Praca online dla wydawców afiliacyjnych

Data aktualizacji: 18.07.2023

Spis treści ukryj

Praca online z domu, w czasach pandemii, to już standard.  Wydawcy to osoby, które dzięki stworzeniu własnej przestrzeni w Internecie, mogą monetyzować działania online. Co zrobić, by zostać jednym z nich?

Jeśli prowadzisz bloga, serwis tematyczny, kanał na Youtube lub profil w mediach społecznościowych, możesz monetyzować swoje działania. Praca online stała się naszą codziennością, a dzięki programom partnerskim możesz zostać wydawcą afiliacyjnym i generować przychody inwestując wyłącznie swój czas.  Co ważne, działania możesz rozpocząć w każdej chwili, tak samo jak je wstrzymać lub zupełnie z nich zrezygnować.

O korzyściach i możliwościach na dochód pasywny dzięki afiliacji piszemy dużo. W tym wpisie analizujemy jak zaplanować swoją pracę online w programach partnerskich, aby była ona efektywna i przynosiła korzyści.

Praca online – czym są programy partnerskie?

Programy afiliacyjne (czyli programy partnerskie), to sposób na zarabianie pieniędzy, dzięki polecaniu produktów online. Dołączając do programu partnerskiego jako wydawca afiliacyjny, zarabiasz za każdym razem, gdy dojdzie do sprzedaży z Twojego polecenia. Co ważne, to Ty wybierasz z jakimi markami współpracujesz jako wydawca. Możesz więc zarabiać na polecaniu dobierając produkty spójne z własnym wizerunkiem, tylko te które naprawdę chcesz polecać, zachowując swoją autentyczność, szczerość wobec odbiorców i spójność contentu.

Praca online – role w programach partnerskich

Zanim przejdziemy do działań, które możesz podjąć w ramach programów partnerskich, warto zacząć od początku i zapoznać się z rolami różnych uczestników biorących udział w procesie afiliacyjnym.

Reklamodawca to właściciel sklepu internetowego, który uruchamia program partnerski i zaprasza do niego wydawców, aby polecali jego ofertę wśród swoich odbiorców.

Wydawca to każdy, kto posiada swoją przestrzeń w Internecie: blog, kanał YouTube, konto w social media (Facebook, Pinterest, Tik Tok czy Snapchat), serwis tematyczny, rabatowy, cashbackowy, porównywarka cenowa, wyszukiwarka produktów, baza mailingowa itd. Co ważne, w afiliacji możesz działać i zarabiać nawet, jeżeli grono Twoich odbiorców jest małe.

praca online kto jest wydawcą

Sieć afiliacyjna (webePartners) to podmiot, który pomaga w organizacji współpracy między wydawcami i reklamodawcami. Udostępnia odpowiednie narzędzia do współpracy, wypłaca prowizje, rozwiązuje problemy techniczne, doradza, motywuje do działania i jest pośrednikiem w Waszych wspólnych działaniach. Poza tym sieć zbiera szczegółowe statystyki, a później wykorzystuje je, aby dopasowywać odpowiednich wydawców do programów partnerskich.

W całym procesie afiliacyjnym nie można zapomnieć także o użytkownikach Internetu, którzy dokonują zakupów u konkretnych reklamodawców z polecenia wydawców. Użytkownicy również korzystają na tej współpracy, gdyż dzięki wydawcom łatwo docierają do wartościowych produktów i często otrzymują dodatkowo kody rabatowe.

Praca online – jak zarabiasz w programach partnerskich?

Jeżeli chodzi o model zarabiania w programach partnerskich, to istnieje kilka, jednak podstawowym w ecommerce jest model CPS, czyli Cost Per Sale. Oznacza to, że reklamodawca wypłaca prowizje wydawcy za pozytywnie zakończone transakcje. Jako wydawca musisz więc dbać, aby dopasowywać programy partnerskie do grupy docelowej, do której zwykle kierujesz swoje komunikaty. Wtedy znacznie zwiększa się szansa na to, że zakupiony produkt sprosta oczekiwaniom użytkownika. Oprócz modelu CPS, stosuje się także CPL, czyli Cost Per Lead. Wtedy reklamodawca płaci za każdego zdobytego leadu sprzedażowego, czyli kontakt do osoby, która jest zainteresowana jego ofertą. Takie rozwiązanie stosowane jest najczęściej w przypadku usług.

