrze na Facebooku (i nie tylko) sprawdzają się wszelkiego rodzaju stylizacje i zestawienia produktowe z cyklów „Get the look” czy „Must have”. Poniżej przykład na Fanpage Kariny Mrozickiej, która jest stylistką i cyklicznie przedstawi swoim użytkowniczkom ciekawe zestawienia stylizacyjne. One zyskują gotowe kreacje do skomponowania kilkoma kliknięciami, a Karina prowizje od ich zakupów.

Get the look to kolejny sposób jak zarabiać na Facebooku

Zarabianie na Fb – linki afiliacyjne w opisach zdjęć

Link afiliacyjny możemy również dodać do opisu zdjęcia. Jest to bardzo proste. Wystarczy, że udostępnimy na swoim fanpage’u obrazek, a wybierając funkcję dodaj opis, umieścimy przy nim link partnerski oraz treść posta.

Opis pod zdjęciem to dobre miejsce na link afiliacyjny. Dowiedz się jak zarabiać na Facebooku

Zarabianie na FB – link partnerski w komentarzu i wiadomości prywatnej

To kolejny sposób jak zarabiać na Facebooku. W tym miejscu ponownie możemy posłużyć się przykładem Marka:

Po opublikowaniu posta o serialu House of Cards, Marek otrzymał pod nim komentarz od Magdy. Brzmiał on w ten sposób: Szukam prezentu na urodziny dla brata, który interesuje się fantastyką. Czy mógłbyś polecić mi jakiś serial? Nic prostszego! Marek wszedł na stronę sklepu, którego jest partnerem i znalazł eleganckie wydanie pierwszego sezonu serialu Gra o Tron. Odpowiedział na komentarz w ten sposób: Jasne! Co powiesz na to: https://goo.gl/WWB62K

Bardzo podobne pytanie Marek otrzymał także w wiadomości prywatnej. Również polecił ten serial wraz z linkiem afiliacyjnym. Przesyłanie linków poprzez Messengera nie stanowi przecież problemu!

Polecaj linki afiliacyjne bezpośrednio w wiadomości prywatnej. To dobry sposób jak zarabiać na Facebooku
W tych dwóch przypadkach mamy do czynienia z sytuacją gdzie użytkownik sam zgłasza się po pomoc i poradę, dlatego nie może być mowy o żadnym nachalnym działaniu i namawianiu do zakupu za wszelką cenę. To prosty sposób jak zarabiać na Facebooku.

Pamiętajcie, że linki afiliacyjne możecie przesyłać nie tylko przez Messengera. Swobodnie wkleicie go do komunikatora WhatsApp, Google Hangouts, SMS-a czy po prostu do maila. Każdy link wysyłany na w wiadomości prywatnej czy w komentarzu, można zastąpić linkiem afiliacyjnym! Otwiera to przed wami wiele możliwości.

Linki afiliacyjne umieszczamy też w komentarzach. Podpowiadamy jak zarabiać na Facebooku

Zarabianie na FB – linki afiliacyjne w grupach tematycznych

Innym sposobem na działalność afiliacyjną na Facebooku jest prezentowanie produktów w grupach tematycznych, które stają się coraz bardziej popularne. Zasady działania wyglądają tutaj bardzo podobnie jak w pozostałych miejscach. Przygotowujemy treść posta (np. opis książki), dodajemy jej zdjęcie oraz link afiliacyjny. Musimy jednak pamiętać, że każda grupa rządzi się swoimi prawami, dlatego przed udostępnieniem posta należy uważnie przeczytać jej regulamin. Chyba nie chcemy dostać bana, prawda?


Jak zarabiać na Facebooku – a może jeszcze Instagram?

