Zarabianie w sieci: sprawdź jakie możliwości dają sieci afiliacyjne!

Data aktualizacji: 29.03.2022

Zarabianie w sieci jest możliwe, między innymi, dzięki afiliacji. Sieci afiliacyjne są źródłem zarobku dla wydawców i reklamodawców. Nie ma ograniczeń i limitów, najważniejsze jest wykorzystanie własnego potencjału!

Zarabianie w sieci, to proste!

Zarabianie w sieci stało się bardzo proste, odkąd pojawiły się programy afiliacyjne (programy partnerskie). Zauważ, że wchodząc do sklepu np. z elektroniką, już od pierwszej chwili jesteś otoczony sprzedawcami i specjalistami. Ich zadaniem jest pomoc klientowi w dokonaniu zakupu. Łatwo się domyślić, że aby byli zmobilizowani, oprócz stałej stawki zarabiają prowizję od sprzedaży produktów lub usług. Sklep płaci swoim specjalistom, aby pomagali w sprzedaży. Im więcej sprzedadzą, tym więcej zarobią, a firma zanotuje większy przychód. W prostych słowach – wszyscy zarabiają. I na tym właśnie polegają programy afiliacyjne.

Zarabianie w sieci – wiele możliwości

Zarabianie przez Internet staje się coraz popularniejsze. Dla wielu osób dochód z działań online jest jedynym źródłem utrzymania, dla innych tylko zajęciem dodatkowym przy okazji luźniej aktywności w Internecie. I to jest w zarabianiu w sieci internetowej najważniejsze, że dostarcza wiele możliwości. Nie ma w tym nic zadziwiającego, ponieważ podejmowanie tego typu pracy, jest związane ze stałym rozwojem Internetu na wielu płaszczyznach. Zastanawiasz się, co możesz robić, aby czerpać zyski finansowe z działań online? Zacznijmy od afiliacji, bo to najlepsza opcja dla każdego, kto rozpoczyna swoje przygodę z zarabianiem przez Internet.

Zarabianie w sieci – programy partnerskie

Program afiliacyjny to przestrzeń w Internecie, która pozwala na to, aby różne podmioty mogły współpracować i na tym zarabiać. Głównym celem są oczywiście korzyści finansowe, jednak taki sposób współdziałania ma znacznie więcej zalet. Reklamodawcom pomaga budować wizerunek i świadomość marki, a Wydawcom daje wiele możliwości rozwoju własnych serwisów internetowych. Jeśli nie masz własnych produktów lub usług, które chcesz sprzedawać, ale chcesz zarabiać w sieci, powinieneś skupić się na swoim rozwoju jako wydawca afiliacyjny.

Zarabianie w sieci – jak działają programy partnerskie

Program afiliacyjny to sytuacja „win-win”, gdzie zarabiają wszyscy lub nikt. 

programy partnerskie zarabianie w sieci

Zarabianie w sieci – afiliacja, kto jest kim 

W tego programach afiliacyjnych biorą udział cztery podmioty: wydawca, reklamodawca, sieć afiliacyjna i klient.

Reklamodawca – można nazwać go zleceniodawcą, ponieważ zleca działania marketingowe wydawcy poprzez sieci afiliacyjne i płaci mu za efekty promowania. Reklamodawcami są właściciele sklepów internetowych oraz innych serwisów, sprzedających usługi online.

Wydawca – promuje produkty lub usługi reklamodawcy poprzez swoje kanały komunikacji w internecie, udostępniając linki afiliacyjne. Dostaje prowizję od każdej akcji (np. sprzedaż produktu, kliknięcie w newsletter). Wydawcy to nie tylko serwisy internetowe o dużych zasięgach, ale przede wszystkim blogerzy, influencerzy, YouTuberzy, użytkownicy social mediów, małe serwisy tematyczne, serwisy rabatowe itd. 

Sieć afiliacyjna – udostępnia platformę i zaplecze technologiczne umożliwiające współpracę wydawców z reklamodawcami, w modelach rozliczanych za efekty.