Więcej na temat odpowiednego dobierania programów partnerskich i produktów dowiesz się z naszego wpisu Programy afiliacyjne – klucz do sukcesu w zarabianiu przez internet

Praca online – bułka z masłem dzięki darmowym narzędziom

Dzięki darmowym i intuicyjnym narzędziom, jakie udostępnia sieć afiliacyjna, praca online jest nie tylko łatwa, ale i przyjemna. Każdy wydawca znajdzie opcję kompatybilną z jego przestrzenią w Internecie, niezależnie od tego czy działa wyłącznie w social media, czy prowadzi rozbudowany serwis internetowy.

1. LINKI AFILIACYJNE – najprostsze narzędzie afiliacyjne

Linki afiliacyjne w pracy online

Pierwsza propozycja to najpopularniejsze, a zarazem najbardziej uniwersalne rozwiązanie, czyli linki afiliacyjne, które inaczej nazywane są również linkami partnerskimi lub deep linkami. Są to po prostu aktywne linki URL, które po przetworzeniu w systemie, zapisują liczbę kliknięć i ilość wygenerowanych dzięki temu działań online. Działania takie to np. sprzedaż, wypełnienie formularza czy skorzystanie z promocji. Więcej o linkach afiliacyjnych pisaliśmy we wpisie Dlaczego blogerzy i użytkownicy social mediów kochają linki afiliacyjne?”

Istotną informacją na temat linków afiliacyjnych jest z pewnością fakt, że każdy może z nich skorzystać, niezależnie od posiadanej przestrzeni w Internecie. Używane są zarówno na Insta Stories i na fanpage na Facebooku, jak i na różnych witrynach www, np. serwisach tematycznych, blogach czy porównywarkach cenowych.

praca przez internet linki afiliacyjne

Wykorzystanie linków afiliacyjnego na różnych powierzchniach online

Linki afiliacyjne – KROK PO KROKU

Linki afiliacyjne można zamieszczać w serwisach społecznościowych, przesyłać mailem a także poprzez dowolny komunikator typu Messenger czy WhatsApp. Przygotowaliśmy przewodnik KROK PO KROKU jak wygenerować link afiliacyjny w 30 sekund. Znajdziecie w nim również kolejne przykłady skutecznego zastosowania linków afiliacyjnych.

praca online link afiliacyjny w 30 sek

praca online2. WIDGETY PRODUKTOWE – atrakcyjne kreacje reklamowe

Widgety produktowe w pracy online

Widget produktowy to kolejne narzędzie do wykorzystania w pracy online. Jest to graficzny nośnik informacji, dzięki któremu możemy wskazać użytkownikom konkretne produkty lub informacje. Widgetem może być zarówno informacja o pogodzie, którą widzimy codziennie na naszym smartfonie, a także mini katalog produktów wraz z cenami na stronie www. Ich główną zaletą jest fakt, że można je przestawić w różnej formie graficznej, dzięki czemu mogą zostać dowolnie spersonalizowane. Minusem jest jednak to, że skorzystać z nich można tylko na stronach internetowych. Nie ma możliwości użycia ich, np. na Instagramie.

praca online widgety produktowe

Więcej o widgetach, dowiesz się z wpisu Widgety produktowe – narzędzie do zarabiania. Czym są i jak je tworzyć?3. Pliki XML  czyli feedy produktowe

Pliki XML w pracy online

Plik XML to internetowy dokument o wielorakim zastosowaniu. Jeśli chodzi o afiliację, to jest on przydatny serwisom, które prezentują całe oferty sklepów internetowych wraz z cenami i specyfikacją produktów. Poprawny plik XML powinien więc zawierać: zdjęcie produktu, jego nazwę, cenę, opis oraz dostępność w sklepie internetowym. Najczęściej z plików XML korzystają porównywarki cenowe i wyszukiwarki produktów, ponieważ zawsze znajduje się w nich aktualna oferta ecommerce.