Facebook to jedno z wielu mediów społecznościowych gdzie można publikować linki afiliacyjne i zarabiać. Takie możliwości daje również Instagram, YouTube, Snapchat czy Pinterest. Jeśli chcesz poznać jak można monetyzować ruch w innych mediach społecznościowych, mamy dla ciebie darmowy ebook „Jak zarabiać w social media”. Znajdziesz tu tylko praktyczne przykłady publikowania linków afiliacyjnych, aby móc monetyzować swoją aktywność.

jak zarabiać na facebooku

jak zarabiać na facebooku

Jak zarabiać na Facebooku – podsumowanie

  • Afiliacja to dobry sposób na to, jak zarabiać na Facebooku. Dbajcie o to, aby zawsze był wartościowy i spójny z wizerunkiem, który tworzycie, a na pewno przełoży się to na korzyści z afiliacji.
  • Posty nie powinny być przeładowane linkami afiliacyjnymi. Polecajcie również produkty, na których bezpośrednio nie zarabiacie. Dzięki temu zbudujecie swój wizerunek eksperta! Warto rekomendować rzeczy, co do których macie pewność, że są warte polecenia.
  • TESTUJCIE! Nie ma jednej odpowiedzi na to, jak zarabiać na Facebooku i jaki format sprawdza się najlepiej w działaniach afiliacyjnych. Wszystko zależy od specyfiki i upodobań waszej grupy docelowej. Dlatego nie zniechęcajcie się, jeśli pierwsze działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Testujcie różne możliwości i formaty, aby z czasem wyłonić ten, który przynosi najlepsze efekty.

jak zarabiać na facebooku


Jak zarabiać na Facebooku – wideoporadnik

Nasz kolega Sebastian przygotował dla was filmowy poradnik jak w prosty i efektywny sposób wykorzystać Facebooka do afiliacji.

Zachęcamy Was do obejrzenia tej instrukcji i poznania, jakie sposoby dotarcia do odbiorców możecie wykorzystać:

W pierwszej lekcji dowiecie się, w jaki możecie podpiąć link afiliacyjny Facebooku, jest wklejenie go w post. Dowiecie się też jak uatrakcyjnić taki link, by nie wyglądał brzydko i zachęcał do kliknięcia:

W lekcji numer dwa pokazujemy jak stworzyć post na Facebooka, w którego treści wklejamy link partnerski. Jest to bardzo proste, a szczegółowa instrukcja poniżej.

Jak zarabiać na Facebooku w grupach dyskusyjnych? One także są świetnym miejscem do działań afiliacyjnych. W trzeciej lekcji dowiecie się jak wykorzystać ich potencjał:

W czwartej lekcji dowiecie się jak wykorzystać zdjęcia umieszczane na portalu. Jest to również bardzo proste, a ładne zdjęcie może bardzo przyciągnąć uwagę odbiorców. W filmie poniżej Sebastian pokazuje krok po kroku co należy zrobić:

Link afiliacyjny możesz także wykorzystać w komentarzu. Sebastian w piątej lekcji poradnika pokazuje wam jak zarabiać na Facebooku na przykładzie posta na fanpage. Tak naprawdę możesz wykorzystać każdy rodzaj komentarza (grupy, odpowiedź na fanpage czy nawet na prywatnym profilu gdy na przykład jakiś znajomy szuka ciekawej książki).

Szóstym filmikiem ze sposobem jak zarabiać na Facebooku dzieląc się linkami afiliacyjnymi, którym chcemy się z wami podzielić, jest przesyłanie linka poprzez prywatną wiadomość. Możecie wykorzystać ten sposób kiedy przykładowo wasz fan lub znajomy pyta o polecenie konkretnego produktu. W ostatniej lekcji wszystko jest objaśnione krok po kroku:


Afiliacja na Facebooku pozwala monetyzować działania w internecie bez konieczności posiadania własnej strony internetowej. Co więcej, sposobów na umieszczanie tam linka partnerskiego jest naprawdę sporo. Nie zapominajmy jednak, że tworząc fanpage musimy przede wszystkim dostarczać atrakcyjne treści naszym ,,lajkującym”, dlatego afiliujmy z rozwagą i umiarem!

WPISY, KTÓRE RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Generator linków afiliacyjnych – najprostsze narzędzie do zarabiania online

Zarabianie na YouTube – jak monetyzować nawet niewielki ruch

Zarabianie na Instagramie – jak generować zyski z linków afiliacyjnych