Klient – nabywa produkty reklamodawcy, które znajduje dzięki działaniom afiliacyjnym wydawcy.

Współpraca między wydawcą a reklamodawcą polega na promocji konkretnego produktu lub całego asortymentu sklepu e-commerce, na płaszczyźnie internetowej należącej do wydawcy. Działanie może być prowadzone m.in. przy pomocy banerów, wpisów blogowych, filmów na YouTube czy angażujących Insta Stories. Cała współpraca koordynowana jest przez sieć afiliacyjną, która czuwa nad poprawnością rozliczania, i która umożliwia zbudowanie relacji między wydawcą a reklamodawcą. Istotne jest także, że zostając wydawcą, za swoje działania rozliczasz się prowizyjnie, czyli otrzymujesz pieniądze za każdą sprzedaż, która została wygenerowana przez Twoich użytkowników. Zatem to ile zarobisz, zależy od Ciebie.

Zarabianie w sieci – jak zacząć przygodę z afiliacją?

zarabianie w sieci jako wydawca w afiliacji

Pierwszy krok do jest banalnie prosty, wystarczy zarejestrować się w sieci afiliacyjnej. Rejestracja jest prosta i szybka, zajmuje około 30 sekund, gdyż wystarczy podać login (adres e-mail) oraz hasło. Po rejestracji należy potwierdzić ją klikając w link aktywujący, który zostaje przesłany na adres e-mail podany podczas rejestracji. Przy pierwszym logowaniu należy uzupełnić swoją wizytówkę, czyli podać podstawowe informacje na temat sposobów, w jaki możesz lub chcesz polecać produkty z programów partnerskich, aby zarabiać prowizje na tych poleceniach. Po przejściu rejestracji wszelkie formalności masz już za sobą. Teraz wystarczy dołączyć do dowolnej liczby programów partnerskich i już można zacząć swoją przygodę z zarabianiem przez internet dzięki programom partnerskim.

Zarabianie w sieci afiliacyjnej. 5 prostych wskazówek

 

Zarabianie w sieci – łączysz pracę z pasją

Współpraca w programach afiliacyjnych to dobry sposób na zarabianie w sieci internetowej, ponieważ pozwała łączyć pracę z pasją. Obecnie programy afiliacyjne są bardzo popularne i uruchamia je coraz więcej reklamodawców, z różnych branż. Dlatego nie musisz obawiać się, że będziesz zmuszony polecać produkty, na których się nie znasz. Współpracując z siecią afiliacyjną taką jak webePartners, masz do wyboru setki programów afiliacyjnych i bez problemu znajdziesz taki, który będzie spójny z branżą, w jakiej działasz lub chcesz działać jako wydawca.

Zarabianie w sieci Internet wcale nie musi wiązać się z posiadaniem własnej przestrzeni, chociaż z pewnością jest to duże ułatwienie. Obecnie jednak coraz częściej spotyka się stanowiska, przeznaczone dla osób chcących pracować wyłącznie online. Takie stanowiska możesz również wykorzystać w pracy jako wydawca afiliacyjny. Jako freelancer możesz m.in.:

 • pisać treści (copywriting)
 • tworzyć strony internetowe
 • administrować serwerami
 • być programistą
 • zajmować się marketingiem w social media
 • zarządzać e-sklepem
 • być grafikiem

Co więcej, wiele tradycyjnych zawodów, takich jak tłumacz czy księgowy, przenosi się do sfery online. Zatem jak widzisz, opcji pracy w charakterze freelancera, jest mnóstwo. Skąd wzięła się popularność takiego rozwiązania? Otóż wiele firm zrozumiało, że tworzenie nowego stanowiska pracy jest kosztowne i wiąże się ze stałym zatrudnieniem. Wielu przedsiębiorców preferuje więc współpracę z freelancerami, którzy sami prowadzą działalność, dbają o swoje biuro i zajmują się sprawami podatkowymi. Jeśli chodzi natomiast o osoby decydujące się na zarabianie w sieci, to przeważającymi argumentami za taką formą pracy są przede wszystkim oszczędność czasu, możliwość pracy z dowolnego miejsca na ziemi oraz elastyczne godziny wykonywania obowiązków.