W tym artykule Plik XML, co to jest i jakie ma zastosowanie w afiliacji? rozebraliśmy pliki XML na części pierwsze. Jeśli interesuje Cię ten temat i chciałbyś współpracować z reklamodawcą wykorzystując udostępniany przez niego plik XML, koniecznie kliknij w link.

wykorzystanie pliku xml w programach partnerskich

Wykorzystanie plików XML sklepu Tatuum w serwisie internetowym nokaut.pl4. BANERY REKLAMOWE – wciąż podstawowe narzędzie online

Banery reklamowe w pracy online

Banery reklamowe używane w afiliacyjnej pracy online od dawna. Z pewnością znasz je z różnych stron internetowych, na które codziennie wchodzisz. Są to kreacje graficzne, które blogerzy czy właściciele serwisów umieszczają na swoich witrynach, aby promować konkretne oferty. Do każdego baneru przypisany jest link przekierowujący do strony reklamodawcy. Dzięki temu użytkownik bezpośrednio trafia do sklepu.

Baner kontra widget

Pewnie zastanawiasz się czym więc różnią się banery od widgetów, skoro ich funkcja jest bardzo zbliżona. Banerów niestety nie da się tak dobrze spersonalizować, co często przeszkadza, np. blogerom, którym zależy na estetycznej warstwie wizualnej witryny. Baner otrzymujesz gotowy od reklamodawcy i musisz wrzucić go w takiej formie, w jakiej został stworzony. Zatem jeśli, np. blogerka kosmetyczna, utrzymuje kolorystykę swojego bloga w czerni i różu, a otrzymuje banery od różnych podmiotów, z którymi współpracuje w ramach programów partnerskich w całkowicie odmiennych kolorach, jej strona przestaje być spójna. Banery rzucają się nadmiernie w oczy, co wielu osobom przeszkadza. Widgety wydawca może od A do Z stworzyć sam. Właśnie dlatego blogerzy raczej decydują się na nie. Nie oznacza to jednak, że banery są zupełnie bezużyteczne. Wręcz przeciwnie! Przykładem ich częstego używania są portale tematyczne, na których stosowane są te narzędzia, ze względu na dużą oszczędność czasu.

Chcesz wiedzieć więcej o banerach? O nich też napisaliśmy odrębny artykuł: Banery reklamowe w sieci. Jak z nich korzystać aby zarabiać.

banery reklamowe nie tylko w programach partnerskich

Banery, które można zauważyć na stronie wp.pl5. KODY RABATOWE – przepis na sukces w pracy online

Kody rabatowe w pracy online

Już samo słowo „rabat”, większości z nas kojarzy się dobrze, ponieważ niezależnie, czy jesteśmy reklamodawcą, wydawcą czy po prostu użytkownikiem, zawsze czerpiemy z tego jakieś korzyści. W programach partnerskich kody rabatowe udostępniane są wydawcom przez reklamodawców za pośrednictwem sieci afiliacyjnej. Wydawca otrzymując kod, podpina go pod link afiliacyjny, dzięki czemu z każdej transakcji wykonanej przy jego pomocy otrzyma prowizję. Używanie kodów przez wydawców w swojej pracy online to sposób na uzyskanie korzyści przez każdego uczestnika procesu. Reklamodawca zwiększa sprzedaż, wydawca zarabia, a użytkownik kupuje polecany przez osobę, której ufa produkt, w niższej cenie.

Rodzaje kodów rabatowych 

Kody rabatowe jakie przekazuję reklamodawcy mogą być uniwersalne, czyli takie, które otrzymuje każdy wydawca z danego programu partnerskiego oraz ekskluzywne, otrzymywane tylko przez jednego, konkretnego wydawcę. Kody uniwersalne i ekskluzywne często można zobaczyć u influencerów, np. na Instagramie, a także w serwisach rabatowych, które specjalizują się w dystrybucji wszelkiego rodzaju zniżek i ofert specjalnych.

praca_online_Instagram

Praca online – wymagania wobec wydawcy

Skoro już wiesz, że bycie wydawcą to elastyczna praca, która pozwala Ci dobrze zarabiać, ale wymaga zaangażowania, przejdźmy do tego, jakie zadania rzeczywiście wykonywać musi taka osoba. Zacznijmy od tego, że tak jak wspomnieliśmy wcześniej, wydawcą może bloger, youtuber, instagramer, właściciel serwisu plotkarskiego, gamingowego czy porównywarki cenowej. Tak naprawdę posiadanie każdej przestrzeni internetowej, z której korzystają użytkownicy, umożliwia Ci bycie wydawcą. Cel wszystkich osób zaangażowanych w programy partnerskie jest jeden – zwiększyć sprzedaż reklamodawcy i zarobić na prowizji od tych transakcji. Ważne jest jednak, że jego realizacja może przebiegać na wiele różnych sposobów.

Praca online – do ilu programów partnerskich dołączyć?

Dołączanie do zbyt wielu programów partnerskich, które nie są powiązane z contentem jaki tworzysz, nie jest dobrym rozwiązaniem. Np. jeśli na co dzień zajmujesz się modą, a nagle zaczniesz polecać kosmetyki, jedzenie czy akcesoria samochodowe, musisz liczyć się z tym, że wiele osób posądzi Cię o fałsz. Nawet jeżeli Twoi użytkownicy uwierzą Ci, że płyn do czyszczenia kokpitu, który używasz, jest dla Ciebie rzeczywiście najlepszy, to z pewnością ilość zamówień będzie znacznie mniejsza, niż np. wtedy kiedy w ramach programu partnerskiego, zarekomendujesz koszule skrojone na miarę. Dlaczego? Osoby przychodzące na Twój profil są tam dla mody lub dla Twojej charyzmy. Jeśli są z drugiego powodu, prawdopodobnie nie korzystają z poleceń lub robią to bardzo rzadko, ponieważ jedyne co ich interesuje to oglądanie Ciebie na ekranie smartfonów czy komputerów. W przypadku osób zainteresowanych modą, z pewnością chętnie zamówią coś z Twojego polecenia, jednak wtedy, kiedy będzie to dopasowane do tematyki kanału, ponieważ właśnie po to się u Ciebie pojawiają.

Odpowiedź na pytanie w ilu programach partnerskich można działać jako wydawca jest niejednoznaczna. W teorii można podjąć się nieograniczonej ilości współprac tego typu, jednak wszystko zależy od tego, na jaką skalę działasz i jak bardzo zaangażowaną społeczność posiadasz. Istnieje ryzyko, że nadmiar współprac będzie miał spory wpływ na Twoją wiarygodność, jeśli działasz jako influencer. Jeśli zastanawiasz się czy piąta, dwudziesta, trzydziesta czy pięćdziesiąta współpraca ma sens, zastanów się, jaka byłaby Twoja reakcja na miejscu swoich użytkowników. Ważne jest także, aby ilość contentu właściwego nie była mniejsza, niż ilość polecanych produktów. Inaczej jest w przypadku, np. serwisów rabatowych. Tam, im więcej programów partnerskich, które  oddają w Twoje ręce kody, szczególnie te ekskluzywne, tym lepiej. Podobnie w dużych serwisach tematycznych, cashbackowych czy porównywarkach/wyszukiwarkach cenowych, możesz pozwolić sobie na nieco więcej widgetów, banerów czy linków afiliacyjnych od różnorodnych reklamodawców.

Praca online w social media

Prowadząc konto na Tik Toku, Instagramie, Facebooku czy Pintereście, głównym narzędziem, które możesz zastosować, są linki afiliacyjne, ponieważ nie wymagają one posiadania witryny www. Nie oznacza to jednak, że Twoje możliwości rekomendowania produktów są mniejsze, niż np. u posiadaczy porównywarek cenowych. Twoim zadaniem, jako wydawcy pracującego w social media, jest zbudowanie takiej społeczności, która rzeczywiście będzie korzystała z udostępnianych przez Ciebie linków afiliacyjnych. Jeżeli chodzi o influencerów, rewelacyjnie działają także kody rabatowe. Obserwatorzy lubią mieć możliwość kupienia czegoś z polecenia zaufanej osoby, w obniżonej cenie. Właśnie dlatego tak wiele marek decyduje się na przekazanie kodów rabatowych twórcom internetowym.