Zarabianie w sieci dzięki programom afiliacyjnym – przykłady

W ramach afiliacji działają obecnie wszystkie branże, dzięki czemu produktów do polecania, na których można zarabiać są setki tysięcy, a nawet miliony. Sposobów ich polecania jest również mnóstwo, przedstawiamy więc tylko zarys tego, jakie są możliwości podejścia do tematu współpracy afiliacyjnej:

 1. Recenzje – blogi, witryny czy konta w mediach społecznościowych z recenzjami to bardzo dobry pomysł na strategię marketingu afiliacyjnego. Jest to popularna forma zarabiania w sieci na polecaniu produktów, ponieważ strony te są z natury skoncentrowane na dostarczaniu informacji o produktach, których potrzebuje odbiorca docelowy. Autor recenzji podkreśla cechy produktu, wyraża własną opinię i dołącza link afiliacyjny, który przekierowuje czytelników do zakupu. Taki model afiliacji idzie w parze z produktami fizycznymi oraz elektronicznymi np. oprogramowaniem komputerowym czy książkami elektronicznymi.
 2. Gry przeglądarkowe – nie od dzisiaj internet służy nam do zwalczania nudy. Gry przeglądarkowe już dawno zdobyły rzesze fanów i trzymają się w świetnej kondycji. Dzieląc się z internautami swoimi selektywnymi wyborami tytułów, także możesz zarabiać w sieci. Polecaj wybrane gry w linkach afiliacyjnych. Zapraszając graczy do rejestracji, dostajesz prowizję od każdego z nich. W ten sposób możesz połączyć rozrywkę z zarabianiem pieniędzy.
 3. Finansesieci afiliacyjne zrzeszają również różne podmioty z sektora finansów. Jeśli interesują cię kredyty, lokaty czy inwestycje to jest to kolejny powód, dla którego powinieneś zająć się afiliacją. W Polsce bankowość online jest niesamowicie rozwinięta, dlatego także banki przystępują do programów afiliacyjnych w charakterze reklamodawcy. W takim modelu wydawca z reguły zachęca do założenia konta w banku, z czego także on czerpie profit. Stawki z reguły są atrakcyjne, dlatego warto włożyć w to trochę energii.
 4. E-commerce – czyli model, z którym nasza sieć webePartners najbardziej się utożsamia. Programy setek sklepów internetowych są na wyciągnięcie ręki wydawców, którzy już zarabiają w sieci lub dopiero tę przygodę rozpoczynają. Co ważne, promując produkty poprzez linki afiliacyjne, możesz mieszać produkty z różnych witryn. Wystarczy, że wcześniej przystąpisz do wybranych programów. Daje to tysiące kombinacji, które z łatwością dopasujesz do profilu swojej internetowej działalności.

Zarabianie w sieci na afiliacji – ile mogę zarobić jako wydawca?

Sieci afiliacyjne zajmują wysokie miejsce w rankingach sposobów na zarabianie w internecie. Nic dziwnego, że sieci afiliacyjne są chętnie wykorzystywane przez różnych wydawców. Niektórzy traktują je jako dodatkowy, pasywny dochód, dla innych jest główną działalnością, a dla reszty niewykorzystaną szansą na zarabianie w sieci internetowej. Dlatego nie ma jednej właściwej odpowiedzi, ile można zarobić jako wydawca. Są blogerzy, którzy przy dość niewielkim ruchu, ale bardzo zaangażowanej społeczności, zarabiają kilka-kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Świetnie w afiliacji odnajdują się YouTuberzy, którzy robiąc rzetelne recenzje wybranych produktów, osiągają przychody na poziomie nawet kilkunastu tysięcy w miesiącu. Warunkiem jednak osiągnięcia takich wyników, obok wypracowania zaufanej i aktywnej grupy odbiorców, jest bardzo przemyślane działanie i umiejętne dobieranie polecanych im produktów.