Poniżej kilka przykładów dobrze dopasowanej marki do profilu influencera:

Praca_Onlin_social_media

 

Sylviafitness podejmuje głównie tematykę fitness i zdrowego stylu życia, marka My Protein także jest związana z tym światem, dlatego jest to idealna ambasadorka dla ich produktów.

Kolejny dość oczywisty wybór. @Radomskaa to łódzka influencerka, która stała się ambasadorką centrum handlowego Port Łódź. Ciekawe jednak jest to, że została wybrana również przez fanów Portu.

I kolejny, choć mniej oczywisty wybór. Magdalena Kanoniak, znana jako Radzka, jest znana głównie z contentu o modzie. Co jakiś czas wrzuca jednak treści lifestylowe i kosmetyczne, ale bardzo skupia się na jakości. Właśnie dlatego została wybrana na ambasadorkę marki L’occitane.

Praca online – programy partnerskie na YouTube

Youtube działa podobnie do Instagrama czy Pinteresta, jeśli chodzi o narzędzia, z których można skorzystać. Warto jednak pamiętać, że linki afiliacyjne to nie jedyna opcja, mimo że jest najbardziej uniwersalna. Youtuberzy mogą jednak skorzystać również z kodów rabatowych ekskluzywnych lub uniwersalnych, które przydzielają reklamodawcy w programach partnerskich. To często stosowana praktyka. Oczywiście tworząc kanał na Youtube również musisz pamiętać o spójności contentu i reklam online, które się pojawiają, a także o zachowaniu balansu między ilością poleceń, a merytoryką wypowiedzi.

Dobry przykład, którymi warto się zainspirować znajdziesz poniżej.

https://www.youtube.com/watch?v=OhpEEXA4Bgg

Maxineczka to znana youtuberka, która doskonale wie, jak połączyć kody rabatowe z rzetelnymi rekomendacjami, a przy tym nie zgubić spójności prezentowanego contentu. 

Praca online – bloger w programach partnerskich

W przypadku blogów, ilość możliwości jest już znacznie większa. Możesz skorzystać nie tylko z linków afiliacyjnych, ale także z widgetów oraz banerów. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, blogerzy znacznie chętniej korzystają z widgetów, ze względu na ich wygląd. To wydawca samodzielnie przygotowuje wygląd takiej kreacji od początku do końca, dlatego może stworzyć go tak, aby pasował do całościowego designu witryny. Większości blogerów zależy na tym, aby ich strona była estetyczna. Nic w tym dziwnego, ponieważ użytkownicy Internetu w dzisiejszych czasach bardzo zwracają na to uwagę. Blogerzy, jak wszyscy inni twórcy mogą skorzystać z kodów rabatowych. Pamiętaj, że udostępnianie rabatów to relacja win-win, a nawet win-win-win. Ty zyskujesz prowizję, użytkownik kupuje coś sprawdzonego w obniżonej cenie, a reklamodawca sprzedaje swój produkt. Zatem jeśli chcesz wejść do programów partnerskich posiadając bloga, zadbaj o to, aby nie tylko polecać rzeczy zgodne z Twoim dotychczasowym contentem, ale także aby korzystać z tych narzędzi, które pozwolą Ci dopasować je do witryny pod względem graficznym.

praca online - bloggowanie

Ranking produktów na blogu rzeklam.pl z wykorzystaniem linków afiliacyjnych.

Serwisy tematyczne, cashbackowe, rabatowe – jak powinny działać w programie partnerskim?