Sieci afiliacyjne pozwalają zarobić każdemu. Do grona dużych wydawców należą między innymi: porównywarki cenowe, serwisy informacyjne, portale tematyczne czy serwisy rabatowe, które generują wysokie zyski dla siebie i reklamodawców, których produkty polecają. Ale jest też druga grupa wydawców – osoby fizyczne działające w pojedynkę lub jednoosobowe firmy. Należą do niej blogerzy, youtuberzy, właściciele niewielkich serwisów tematycznych, a także użytkownicy social mediów: Facebooka, Instagrama, YouTube’a, Pinteresta i innych.

Jeśli jesteś samotnym strzelcem na początku swojej przygody z publikacją w internecie, to jesteś w bardzo dobrym miejscu, bo nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć współpracę afiliacyjną i zarabianie w sieci. Największy atut, jaki posiadają sieci afiliacyjne, jest brak progów wejścia i jakichkolwiek formalności. Możesz rozpocząć współpracę ze znanymi markami bez konieczności podpisywania umów bezpośrednich i innych formalności. Nigdy również nie jesteś za mały, aby dołączyć do interesujących cię programów, jakie oferują sieci afiliacyjne. Oczywiście może zdarzyć się, że wybrany reklamodawca odmówi Ci uczestnictwa w programie, ale jeśli zadbasz o kilka istotnych szczegółów podczas tworzenia swojego konta w sieci WebePartners, wyeliminujesz to zagrożenie, a zarabianie w sieci na programie partnerskim będzie tylko kwestią czasu.


ZARABIANIE W SIECI AFILIACYJNEJ – 5 KROKÓW DO SUKCESU w webePartners

1. Dodaj informacje o sobie i swojej działalności na profilu wydawcy, aby przedstawić swój sposób na zarabianie w sieci

Informacje, jakie zawiera konto wydawcy w sieci afiliacyjnej to pierwszy punkt styczności reklamodawcy z działalnością wydawcy. Zarówno reklamodawcy, jak i opiekunowie programów afiliacyjnych analizują profile wydawców, którzy zgłaszają się do programów partnerskich i analizują ich pomysły zarabiania w sieci. Na podstawie danych, jakie widzą na profilu, podejmują decyzję o nawiązaniu współpracy. Dlatego dodaj opis, który zachęci reklamodawcę do zaakceptowania cię do programu. Jest jeszcze jedna istotna rzecz. Reklamodawcy moją możliwość wysyłania zaproszeń do wydawców, których profile uznają za interesujące. Poprawny opis i wypunktowanie własnych atutów na pewno sprawią, że twój profil nie umknie najlepszym reklamodawcom. Zarabianie w sieci należy rozpocząć od absolutnych podstaw!

Opis powinien zawierać:

 • o czym jest Twoja strona i czym wyróżnia się na tle konkurencji
 • reklamodawcy z jakiej kategorii interesują cię najbardziej
 • dodaj informację o odbiorcach (dane demograficzne, zainteresowania)
 • jakie działania reklamowe prowadzisz lub zamierzasz prowadzić
 • dotychczasowe sukcesy (np. nagrody, przeprowadzone kampanie, wystąpienia w mediach, udostępnienia e-booka)

Unikaj zbędnych informacji i rozwlekania przekazu. Dlatego pisz językiem korzyści o tym, co będzie istotne z punktu widzenia reklamodawcy. Pamiętaj, że zarabianie w sieci, tak jak każda inna forma pracy, opiera się na konkretach. Przedstawiaj informacje w sposób zwięzły i przejrzysty. Reklamodawcy otrzymują często dziesiątki zgłoszeń do swoich programów partnerskich, dlatego mogą zignorować Twój opis, jeżeli wyda im się zbyt długi i pozbawiony najistotniejszych informacji.