Przejdźmy jeszcze do różnego rodzaju serwisów internetowych. Tutaj oprócz linków afiliacyjnych, także działają banery oraz widgety. Właściciele portali tematycznych, w których to merytoryczne treści, clickbaitowe nagłówki czy chwytliwe tytuły są ważniejsze niż estetyka, częściej sięgają po banery, ponieważ jest to rozwiązanie szybsze i łatwiejsze w zastosowaniu. To reklamodawca przesyła wydawcy gotową kreację graficzną, którą ten umieszcza na swojej stronie z odpowiednim linkiem przekierowującym do sklepu. Również wszelkiego rodzaju porównywarki cenowe, wyszukiwarki produktów czy serwisy cashbackowe oraz rabatowe, korzystają z widgetów i banerów, a także sięgają po pliki XML, które ułatwiają im katalogowanie produktów, pokazywanych na stronie. Oczywiście nie można także zapomnieć o kodach rabatowych. Serwisy tematyczne korzystają z nich rzadziej, ale serwisy rabatowe… są na nich oparte! Jeśli posiadasz taki portal staraj realizować programy partnerskie poprzez kody ekskluzywne. Co możesz zaoferować reklamodawcy w zamian za kod, który dostępny będzie tylko na Twojej stronie? Wysokie pozycjonowanie i większą widoczność!

praca online serwis internetowy

Ceneo.pl to jedna z najpopularniejszych porównywarek cen w Polsce. Stosują oni różne narzędzia afiliacyjne, np. zaznaczony na czerwono został baner, który jest widoczny, ale niezbyt nachalny.

Praca online – jak działać aby zarabiać?

Wiesz już wszystko o technicznej strony pracy online w afiliacji. Ale równie ważna jest strategia działania, która umocni Twoją rolę wydawcy afiliacyjnego i pozwoli na systematyczne zwiększanie przychodów.

1. Jakościowy, spójny content podstawą działań online

Bycie dobrym, skutecznym wydawcą, zależy przede wszystkim od zaangażowania. Wielokrotnie pisząc o programach partnerskich zaznaczaliśmy, że to od Ciebie zależą zarobki, które wygenerujesz, ponieważ jest to efekt Twojej pracy. Wydawca, którego reklamodawcy chcą mieć w swoich szeregach, to najczęściej podmiot generujący wysokiej jakości content, ekspert w danej dziedzinie lub osoba, która ma umiejętność ciekawego przedstawienia produktu. Kilka lat temu, kiedy influencer marketing traktowany był jak dobra zabawa, a tworzenie portali tematycznych czy blogów uznawano za hobby, wystarczyło wrzucić jakikolwiek baner czy link, aby znalazło się spore grono osób, które złożyły zamówienie. Dziś użytkownicy Internetu są znacznie bardziej spostrzegawczy i coraz bardziej czujni. Doskonale wiedzą kiedy polecasz coś niesprawdzonego, zauważają kampanie, które są wymuszone i potrafią całkowicie podważyć wiarygodność twórcy, jeśli nie angażuje się on w swoją pracę.

2. Zaangażowana, lojalna społeczność

Obecnie bycie dobrym wydawcą, oznacza przede wszystkim posiadanie społeczności czy grona użytkowników, którzy ufają  poleceniom i chętnie korzystają z rozwiązań, oferowanych przez danego blogera czy serwis tematyczny. Z pewnością w wyborze odpowiednich programów partnerskich, które nie zaburzą lojalności Twoich odbiorców, pomoże Ci „wejście w ich buty”. Usiądź i zastanów się co Ty cenisz u innych twórców, jak reagujesz na określone reklamy czy współprace, co irytuje Cię najbardziej, a z czego chętnie korzystasz.

3. Ścisła współpraca z siecią afiliacyjną

Poza powyższymi punktami, musisz także odpowiadać na prośby pracowników sieci afiliacyjnej, z którą współpracujesz, ponieważ są oni pośrednikiem między Tobą, a reklamodawcą. Każda ich uwaga powinna być wzięta pod uwagę, a zmiany wdrożone, ponieważ dzięki temu masz pewność, że to co robisz, rzeczywiście zostanie dobrze odebrane przez właściciela programu partnerskiego, w którym uczestniczysz.

4. Regularna praca

Oprócz tego, w pracy wydawcy liczy się regularność. Pamiętaj, że wrzucając jednorazowo link afiliacyjny, np. w poście z rankingiem najlepszych produktów lub ustawiając baner na tydzień na stronie, możesz mieć pewność, że zamówienia spływające przy ich pomocy, będą pojawiać się tylko wtedy, kiedy będą one widoczne. Później użytkownicy zapomną o ofercie. Oczywiście nie zalecamy zasypywania odbiorców linkami każdego dnia, jednak warto o nich przypominać. Równie często dobrze jest wskazywać na posiadanie kodów rabatowych, szczególnie w okresach „gorących”, takich jak mikołajki, gwiazdka czy dzień kobiet.

Podsumowując, bycie dobrym wydawcą to bycie rzetelnym, merytorycznym, kreatywnym i zaangażowanym blogerem, youtuberem, influencerem czy właścicielem jakiejkolwiek przestrzeni online.

marketing szeptany i afiliacja

Praca online – sposób na życie czy dodatkowy dochód?

Na koniec zostawiliśmy sobie jeszcze jedno zagadnienie, które pewnie Cię zastanawia, jeśli do tej pory nie odpowiedziałeś sobie na nie samodzielnie. Otóż pytanie brzmi: czy z bycia wydawcą można żyć czy to tylko sposób na podreperowanie domowego budżetu? Odpowiedź jak zwykle nie jest jednoznaczna, ponieważ… to zależy! Twoje zarobki wyznacza aktywność użytkowników na Twojej przestrzeni w Internecie. To jak duży dochód wypracujesz, jest więc składową Twojego zaangażowania w pracę, zaufania odbiorców, ilości pozytywnie zakończonych transakcji i ilości programów partnerskich, w których uczestniczysz. Wiele osób, które traktują, np. prowadzenie profilu na Instagramie jako pasję, programy partnerskie traktują tylko jak możliwość uzyskania dodatkowego wynagrodzenia, które mogą wykorzystać na przyjemności czy ulepszenie swojej działalności. Zarobione pieniądze przeznaczają np. na lepszy sprzęt fotograficzny, zakup presetów do obróbki czy podróże. Istnieje jednak mnóstwo wydawców, którzy utrzymują się wyłącznie z prowadzenia profili w social media czy serwisów tematycznych, a jednym z ich głównych źródeł dochodu są właśnie prowizje spływające ze współpracy z różnymi reklamodawcami przez sieć afiliacyjną. To Ty decydujesz, którą drogą pójdziesz. My w sieci webePartners przekonaliśmy się, że każda z tych opcji jest możliwa do zrealizowania.

Praca online – łatwe zarabianie czy duży wysiłek?

Wiele osób, które chciałyby zacząć pracować online, skupia się wokół dwóch mitów. Jedna część uważa, że monetyzowanie swoich działań w Internecie jest bardzo trudne, a żeby dostać się do programów partnerskich trzeba mieć ogromne zasięgi. Druga część z kolei jest zdania, że korzystanie z dobrodziejstw płynących z afiliacji to tzw. „bułka z masłem”, która pozwala zarabiać nawet wtedy, kiedy śpimy. Prawda jak zawsze znajduje się po środku. Współpraca z reklamodawcami wymaga dużo pracy, zaangażowania, chęci i społeczności, która zechce skorzystać z Twoich poleceń. Nie jest jednak prawdą, że grono osób, do których docierasz, musi być kilkutysięczną grupą, abyś w ogóle mógł zacząć działać online w programach partnerskich. Co do drugiego stanowiska, rzeczywiście zdarza się tak, że programy partnerskie pozwalają zarabiać wtedy, gdy śpisz czy jesteś na wakacjach, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy ktoś dokona zakupu z Twojego linka afiliacyjnego. Pamiętaj jednak, że na to, czy aktywność użytkowników z Twojego polecenia będzie duża, wpływa systematyczna praca online, którą wykonujesz tworząc swoją przestrzeń online.

Czy warto zostać wydawcą? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie samodzielnie. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci zdecydować czy to ścieżka kariery, którą warto podążać.