Przykładowy opis

Od 2010 r. prowadzę blog o nazwie „Zarabianiu w sieci”. Przeczytasz na nim o pracy freelancera, sposobach na pasywny dochód, organizacji czasu pracy i oszczędzaniu na domowym budżecie. Każdy wpis urozmaicam wypowiedzią liderów opinii (np. znanych blogerów i ekspertów branżowych), podcastami i unikalnymi infografikami. Dzięki temu treści są częściej komentowane i udostępniane.

Czytelnicy to mieszkańcy dużych miast (41% kobiety, 59% mężczyźni), w wieku 25-30 lat. Na bloga trafiają też osoby szukające pomysłów na promocję swojej firmy w internecie.

Często wypowiadam się jako ekspert na innych blogach o zarabianiu, dzięki czemu zwiększam zasięg własnej strony. Zdobyłem wyróżnienie w konkursie Blog Roku 2014 w kategorii „Specjalistyczne blogi”.

Strona: www.zarobekwsieci.eu

Ilość wizyt w miesiącu: od 5 000-25 000

Rodzaj serwisu: blog

Kategorie: biuro i firma / książki / audiobooki / e-booki / pożyczki i finanse / elektronika

2. Dołącz do właściwych programów afiliacyjnych, aby zarabianie w sieci było łatwiejsze

Czyli takich, które pasują do profilu Twojej strony, liczby i zainteresowań odbiorców. Promuj produkty i usługi, do których jesteś przekonany. Zarabianie w sieci poprzez sieci afiliacyjne ma tę zaletę, że reklamujesz tylko wybrane przez siebie sklepy i ich oferty. Nie jesteś zobowiązany do promowania konkretnych produktów czy kategorii. Wszystko zależy wyłącznie od Ciebie.

Wybierając program partnerski, nie kieruj się wyłącznie prowizją. Przede wszystkim sprawdź, do kogo trafi i w jakim modelu jest rozliczany. Wtedy łatwiej podejmiesz decyzję i zaczniesz więcej zarabiać w programach partnerskich. Oto trzy modele rozliczeń, które sieci afiliacyjne najczęściej oferują.

Model CPSczyli po prostu rozliczanie za sprzedaż. Jeżeli chodzi o zarabianie w internecie, jest on bez wątpienia jednym z najpopularniejszych i najuczciwszych. Po prostu, jako wydawca rozliczasz się za każdą sfinalizowaną transakcję z Twojego polecenia. Kampanie w modelu CPS dają więcej możliwości twórczego reklamowania asortymentu lub usług reklamodawcy, np. linkowanie treści w e-bookach, filmach na YouTube, rozdanie kodów rabatowych w newsletterze czy posty na Facebooku lub Instagramie. Możliwości są nieograniczone! CPS świetnie sprawdza się w przypadku mniejszych serwisów i blogów.

Model CPL jest rozliczeniem nie za zakup produktu, ale wykonanie jakieś akcji, np. zapis do newslettera lub rejestracja w serwisie. Również opiera się na działaniu linków afiliacyjnych, ale przenoszą one użytkowników do stron, na których muszą oni podjąć wskazane działanie. Model CPL jest wykorzystywany głównie w sektorze usług, np. finansowych. Taka forma rozliczeń może być wykorzystana, np. na specjalistycznych blogach lub serwisach.

Model CPC to model, w którym otrzymujesz prowizję za samo kliknięcie w link afiliacyjny. Lepiej sprawdzi się w przypadku stron typowo rozrywkowych i serwisów informacyjnych o dużym zasięgu. Równie dobrze zadziała w przypadku stron, które nie zawierają treści produktowych. Jest łatwiejszy do monetyzacji, ale ma mniejszy potencjał zarobkowy. Sieci afiliacyjne oferują go nieco rzadziej niż z pozostałe modele.

Oczywiście, powyżej wymieniliśmy tylko kilka najpopularniejszych modeli rozliczeniowych. Zarabianie w internecie ma znacznie więcej możliwości, ale przecież na początku, należy zacząć od podstaw!

3. Korzystaj z kilku kanałów marketingowych, bo zarabianie w sieci wymaga podejścia zintegrowanego

Pomyśl, w jaki sposób możesz promować dany program. Umieszczenie linków w tekstach czy grafikach na jednej powierzchni reklamowej nie wystarczy. Szczególnie w przypadku mniejszych wydawców. Jeśli działasz w pojedynkę, przygotuj strategię promocji dla reklamodawcy. Zastanów się, jak najskuteczniej dotrzesz do użytkowników. Jeżeli chcesz, żeby w przyszłości zarabianie w sieci stało się poważnym źródłem twoich dochodów, musisz zdawać sobie sprawę, że trzeba w to włożyć dużo pracy. Dlatego planując strategię, weź pod uwagę różne czynniki. Zacznij od tego, gdzie masz najwięcej użytkowników i tak rozłóż reklamę, żeby dotrzeć do jak najliczniejszej grupy.

W strategii powinny się znaleźć łatwe do weryfikacji kanały, m.in.:

 • media społecznościowe – testuj różne formaty, rozwiązania graficzne i godziny publikacji
 • wykorzystuj inne kanały, poprzez które komunikujesz się ze swoimi odbiorcami (fora, grupy na Facebooku)
 • udostępniaj bezpłatne e-booki, poradniki, zestawienia najlepszych produktów itp.

Pamiętaj, że lepiej skupić się na kilku programach i zaangażować w ich promocję niż promować kilkanaście jednocześnie, ale bez efektu. Wszelkie działania online, które prowadzisz, aby zarabiać w sieci jest bardzo łatwo analizować. Dlatego próbuj, sprawdzaj, dowolnie zmieniaj częstotliwość i przestrzeń kampanii! Dzięki temu szybko przekonasz się, które sposoby przynoszą najlepsze efekty.

4. Używaj różnorodnych narzędzi promocyjnych, zarabianie w sieci daje wiele możliwości

Sieci afiliacyjne dają wydawcom dostęp do gotowych narzędzi reklamowych, takich jak pliki XMLwidżety, linki afiliacyjnekody rabatowe czy okazje dnia. Wszystko po to, abyś prowadził szeroko zakrojone, urozmaicone kampanie. W tym samym czasie możesz umieścić linki afiliacyjne w artykułach, reklamę display na blogu i rozdać kody rabatowe w newsletterze. Sam wybierasz ulubione produkty do promowania spośród całego asortymentu sklepu i sam decydujesz o formie, w jakiej chcesz je reklamować. Dzięki dostępowi do tak szerokiej gamy narzędzi, zarabianie w sieci staje się znacznie łatwiejsze! Nie przejmuj się, jeżeli na początku trochę przerazisz się ilością możliwości. Na spokojnie zapoznaj się ze wszystkimi i wybierz te, które będą dla Ciebie odpowiednie.

Jeśli masz własny pomysł na zarabianie w sieci dzięki promocji programu partnerskiego, upewnij się czy jest etyczny i możliwy w realizacji.

5. Bądź cierpliwy – zarabianie w sieci jest dla wytrwałych

Nie trać nigdy cierpliwości. To jest ostatni klucz, który otwiera drzwi – Antoine de Saint-Exupéry

Abu zarabiać w sieci i osiągnąć dochód pasywny trzeba wykazać się zaangażowaniem, skrupulatnością i cierpliwością. Jeśli jesteś na to gotowy, sukces jest kwestią czasu. Chociaż zarabianie w sieci nie jest skomplikowane i ponad siły przeciętnego użytkownika internetu, na pierwsze efekty trzeba poczekać. Pierwsze miesiące to przede wszystkim tworzenie dobrego contentu i budowanie wokół niego społeczności. To jest punkt wyjścia do wszelkich kolejnych działań.

Nawet najskuteczniejsi wydawcy mają świadomość, że działają długoterminowo, a sama afiliacja jest dla nich czymś więcej niż zarobkiem z przypadku. Sieci afiliacyjne w swoich założeniach ma działanie długofalowe, bazuje na budowaniu relacji. Pamiętaj, jeden link afiliacyjny, może przynosić ci systematyczne zyski przez miesiące, a nawet lata.

zarabianie w sieci afiliacyjnej